تبلیغات | AD


با این شیرینی‌های پرطرفدار یزد آشنا شوید

معرفی لذیذترین شیرینی های یزدی

از جذابیت های غیر قابل انکار هر سفر، خرید سوغات است. یزد مقصدی ایده آل برای سفر در ایران می باشد که بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی با سبدی از لذیذترین شیرینی های سنتی، شهر یزد را به مقصد خانه ترک می کنند.

این مطلب صرفاً جنبه تبلیغاتی داشته و درناتریپ هیچ مسئولیتی را در رابطه با محتوای آن نمی‌پذیرد.

 

استان یزد به دلیل قدمت دیرینه تاریخی، فرهنگی بسیار غنی دارد.


تبلیغات | AD


در این مقاله قصد داریم بهترین شیرینی های یزد و همچنین دو برند مطرح از تولید کننده های شیرینی های سنتی یزد را به شما معرفی کنیم.

اگر قصد سفر به استان یزد را دارید و یا قصد خرید آنلاین سوغات شیرینی یزد را دارید با ما همراه باشید تا با شیرینی های پرطرفدار یزد آشنا شوید.

انواع شیرینی های سنتی یزد

شیرینی های یزد به دلیل طعم و کیفیت فوق العاده ای که دارند علاوه در توزیع در ایران به بازار های خارج از کشور نیز راه پیدا کرده اند. از محبوب ترین شیرینی های سنتی یزد میتوان به قطاب، کیک یزدی، باقلوای یزد، پشمک یزد، شیرینی پنجره ای، نان برنجی یزدی، نان سوروک یزد، حاجی بادام، سوهان آردی، نقل یزدی، لوز یزد و سوهان خانی یزد اشاره کرد که ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

قطاب یزد

قطاب

قطاب یکی از مشهورترین شیرینی‌های پرطرفدار یزد است که به‌عنوان سوغاتی‌ای لذیذ از شهر یزد طرفداران زیادی دارد. پخت قطاب در اواخر دوره قاجار رواج گرفت و اکنون پخت اصیل آن در شهرهای یزد و کرمان انجام می‌شود. این شیرینی با ارزش غذایی بالا، در دو نوع عسلی و سنتی یزدی تهیه می‌شود و اگر بخواهیم قطاب را به دو بخش مجزا تفکیک کنیم، لایه خارجی و مغز داخلی از اجزای اصلی آن هستند. لایه خارجی قطاب شامل نان نازکی است که با ترکیب آرد گندم، زرده تخم‌مرغ و شیر یا ماست تهیه شده و در روغن سرخ می‌شود و پس از طبخ، آن را در پودر قند می‌غلطانند؛ مغز داخل قطاب مخلوطی از پودر بادام، پودر قند و هل است. البته در مغز قطاب عسلی، به‌جای پودر قند از عسل استفاده می‌شود.

کیک یزدی

کیک یزدی

یزد شهری با آداب و رسوم اصیل است و استفاده از شیرینی در مراسم‌های مذهبی، عروسی یا جشن‌های باستانی، یکی از واجبات پذیرایی بین یزدی‌هاست. کیک یزدی یکی از شیرینی‌های پرطرفدار یزد است که شهرتی جهانی دارد و در مراسم‌های مذهبی استفاده می‌شود. با آنکه مواد کیک یزدی ساده و ترکیب آنها آسان است، اما طعم خاص و بی‌نظیر آن، این شیرینی پرطرفدار یزدی را منحصر‌به‌فرد و محبوب همگان کرده است. شباهت کیک یزدی به کاپ‌کیک و مافین، این شیرینی خاطره‌انگیز و اصیل را، در خارج از ایران نیز محبوب کرده است. برای تهیه کیک یزدی، ابتدا باید مواد روبه‌رو را با هم ترکیب کنیم : تخم‌مرغ، شکر، کره، آرد سفید، جوش شیرین، بیکینگ پودر، ماست یا شیر. برای طعم‌دهندگی به این شیرینی پرطرفدار یزدی، به مواد آن هل، کشمش و خلال پسته اضافه می‌کنند.

