۱۰ سنتی که تنها ایرانی‌ها دارند

هر کشوری فرهنگ، سنت، آداب و رسوم خاص خود را دارد. در این پست میخواهیم چند سنت را به شما معرفی کنیم که تنها مختص ایران هستند. با درناتریپ همراه باشید.


تبلیغات | AD


۱. اسپند دود کردن

این باور بین مردم وجود دارد که همیشه دود کردن اسپند باعث چشم نخوردن و یا رفع بلا میگردد. اسپند گیاهی بومی در خاورمیانه و قسمت‌های از آسیای جنوبی است و در برخی کشورها همچون مراکش هم استفاده می شود البته نه برای دور کردن چشم بد، بلکه برای محافظت از جن اسپند به کار میبرند.

۲. بشکن زدن

این کار را ایرانی‌ها موقع شادی یا در مراسم عروسی و جشن‌های مختلف به کار می برند.

۳. نچ

ایرانی‌ها برای گفتن نه از نچ استفاده میکنند و گاهی نیز ابروهای خود را همراه با این جمله به بالا می‌اندازند.

۴. اضافه کردن خیار به سبد میوه

ایرانی‌ها اکثرا در سبد میوه خود جهت پذیرایی از خیار استفاده میکنند درحالیکه خیار در بیشتر کشورها، جزو میوه‌ها به حساب نمی‌آید.

۵. سور دادن

این عمل ایرانی‌ها هنگامی انجام میشود که فرد اتفاق خوبی برایش بیفتد مانند ازدواج، بچه‌دار شدن، قبولی در دانشگاه و دیگر اتفاق‌های خوب که از شخصی که اتفاقی خوب برایش افتاده درخواست سور دادن میکنند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

۶. والدین فرزندان خود را مامان و بابا خطاب میکنند

معمولا در دنیا این کودکان هستند که والدین خود را مامان یا بابا صدا میکنند اما در ایران عکس این موضوع نیز اتفاق می‌افتد.

۷. قابلی ندارد

این جمله را ایرانیان جهت تعارف زدن هنگام پول گرفتن در قبال ارائه خدمات میگویند که از پذیرش مستقیم آن در ابتدا خودداری میکنند و جمله قابل نداره را به زبان می‌آورند.

۸. پرسیدن برخی مسائل شخصی

پرسیدن برخی سوالات خصوصی همچون هزینه سفر، هزینه اجاره خانه، درآمد، قیمت وسایل شخصی هر فرد و دیگر مسائل مربوط به آن در ایران امری جا افتاده است که میتواند برای خارجی‌ها کاری زشت تلقی شده و باعث آزرده خاطر شدن آنها شود.

۹. جشن‌ گرفتن مناسبت‌ها در شب قبل آن

ایرانی‌ها معمولا جشن‌ها یا مناسبت‌ها خاص را مانند عید غدیر، جشن تولد، سالگرد ازدواج و دیگر آنها را در شب قبل از مناسبت برگذار میکنند که نوعی رسم بین آنهاست.

۱۰. پشت کردن به دیگران

در ایران، پشت به کسی نشستن عمل ناشایستی محسوب میشود که معمولا کسی که پشت به شخصی بنشیند برمیگردد و از شخص دوم عذرخواهی میکند که به تعارف کردن نیز کشیده میشود.

منبع الی گشت

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.