مدرسه فیضیه قم؛ شاهدی زنده بر اتفاقات مهم

مدرسه فیضیه قم؛ شاهدی زنده بر اتفاقات مهم

مدرسه فیضیه قم؛ شاهدی زنده بر اتفاقات مهم


تبلیغات | AD


حتماً شما هم تا کنون اسم مدرسه فیضیه در شهر قم را شنیده‌اید ولی نمی‌دانید در کدام دوره ساخته شده و یا ویژگی‌های معماری آن چیست. با درناتریپ همراه باشید تا با این مکان تاریخی و مهم آشنا شوید.

تاریخچه

مدرسه فیضیه قم در قرون میانی پس از اسلام ساخته شده که به خاطر همجواری با حرم مطهر حضرت معصومه (س) در شهر قم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هدف از ساخت این بنا، انتخاب جای‌گزینی برای مدرسه آستانه بود. مدرسه آستانه در اواسط قرن شش هجری قمری ساخته و در دوران صفویه بازسازی شده است.

شیوه معماری

 

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

مدرسه فیضیه دارای چهار ایوان و دو طبقه می‌باشد که در طبقه پایین می‌توانیم ۴۰ حجره را مشاهده کنیم. لازم به ذکر است که ۴۰ حجره پایینی مربوط به دوره قاجار و ۴۰ حجره بالایی مربوط به دوران قرن چهارده هجری قمری است. قدیمی‌ترین قسمت این مسجد، ایوان جنوبی آن می‌باشد که در سال ۹۳۹ هجری قمری و در دوران صفویه با کاشی‌های معرق تزیین شده است. این بخش از مدرسه فیضیه ورودی حرم حضرت معصومه (س) می‌باشد.

پانزده خرداد ۱۳۴۲ و مدرسه فیضیه

 

در تاریخ ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ و همزمان با شهادت امام جعفر صادق (ع)، مأموران حکومت پهلوی، با یورش به مدرسه فیضیه، امام خمینی را به خاطر سخنرانی‌های کوبنده دستگیر کردند.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””] آدرس: ایران، قم، مدرسه فیضیه


تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.