باقلوای یزد

باقلوای یزد

به‌طورکلی، باقلوا شیرینی سنتی ترکان آسیای میانه و ترکمن‌های قدیم است و امروزه در کشورهای ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و قفقاز تهیه می‌شود. اما باقلوای یزدی، که قدیمی‌ترین شیرینی شهر یزد به‌شمار می‌رود، مانند دیگر شیرینی‌های پرطرفدار یزد شمایلی متفاوت و منحصربه‌فرد دارد. باقلوای یزدی که با اشکال هندسی لوزی و مربعی برش داده می‌شود، معمولا از ترکیب زرده تخم‌مرغ، بیکینگ پودر، خاک قند، شیر، روغن و آرد تهیه می‌شود؛ با افزودن گلاب، شکر و هل طعم اصیل ایرانی به باقلوای یزد افزوده می‌شود. باقلوای یزدی پسته‌ای، گردویی و بادامی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین‌ باقلواهای یزد است.

پشمک یزد

پشمک یزد

پشمک تاریخچه کهنی دارد و برای اولین بار در آمریکا تهیه شده است؛ این شیرینی محبوب امروزه در تمام دنیا شناخته شده است اما از آنجا که ایرانیان همواره به محلی‌سازی غذاهای جهانی علاقه‌مند بوده‌اند، پشمک نیز در شهر یزد، رنگ و بویی بومی و محلی دارد. برای درست کردن پشمک یزدی از آرد، شکر، جوهر لیمو و آب استفاده می‌شود و اگر بخواهیم رنگ و بویی یزدی به آن بدهیم، با اضافه کردن کمی زعفران به مخلوط آب و شکرِ پشمک، می‌توانیم یکی دیگر از شیرینی‌های پرطرفدار یزد را، حتی در خانه نیز تهیه کنیم.

نان پنجره ای یزد

شیرینی پنجره ای

یکی دیگر از شیرینی‌های پرطرفدار یزد مٌنَقّا یا شیرینی پنجره‌ای یزدی است. اصالت این شیرینی به کشور نروژ باز می‌گردد و مانند پشمک، در جای جای کره زمین شناخته شده است. اما نوع یزدی شیرینی پنجره‌ای، رنگ و بویی اصالتا ایرانی دارد که به‌همین سبب، شیرینی پنجره‌ای یزد برای ایرانیان دل‌پذیرتر و بین آنان پرطرفدارتر است. مواد اصلی پخت این شیرینی پرطرفدار، روغن گندم، تخم‌مرغ، پودر نشاسته و خاک قند است؛ اما برای پخت شیرینی پنجره‌ای یزدی از روغن گیاهی، آرد گندم و شیر کم‌چرب استفاده می‌شود. عطر و بوی شیرینی پنجره‌ای یزدی با افزودن گلاب به مخلوط آرد و شیر و همچنین افزودن پودر هل به هنگام تزیین تکمیل می‌شود.

نان برنجی یزد

نان برنجی یزد

از قدیمی‌ترین شیرینی‌های پرطرفدار یزد می‌توان به نان برنجی یزد اشاره کرد؛ شیرینی‌ای بسیار نرم و ترد که از زمان‌های دور تا کنون، در شب یلدا، نوروز و دیگر جشن‌های باستانی برای پذیرایی استفاده می‌شود. نان برنجی یزد قند کمتری نسبت به دیگر شیرینی‌های پرطرفدار یزد دارد و به‌همین دلیل، انتخاب خوبی برای کسانیست که رژیم غذایی خاصی دارند و یا از دیابت رنج می‌برند. برای پخت نان برنجی یزد از روغن حیوانی، آرد برنج، شکر، آبلیمو، شیر کم‌چرب و تخم‌مرغ استفاده می‌شود. عطر بی‌نظیر نان برنجی یزد با افزودن هل به‌هنگام پخت، تکمیل می‌شود. شکل هندسی نان برنجی، عموما به شکل گل‌های شکفته محمدی است و روی آن را با دانه‌های خرفه و سیاه‌دانه تزیین می‌کنند.

