کلیسای کانتور قزوین | به جا مانده از جنگ جهانی دوم

کلیسای کانتور قزوین معروف به« برج ناقوس» در جنگ جهانی دوم در زمان اشغال ایران. به دست روس ها در شهرستان قزوین ساخته شد.این کلیسای کوچک مانند سایر کلیساها دارای طرحی چلیپایی است.و محراب آن به سمت شرق است. بالای آن برج ناقوس کلیسا با ارتفاع حدود ده یازده متر به چشم می خورد.با درناتریپ همراه باشید تا شما را با این بنای تاریخی آشنا کنیم.


تبلیغات | AD


کلیسای کانتور قزوین

معرفی بنای کلیسا کانتور

همان گونه که گفته شد کلیسای کانتور به جا مانده از روس ها در ایران است.که نام این کلیسا به معنای “مقر” یا “پایگاه” است.این بنا در جنوب شرقی مجموعه ساختمان کنسولگری روس ساخته شده است. و بعد از رفتن روس ها و برچیده شدن پیروان ارتدکس کلیسای کانتور به عنوان یک بنای بلا استفاده در شهر باقی ماند.و کم کم به بنای تاریخی شهر قزوین تبدیل شد.این کلیسا یکی از معدود کلیسا های ارتدکس در ایران است و همچنین تنها کلیسای سرخ ایران می باشد.

کلیسای کانتور

معماری کلیسای کانتور

این کلیسای کوچک سرخ رنگ ساختاری شبیه به بسیاری از کلیسا های دیگر جهان دارد و بر اساس طرح طلیبی ساخته شده است.معماری آن شامل یک پلان چند ضلعی نامنظم است.که استفاده از آجر های قرمز لعابدار در نما و پوشش شیروانی گنبد ها سبب شده تا این بنا نسبت به بسیاری از بناهای قزوین متمایز شود.اکثر کلیسا ها با آجر و ملات ساخته می شوند و در دیوار آنها پنجره کوچکی ساخته می شود.ما چون در مذهب ارتدکس ایستاده عبادت می کنند پس کلیسا ها را در ابعاد کوچک می ساختند.

کلیسای کانتور قزوین

بخش های مختلف کلیسا

  • محوطه کلیسا

به منظور ورود به کلیسای کانتور باید از سمت جنوب آن وارد شوید.دو بخش از پیرامون کلیسا با نرده آهنی محصور شده است و در سوی شرقی و شمالی با دیوار محدود شده. محوطه این کلیسا دارای آرامگاه های از یک خلبان و مهندس روسی است که در ایران از دنیا رفته اند.

  • ورودی ساختمان

در بخش غربی ساختمان فضایی با سقف شیب دار دارد و ورودی آن با قوسی هلالی شکل دیده می شود.فضای جلوی ورودی شبیه به یک ایوان کوچک است که با ستون های چوبی احاطه شده است.در دو طرف این ورودی ها گچ بری های برجسته به چشم می خورد.که شبیه به یک صلیب است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

کانتور قزوین

  • فضای درونی کلیسا

وقتی شما به داخل کلیسا می روید پس از عبور از وردی  هال کوچکی را می بینید که  برج ناقوس بر فراز آن قرار دارد . که یکی از دیدنی ترین بخش های ساختمان است. صدای بلند ناقوس حس و حال بسیار متفاوتی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. این بخش دارای بیشتر ریزه کاری در معماری است.

  • محراب و نمازخانه

محراب کلیسای کانتور در قزوین به شکل نیم دایره و رو به شرق است. و بر فراز آن گنبدی قد برافراشته است. اهمیت زیاد طلوع خورشید برای مسیحیان سبب شده که محراب آن رو به شرق باشد.در فضای نمازخانه این کلیسا کوچک گنبد وجود دارد و فضای جانبی آن دارای پوشش تخت است.

امکانات کلیسای کانتور

این کلیسا بعد از مدتی به عنوان یکی از آثار تاریخی به جای مانده از  جنگ جهانی دوم ثبت شد. و اکنون یکی از بناهای تاریخی ایران محسوب می شود. و جهت رفاه حال گردشگران و باستان شناسان امکاناتی از قبیل:

  • دسترسی به وسایل نقلیه
  • دستشویی
  • اقامتگاه
  • رستوران
  • بوفه
  • پوشش شبکه

بهترین زمان برای بازدید از کلیسا

از آنجایی که این بنا دارای ارزش تاریخی بسیاری است بنابراین بازدید از آن به تعدا محدود انجام میشود.ولی برای عموم آزاد است.بهترین فصل برای بازدید از بنا در فصول گرم سال است چرا که به دلیل شرایط اقلیمی شهر قزوین در فصول سرد سال بسیار سرمای سختی دارد.بهترین زمان اردیبهشت ماه است.

دسترسی به کلیسای کانتور

آدرس کلیسای کانتور: قزوین ـ  خیابان طالقانی ـ کوچه دارایی ـ بن بست ثبت احوال ـ بین مدرسه و حیاط اداره ثبت احوال


تبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.