کویر مرنجاب ؛ مقصدی متفاوت برای آخر هفته ها

کویر مرنجاب در اصفهان یکی از مقاصد گردشگری محبوب و متفاوت است که در چند سال اخیر بسیار بین مسافران محبوب شده. آرامش کویر ، رمل های شنی و تفریحاتی مثل آفرود و آسمان پر ستاره ی کویر در شب باعث رونق گردشگری در مناطق کویری شده.

تبلیغات | AD


رمل های مرنجابهمانطور که در ابتدا گفتیم کویر یکی از دو کویر محبوب گردشگران در ایران محسوب می شود. برای وجه تسمیه این کویر داستان های خاصی گفته شده است از نام گذاری آن توسط شاه عباس صفوی تا کلمه “مرد رنج آب” که نشان دهنده سختی کندن چاه در این کویر است. که به گذشت سالیان به شکل امروزیش درآمده. در هر صورت بازار گردشگری مرنجاب این روزها گرم است. به حدی که برخی در مورد تعداد زیاد آفرود کاران در این منطقه و از بین بردن رمل ها و ساختار منطقه هشدارهایی زیادی داده اند.

برخلاف تصورتان از بیابان ها در مرنجاب علاوه بر گیاهان بیابانی حیوانات خاصی مثل شتر، روباه شنی، شغال، مار ، مارمولک و … حتی یوزپلنگ نیز در این منطقه دیده شده است.

تبلیغات | AD


تفریحات در کویر مرنجاب

تفریحات در کویر مرنجاب

تفریحاتی که در مرنجاب متداول است همان تفریحاتی است که در تمام کویر ها رایج است. مثل راه رفتن روی شن ها و رمل های گرم و داغ کویر با پای برهنه و لذت بردن از سکوت کویر تا شتر سواری و آفرود در این منطقه لذت هایی است که در روز می توانید تجربه کنید. از همه مهم تر این کویر مکانی بکر و متفاوت برای عکاسان و گرفتن عکس های متفاوت از خودتان است.

شب در کویر مرنجاب

اما گذشته از این ها شب های کویر چیز دیگریست آسمان پر از ستاره ی کویر چیز دیگریست ستاره ها آنقدر درشت چشم نواز هستند که شک می کنید بیدارید یا دارید یک رویای شیرین می بینید. اگر به نجوم علاقه داشته باشید میدانید بهترین مکان برای دیدن و رصد ستاره ها شب های کویر است.

دیدنی های کویر مرنجاب

علاوه بر خود کویر سه مکان دیگر نیز وجود دارد که می توانید از آن ها در طول سفر خود دیدن کنید

کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

کاروانسرای مرنجاب اصفهان در دوران صفویه و به دستور شاه عباس ساخته شده است. این کارون سرا بسیار با اهمیت بوده و و پناهگاه کاروان ها بوده.در کاروانسرا 30 حجره وجود دارد که یکی از آن ها به شکل یک سفره خانه درآمده و با غذا و نوشیدنی هایش از مسافران پذیرایی می نماید.

مسافران می توانند شب را کاروانسرا به اقامت کنند. البته که اگر تمایل داشته باشید بیرون از کاروانسرا حوضچه آبی وجود دارد که امکان چادر زدن در نزدیکی آن و استفاده از آسمان شب لذت ببرید. خوشبختانه اطراف این حوضچه را سنگ فرش کرده اند و شما می توانید با خیال راحت در کنار بقییه شب راتا صبح در چادرتان بگذرانید.

دریاچه نمک کویر مرنجاب

دریاچه سرگردان یا دریاچه نمک کویر مرنجاب اصفهان

این دریاچه در نزدیکی همان کاروان سرا است. بومی ها باور داشتند این دریاچه حرکت می کند. اما بعد ها مشخص شد این پدیده به خاطر خطای دید و بارش باران صورت می گیرد. حالا فقط از دریاچه نمکزار به جامانده است.

چاه دستکند

این چاه حدوداً در چهار کیلومتری کاروانسرا قرار گرفته و آب آن با کمال تعجب همچنان در دل کویر شیرین است.

  • اول اینکه هرگز به نه تنها کویر مرنجاب بلکه هیچ کویر دیگری نروید.
  • حتماً از یک بومی یا راهنما همراه خود در سفر به مرنجاب داشته باشید.
  • برای استفاده از به مرنجاب حتما از ماشین های 2 دیفرانسیل استفاده نمایید
  • هرگز با یک ماشین به کویر نروید. تا در صورتی که یک ماشین گیر کرد ماشین دوم برای بیرون آمدن آن کمک کند.
  • غذا و آب را چند برابر حالت معمولی همراه خود ببرید.
  • با تاریک شدن هوا در کویر دمای هوا هم پایین می آید پس پوشش مناسب و گرم همراه خود داشته باشید.
  • از داشتن سوخت به اندازه ی کافی و یا حتی مقداری سوخت اضافی در بارتان اطمینان حاصل نمایید.
  • بهترین زمان برای سفر به کویر مرنجاب اواخر مهرماه تا اوایل اردیبهشت ماه است.

تور کویر مرنجاب

می توانید از تخفیف های تور کویر مرنجاب استفاده کنید.

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب در استان اصفهان، در شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان است. در آران وبیدگل به سمت بلوار ارتش بروید و پس از عبور از آن به جاده مرنجاب می رسید پس گذشت چند کیلومتر به کاروانساری مرنجاب می رسید. البته مهمترین نکته قابل ذکر این است که با یک راهنما به سمت کویر حرکت کنید.

نظر شما چیه؟ تا به حال به مرنجاب اصفهان یا کویر دیگری سفر کرده اید؟ تجربیات خود را با در میان بگذارید.


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.