نان سوروک یزد

نان سوروک یزد

سوروک یا سورکُک یزدی، نان روغنی معروف یزد است که در مراسم‌های مذهبی یزدی‌ها استفاده می‌شود. در زمان قدیم مسلمانان شهر یزد در ماه رجب سوروک می‌پختند و زرتشتیان یزد که این نان را سیرُگ یا سیرو می‌گویند، آن را برای خیرات درگذشتگان شان می‌پزند. مصرف نان سوروک با شکر یا پشمک در جشن‌ها رواج دارد و همچنین در مراسم سوگواری یا بزرگداشت درگذشتگان، نان سوروک را با پنیر و تخم‌مرغ سرو می‌کنند. مواد اولیه نان سوروک آرد سنگک، مایه خمیر، تخم گشنیز، شکر و نمک است. پس از ترکیب یک‌دست مواد، آن را در روغن ارده یا روغن کنجد سرخ کرده و داغ سرو می‌کنند.

حاجی بادام یزد

حاجی بادام

حاجی بادام همه‌پسندترین شیرینی در بین شیرینی‌های پرطرفدار یزد است. با اینکه حاجی بادام کم‌حجم و کوچک است اما به‌خاطر وجود جوز و آرد نخودچی بسیار مقوی است و ارزش غذایی بالایی دارد. همچنین وجود برخی آلکالوئیدهای خاص در جوز هندی باعث می‌شود تا این شیرینی برای کسانی که درد مفاصل یا روماتیسم دارند، خوشایند باشد. این شیرینی کوچک اما پر برکت در کنار چای و برای پذیرایی عصرانه بسیار مناسب است. ابعاد آن در اندازه فندق یا کمی بزرگتر و شکل هندسی آن گرد و دایره‌ای شکل است؛ داخل حاجی بادام تو خالی ست و به‎همین خاطر حاجی بادام یک شیرینی سبک و راحت الحلقوم است. مغز بادام، پودر قند، آرد نخودچی، شکر، تخم‌مرغ، از مواد اصلی آن هستند و هل و جوز هندی عطر و طعم خاص حاجی بادام را می‌سازند.

سوهان آردی

سوهان آردی

سوهان آردی از اصیل‌ترین شیرینی‌های پرطرفدار یزد است و به‌عنوان یکی از سوغاتی‌های شهر یزد نیز شناخته می‌شود. سوهان آردی ترد و سبک است و به‌خاطر وجود آرد جوانه گندم در آن، بسیار مغذی است. در تهیه آن از پودر هل، روغن حیوانی، عرق هل، زعفران، شکر و جوهر لیمو استفاده می‌شود. سوهان آردی را با پودر پسته تزیین می‌کنند.

سوهان خانی یزد

سوهان خانی یزد

با وجود تنوع شیرینی‌های پرطرفدار یزد، دلیل سفر به این شهر قدیمی و زیبا، تنها آثار باستانی نیست؛ گردشگری غذایی نیز افراد بسیاری را برای تجربه غذاهای لذیذ و شیرینی‌های پرطرفدار یزد جذب می‌کند. بجز سوهان آردی، یزدی‌ها پخت سوهان دیگری را نیز به کارنامه شیرینی‌های پرطرفدار یزد اضافه کرده‌اند که به سوهان خانی مشهور است. سوهان خانی بیشتر در کنار چای و به‌جای قند و نبات استفاده می‌شود و به‌قدری مقوی است که مصرف مناسب آن می‌تواند انرژی لازم بدن را تا نیمی از روز تامین کند. ترکیبات سوهان خانی به‌مانند سوهان آردی از روغن حیوانی، آرد و پودر جوانه گندم، شکر، هل و زعفران تشکیل شده است اما علاوه بر این از زرده تخم‌مرغ، مغز پسته و مایع پاستوریزه نیز در پخت آن استفاده می‌شود که همین امر، سوهان خانی را مقوی‌تر می‌کند.

نقل یزدی

نقل یزدی

کوچکترین عضو شیرینی‌های پرطرفدار یزد، نقل یزدی است. با ابعاد کوچک و وزن سبکی که دارد، همراه همیشگی مجالس عروسی و مهمانی‌ها، جیب پدربزرگ‌ها، کیسه خوراکی مدرسه، بساط چای و پایه تماشای برنامه‌های تلوزیونیست. نقل یزدی با شکر و گلاب تهیه می‌شود و طعم وانیلی، بیدمشکی و زعفرانی دارد؛ درون نقل یزدی را با گردو، بادام و پسته‌ پر می‌کنند. نقل یزدی با آنکه سبک و کوچک است اما متراکم و مغذی نیز هست و اگر در جای خشک و خنک نگهداری شود، تا چندین ماه عمر مفید دارد.

