کشف دو گورستان دوره ساسانی در سبزوار

نشانه‌های رواج ‌باورهای ‌زرتشتی ‌در بخش‌هایی از سبزوار

دو گورستان متعلق به دوره ساسانی در سبزوار کشف شد که قدمت آنها حدود هزار و ۸۰۰ تا دو هزار سال قبل است و مربوط به زمانی است که مردم منطقه به آئین زرتشتی اعتقاد داشته‌اند.


تبلیغات | AD


 

محمد عبدالله زاده ثانی گفت: با وجود «آتشکده آذر برزین مهر» در شهرستان داورزن به عنوان یکی از سه آتشکده بزرگ ایران و رواج آئین زرتشت در گذشته این سامان، کشف این گورستان‌ها در محدوده شهرستان سبزوار دور از انتظار نیست.

 

این باستان‌شناس میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: درآئین زرتشتی خاک، عنصری مقدس به شمار می‌آید بنابراین در گذشته زرتشتیان بدن‌های مردگان خود را در محل‌هایی به نام “برج خاموشان” می‌گذاشتند تا گوشت آنها از بین برود یا لاشخورها و پرندگان گوشت اجساد را بخورند و پس از بین رفتن گوشت اجساد، استخوان‌ها را به استخوان‌ دانها منتقل می‌کردند تا از آلوده شدن عنصر خاک جلوگیری شود.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

 

عبد الله زاده ثانی افزود: مشاهده شیوه‌های ‌تدفینی ‌به‌ روش استخوان‌دان یکی دیگر از نشانه‌های رواج ‌باورهای ‌زرتشتی ‌در منطقه ششتمد سبزوار است.

 

او ادامه داد: دو صخره مرجانی از نوع فسیل شده هم در بخش ششتمد سبزوار شناسایی شده است که قدمت آنها حدود دوران سوم زمین شناسی اعلام شده است.

 

شهرستان سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد از شهرهای تاریخی و بزرگ خراسان رضوی است که با ۹۵۰ اثر تاریخی و فرهنگی ظرفیت قابل توجه درعرصه گردشگری دارد.

منبع چمدان

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.