ویژگی‌های فرهنگی و هنری استان کرمان

استان کرمان محل سکونت مردمی با عقاید متنوع دینی و مذهبی بوده که عمدتا تحت تاثیر فضای فرهنگی اسلامی و ایرانی شکل گرفته است. علاوه بر شیعه، پیروان آیین‌های مختلفی نیز در اطراف کرمان با عقاید مختلف مذهبی زندگی میکنند. آداب و رسوم برگزاری جشن‌های مختلف و همچنین عذاداری بین قومیت‌های مختلف مذهبی در کرمان، فرقی با دیگر نقاط ایران ندارد. ایلات مختلفی نیز به کرمان کوچ میکنند که دارای فرهنگ خودشان بوده و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.


تبلیغات | AD


فرهنگ منطقه کرمان بر دو بنیان شکل گرفته که میتوان از آن به زیستگاه طبیعی و اقلیمی و از سوی دیگر تاریخ سخت و پر جنگ و جدال آن اشاره کرد و به طور کلی میتوان گفت فرهنگ کرمان با اقوام عشایری، جوامع شهری و روستایی عجین شده است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

فرهنگ عشایری: اگرچه تعداد کمی از ساکنین استان کرمان جزو عشایر محسوب میشوند اما بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک این فرهنگ را یدک میکشند و علت آن زندگی عشایر در بخش‌های مختلفی چون جیرفت، بافت، بم و کهروج را در بر میگیرد. مهمترین ویژگی جوامع عشایری، شیوه دامداری سنتی و کوچ ضروری مبرم در الگوی زیست آن به شمار میرود و به تبع این شیوه زیست، فرهنگ رمه‌داری نیز به عنوان وجه قالب این گروه محسوب میشود. از مراسم ویژه این جامعه میتوان به سده سوزی چوبانی، جشن زایش رمه و خضری شدن، جشن سر سال، مراسم قوچ اندازون، آیین شیرواری، مراسم چهلم بهار و…. را نام برد.

فرهنگ روستایی: اگرچه فرهنگ روستایی آمیزه‌ای از فرهنگ عشایری و روستایی است، اما برخی از ویژگی‌های آن باعث تمایز بین فرهنگ عشایری میشود. زمین‌داری، باغبانی و کشاورزی از چیزهایی هستند که در فرهنگ عشایری دیده نمیشوند. شجاعت و بیباکی که در مردم عشایر وجود دارد در مردم روستا به چشم نمیخورد.

 


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.