لوز یزدی

لوز یزد

لوز یزدی از لذیذترین و خوش‌عطرترین شیرینی‌های پرطرفدار یزد است. همان‌طور که از نام آن پیداست، لوز یزدی همیشه به‌ شکل لوزی برش می‌خورد و شباهت زیادی به باقلوا دارد. از خصوصیات خوب لوز یزدی این است که پخت آسانی دارد و برای تهیه آن به فر نیازی نیست. لوز یزدی از مخلوط تخم‌مرغ، آرد و روغن تهیه می‌شود؛ این مخلوط را با افزودن مواد طعم‌دهنده مثل شکر، درون قالب ریخته و روی حرارت خیلی ملایم قرار می‌دهند. اما همانطور که گفته شد، لوز یزدی عطر دل‌پذیر و بی‌نظیری دارد و ترکیب عرق بیدمشک، زعفران، گلاب و هل در لوز یزدی عطر مدهوش‌کننده‌ای به آن می‌دهد. از پودر پسته، بادام و نارگیل برای تزیین لوز یزدی استفاده می‌شود.

حال که با انواع شیرینی های مشهور یزد آشنا شدید، برند های مشهور تولید کننده یزد را بیشتر بشناسید.

 

دو برند مشهور تولید کننده شیرینی های سنتی یزد

استان یزد بنگاه های تولیدی شیرینی بسیاری دارد که این تولیدی ها سال ها تلاش کرده اند کیفیت و طعم شیرینی های یزد را زبان زد خاص و عام کنند و در این تلاش چه بسا که بسیار موفق بوده اند. در این بین دو برند مطرح از بنگاه های تولیدی شیرینی سنتی یزد به نام های بنگاه شیرینی سازی حاج خلیفه علی رهبر و شرکاء و شیرینی سنتی یزد مشهور تر و موفق تر هستند. در ادامه با این دو برند و انواع محصولات آنها آشنا خواهیم شد.

بنگاه شیرینی سازی حاج خلیفه علی رهبر و شرکا

شیرینی سازی حاج خلیفه علی رهبر

شیرینی حاج خلیفه علی رهبر قدمت بالای 100 سال دارد! تصور کنید 100 سال به شیرینی، آنچه که باعث این ماندگاری شده بی شک کیفیت بی مثال تولیدات حاج خلیفه است.

چرا همه شیرینی حاج خلیفه را انتخاب می کنند؟ جواب این سوال را شرکت حاج خلیفه علی رهبر اینگونه بیان می کند : “در سال 1295 هجری شمسی مطابق با سال 1916 میلادی , یکی از متخصصان رشته شیرینی سازی اصیل یزد که در عرصه خود سرّمد استادان شیرینی ساز ایران بود با احداث کارگاهی کوچک در بازار حاجی قنبر یزد موسسه ای را بنیان گذاشت که امروز به نام بنگاه شیرینی سازی حاج خلیفه علی رهبر و شرکاء در سراسر دنیا شهرت دارد.”

استفاده از مواد اولیه طبیعی و ممتاز باعث شده این برند محصولاتش را بیش از یک قرن در بین سوغات شیرینی یزد عرضه کند. این برند روزانه تا 3 تن انواع شیرینی را تولید به بازار عرضه می کند.

مدیر عامل شیرینی حاج خلیفه در گفتگویی خبری اذعان داشته کیفیت، برند حاج خلیفه را صد ساله کرد.

مدیرعامل شیرینی حاج خلیفه

شرکت حاج خلیفه علی رهبر هم اکنون نزدیک به 15 رقم انواع شیرینی را در بنگاه شیرینی سازی خود تولید و به بازار عرضه می کند که انواع مشهور آنها در جدول زیر مشاهده می کنید.

 

برای مشاهده محصولات و قیمت شیرینی حاج خلیفه رهبر به فروشگاه ارمغان پارسی مراجعه کنید.

