پارک ملی ایران کوچک، ایرانی در ابعاد کوچک

?پارک ایران کوچک با هدف معرفی ایران و جاذبه‌هایش در کرج ساخته شده است. این پارک به عنوان باغ فرهنگ کشور در میراث کمیسیون ملی یونسکو، در تاریخ ۶ خرداد ۱۴۰۰، با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، به ثبت رسید و بازگشایی عمومی شد. و به عنوان تازه تاسیس ترین پارک فرهنگی شناخته می شود.ما در درناتریپ قصد داریم شما را با این پارک آشنا کنیم.


تبلیغات | AD


پارک ایران کوچک
پارک ایران کوچک

چرا ایران کوچک

این سبک جاذبه‌ها با هدف معرفی ایران و جاذبه‌هایش ساخته می‌شوند. ضمن اینکه به نظر جالب می‌رسد که ساعتی را در ارگ بم بگذرانید و با کمی قدم زدن به بازار سعد السلطنه قزوین برسید! از طرفی برای عده‌ای که امکان سفر به تمام نقاط ایران را ندارند، همین بازدیدهای مختصر و ظاهری از جاذبه‌ها، غنیمت محسوب می‌شود؛ درست است حضور در دیاری دیگر و بازدید از جاذبه‌هایش حس و حال دیگری دارد امّا به هر حال بازدید از آنها در اندازه کوچکتر و کنار جاذبه‌هایی دیگر که از سراسر ایران جمع‌آوری شده‌اند، حس متفاوتی را منتقل خواهد کرد.

پارک ایران کوچک

موقعیت پارک ملی ایران کوچک

پارک ایران کوچک 7 هکتار مساحت دارد. 80 درصد فضاها و عناصری که در این پارک به کار گرفته شده، به حوزه فرهنگ و هنر ایران مربوط می‌شود. البته انتظار نداشته باشید ابعاد و اندازه جاذبه‌ها و آثار دقیقاً به همان اندازه واقعی‌شان باشند بلکه در مقیاس یک‌دوم و با هنر دست استادکاران استان‌های مختلف ساخته شده‌اند.

اهمیت معماری پارک در نمایش فرهنگ ایران

هر یک از سنگ‌فرش‌های این پارک نمادی از یک فرهنگ و سکونت‌گاه از سراسر ایران است؛ شبیه‌سازی معماری استان‌های اصفهان، یزد، خوزستان، گیلان و… همگان را به تماشای ضیافتی از معماری، فرهنگ، هنر و هویت باغ شهری می‌برد که سال‌ها در جستجوی نمادسازی برای آن بودیم.

آنچه در پارک ایران کوچک میبینم

✅سکونتگاه‌های اقوام ایرانی هم در این پارک می‌بینیم که شامل سکونتگاه‌های استان‌های یزد، اصفهان، شیراز، گیلان، مازندران، بندر ترکمن، خراسان، فارس، خوزستان، البرز و دیگر استان‌ها می‌شود.

✅این پروژه خاستگاه و زیست‌بوم ۱۲ منطقه مهم فرهنگی و گردشگری کشور از سیاه‌چادرهای بختیاری، ارگ بم کرمان، روستای ابیانه، روستای شاهسون اردبیل، کندوان تبریز، آب‌انبار یزد، ارگ بم، بازار سعد السلطنه قزوین، آسیاب بادی خراسان جنوبی، و ساباط مناطق مرکزی،  روستای اورامان کردستان اجرا شده است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

✅ روستای خزری، آب انبار، مسجد سهره یزد و بازار صدرالسلطنه به صورت سازه در محوطه ساخته می شوند و علاقمندان می توانند همزمان با بازدید از این مجموعه ها از غرفه های موجود در آنها نیز سوغات مختلف استان های کشور را خریداری کنند.

پارک ایران کوچک نماد هویتی کرج

این مجموعه یک شاهکار هنری در زمینه پارک سازی، نگین هنری در پروره‌های مدیریت شهری کرج و یک جاذبه گردشکری برای کل کشور است که ۸۰درصد آن را موضوعات هنری تشکیل می‌دهد و زیست بوم و آداب و رسوم قومیت‌های مختلف کشور در این پارک به نمایش درآمده است.

پارک ایران کوچک

 تاثیر راه اندازی پارک ایران کوچک در رونق اقتصادی کرج

در دنیای امروز صنعت گردشگری از منابع مهم درآمدی برای برخی از کشورها است. یکی از عوامل مهم جذب گردشگر  یادمان ها، یادبودها و نمادهای شهری است.

پارک ایران کوچک

 این نمادها ممکن است مانند دیوار چین، اهرام ثلاثه مصر، میدان نقش جهان اصفهان، یابود آثار گذشته و وقایع تاریخی باشد و یا مانند برج العرب، برج میلاد و… نشانه تحولات جدید در جوامع امروزی و مظهر رشد و توسعه در جهان امروز باشد.

پارک ایران کوچک

 بنابراین ساخت مجموعه ای در کرج به عنوان ایران کوچک و احداث نماد شهرهای دیگر ایران در آن می تواند گامی ارزشمند در خصوص مطرح کردن برند یا نشان کرج برای جذب گردشگر باشد همچنین می تواند سبب رشد اقتصادی شهر با جذب گردشگران شود.

جاذبه های گردشگری نزدیک

از جمله جاذبه های نزدیک به این پارک فرهنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاخ مروارید
  • خانه  تاریخی دکتر مصدق
  • کاخ سلیمانیه
  • کاروانسرای ینگی امام هشتگرد
  • پارک چمران

  • شهرستانک

ساعت کاری پارک
✅شنبه ها و چهارشنبه ها ۱۶_۲۱
✅سایر ایام ۱۰_۲۱

?کجاست؟
کرج جهانشهر ضلع جنوب شرقی میدان جمهور


تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.