گردشگری در تفت

تفت شهری است که در استان یزد واقع شده و با قرار داشتن در دامنه شیرکوه، هوای به نسبت دلپذیری در مقایسه با دیگر شهرستان‌های یزد دارد. این منطقه از لحاظ گردشگری حائز اهمیت است؛ زیرا با وجود قرار داشتن در منطقه‌ای کویری، زمستانی‌هایی سرد و برفی دارد. زیبایی‌های تاریخی و طبیعی در این مکان با یکدیگر جمع شده است، از کوچه‌ باغ‌های تاریخی گرفته تا درختانی سرسبز در این منطقه که در نوع خود آرامش‌بخش است.


تبلیغات | AD


جاذبه‌های طبیعی و تاریخی

علاوه بر باغ‌های سرسبز و فراوانی درختان انار در این منطقه، میتوان به جاذبه‌های تاریخی نیز اشاره کرد که ما آنها را به شما معرفی میکنیم.

۱. مجموعه شاه نعمت‌الله ولی

این مجموعه شامل حسینیه، مسجد، بقعه شاه خلیل ثانی(فرزند شاه نعمت‌الله)، آب انبار، میدان، زورخانه، مدرسه و بازار میباشد که به صورت متمرکز در مرکز شهر تفت قرار دارد. این آثار تاریخی هرساله به خصوص در نوروز بیشترین بازدید را در تفت به خود اختصاص میدهد.

۲. باغ صدری

این باغ به باغ نمیر تفتی مشهور است. معماری این بنا شگفت‌انگیز است و دارای بادگیری دوطبقه‌ای در بالای آن میباشد.

۳. غار زمرد(چرخ الماس)

این غار در دره انجیر شهر تفت قرار دارد و حاوی افسانه‌های فراوانی میباشد. یکی از داستان‌ها مربوط به فرزندی از قوم عاد به نام شداد است که با فتح سرزمین‌های گسترده، دچار غرور فراوانی شد و سعی در ساخت بهشتی روی زمین شد که حاوی فیروزه و زمرد باشد.

۴. مجموعه تفریحی سخوید

این مجموعه از تفرجگاه‌های زمستانی و دلنشینی است که در ۵۰ کیلومتری تفت و در شمال‌ غربی دهستان سخوید واقع شده است. آبادی سخوید بیش از هزار نفر جمعیت و ۱۵۰۰ سال قدمت دارد که ساکنان آن در ابتدا زرتشتی بودند و با وجود شرایط بد جوی مهاجرت کردند. از آثار آنها میتوان به دخمه‌ها و آتشکده‌هایشان اشاره کرد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

۵. آبشار دره گاهان

این آبشار فصلی، تنها آبشار مهم یزد است که ۲۰ متر ارتفاع دارد که در جنوب غربی تفت و در دامنه شیرکوه قرار گرفته است. این آبشار با هوای مطبوعی، زیبایی طبیعی و مناسب بودن برای صخره نوردی، منطقه اکوتوریستی زیبایی را بوجود آورده است.

وجه تسمیه

این شهرستان دو وجه تسمیه دارد که یکی از آنها به معنای سبد میوه و دیگری به خاطر وجود تفته کوه در جنوب شهر تفت است که هنگام تابش خورشید، داغ و تفتیده میشود.

اقامت

برای اقامت در تفت میتوانید از اقامتگاه‌های بومگردی در این شهر استفاده کنید. یکی از این اقامتگاه‌ها نار تی تی است که که با چیدمان سنتی خود، به موزه‌ای با انواع ظروف قدیمی بدل شده است.

چگونه به آنجا برویم؟

شما میتوانید با هواپیما، اتوبوس و یا قطار به یزد سفر کرده و بعد به تفت بروید. فاصله یزد تا تفت با اتومبیل نیز ۲۰ دقیقه است.

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””]آدرس: ایران، استان یزد، شهرستان تفت.

منبع اراول

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.