نام شیرینی  ترکیبات
مخلوط متوسط حاج خلیفه شیرینی های یزد همچون باقلوا، لوز نارگیل، لوز بادام، قطاب، سوهان آردی، سوهان خانی، نان نارگیل و حاجی بادام.
مخلوط نازک حاج خلیفه شیرینی های یزد همچون باقلوا، لوز نارگیل، لوز بادام، قطاب، سوهان آردی، سوهان خانی، نان نارگیل و حاجی بادام.
مخلوط گرد حاج خلیفه شیرینی های یزد همچون باقلوا، لوز نارگیل، لوز بادام، قطاب، سوهان آردی، سوهان خانی، نان نارگیل و حاجی بادام.
مخلوط بزرگ حاج خلیفه شیرینی های یزد همچون باقلوا، لوز نارگیل، لوز بادام، قطاب، سوهان آردی، سوهان خانی، نان نارگیل و حاجی بادام.
مخلوط طرح ترمه حاج خلیفه شیرینی های یزد همچون باقلوا، لوز نارگیل، لوز بادام، قطاب، سوهان آردی، سوهان خانی، نان نارگیل و حاجی بادام.
باقلوا بزرگ حاج خلیفه مغز بادام، مغز پسته، قند، هل، گلاب، آرد و روغن
باقلوا کوچک حاج خلیفه بسته باقلوا کوچک حاج خلیفه از ترکیب مغز بادام، مغز پسته، قند، هل، گلاب، آرد و روغن.
پشمک ساده حاج خلیفه آرد، شکر، روغن و هل.
پشمک زعفرانی حاج خلیفه آرد، شکر، روغن، هل و زعفران.
پنج لوز بزرگ حاج خلیفه شیرینی های لوز نارگیل 2 ردیف، باقلوا 3 ردیف، لوز زعفرانی 2 ردیف، لوز پسته 1 ردیف و لوز بادام 1 ردیف.
پنج لوز کوچک حاج خلیفه شیرینی های باقلوا، لوز نارگیل،لوز زعفرانی، لوز پسته و لوز بادام.
پنج لوز طرح ترمه حاج خلیفه شیرینی های باقلوا 4 ردیف، لوز نارگیل 3 ردیف، لوز زعفرانی 2 ردیف، لوز پسته 1 ردیف و لوز بادام 2 ردیف.
قطاب حاج خلیفه مغز بادام، قند، روغن، آرد، هل و پودر شکر.
قطاب صندوقچه ترمه حاج خلیفه مغز بادام، روغن، آرد، هل و شیرین کننده کم کالری.
لوز نارگیل حاج خلیفه پودر نارگیل، شکر و گلاب.
لوز دورنگ پسته و نارگیل حاج خلیفه مغز پسته، پودر نارگیل، شکر، هل و گلاب.
لوز بادام بزرگ حاج خلیفه مغز بادام – عرق بیدمشک و شربت اینورت.
لوز بادام کوچک حاج خلیفه مغز بادام – عرق بیدمشک و شربت اینورت.
حاجی بادام حاج خلیفه مغز بادام، تخم مرغ، جوز، آرد نخود، شکر و هل.
نان نارگیلی کوچک حاج خلیفه پودر نارگیل, روغن, سفیده تخم مرغ, شکر.
سوهان آردی حاج خلیفه آرد، شکر، روغن، هل و دارچین.
کیک یزدی حاج خلیفه آرد، تخم مرغ، شیر، شکر، روغن، هل، مغز پسته و گلاب.
کیک باقلوا ( شامی ) حاج خلیفه آرد،روغن، تخم مرغ، شربت اینورت، هل و مغز پسته.
شیرینی پسته ای حاج خلیفه آرد قنادی، روغن، شکر، تخم مرغ، هل و پودر پسته.
شیرینی کنجدی حاج خلیفه آرد قنادی، روغن، شکر، تخم مرغ، هل و کنجد.
شیرینی کنجدی پسته ای حاج خلیفه شامل شیرینی کنجدی و پسته ای می باشد . ترکیبات شیرینی کنجدی : آرد قنادی، روغن، شکر، تخم مرغ، هل و کنجد می باشد . ترکیبات شیرینی پسته ای : آرد قنادی، روغن، شکر، تخم مرغ، هل و پودر پسته می باشد.
قطاب رژیمی حاج خلیفه مغز بادام، روغن، آرد، هل و شیرین کننده کم کالری.
سوهان خانی حاج خلیفه آرد جوانه گندم، زرده تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی، هل، دارچین، مغز پسته و آرد.

شیرینی سنتی یزد

فروشگاه شیرینی سنتی یزد

شیرینی سنتی یزد در سال 1369 با همکاری 6 تن از پرسنل و شرکای با تجربه در تولید شیرینی، کارگاه و فروشگاه خود را با مساحت 500 متری راه اندازی و تولید شیرینی سنتی یزد را آغاز کرد.

شیرینی سنتی یزد مفتخر به کسب درجه ممتازی که عالیترین رتبه ساخت شیرینی می باشد را از طرف اتحادیه صنف شیرینی ساز یزد گردیده است.

برند شیرینی سنتی یزد محصولات خود را به عنوان بهترین و ممتازترین سوغات سنتی یزد به مشتریان ارائه می کند. این برند هم اکنون علاوه بر ارائه محصولات در ایران به کشور های دیگر نیز صادرات داشته و این بیانگر استفاده از مواد اولیه بسیار مرغوب و طبیعی در کنار بهره گیری از تکنولوژی نوین امروزی می باشد که باعث شده محصولات شیرینی سنتی یزد در بازار های خارج از کشور نیز ارائه شود.این مؤسسه علاوه بر تولید محصولات رژیمی، برای اولین بار و ابتکاری جدید برای افراد دچار دیابت شیرینی هایی ویژه مخصوص دیابت با فرآورده های پروبیوتیک سنتی با چربی و قند کاهش یافته و با طعم های لذیذ تولید کرده و شیرین کامی را برای اشخاص دیابتی ممکن ساخته است.

بسته بندی های شیک محصولات شیرینی سنتی یزد حس لذت زیبایی را در کنار شیرین کامی به مشتریان هدیه می دهد.

این برند شامل محصولاتی از قبیل: شیرینی مخلوط، باقلوا، انواع لوز، قطاب، سوهان آردی، سوهان خانی، انواع پشمک، حاجی بادام، نان برنجی، کیک یزدی سنتی، نان کنجدی، نان گردویی، کیک شامی، 6 لوز، نقل مغزدار، آبنبات مخلوط، انواع آبنبات، قطاب رژیمی هست. که بازه قیمتی مناسب و از کیفیت بالایی برخوردارند.

لذت خرید آنلاین سوغات شیرینی یزد با ارمغان پارسی

ارمغان پارسی با ارائه سوغات خوراکی استان های ایران، از جمله سوغات شیرینی استان یزد، و با ارائه محصولات شیرینی سنتی یزد در تهران و همچنین شیرینی حاج خلیفه علی رهبر در تهران، بستری را فراهم کرده تا مشتریان با بررسی محصولات بر اساس ویژگی آنها به راحتی بتوانند شیرینی دلخواه خود را انتخاب و در سبد خرید خود داشته باشند.

17 1 | درناتریپ ✈️

سوغات یزد را از کجا بخریم؟ ارمغان پارسی فروشگاه آنلاینی که بستری را فراهم کرده تا بهترین شیرینی های سنتی یزد از هر دو برند مطرح شیرینی حاج خلیفه و شیرینی سنتی یزد را به صورت آنلاین و بدون زحمت از خانه و محل کار خود سفارش دهید. سفارشات شیرینی ها به جهت تولید محصول تازه بین 3 تا 5 روز کاری آماده و ارسال می شود.

فروشگاه ارمغان پارسی دارای نماد اعتماد الکترونیکی می باشد. هم اکنون می توانید سفارش خرید شیرینی سنتی یزد را در سایت ارمغان پارسی ثبت کنید. شیرین کامی را برایتان به ارمغان آورده ایم.

پایان رپورتاژآگهی/.

این مطلب صرفاً جنبه تبلیغاتی داشته و درناتریپ هیچ مسئولیتی را در رابطه با محتوای آن نمی‌پذیرد.


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

3 × 3 =