هایکینگ چیست | بهترین نقاط ایران برای هایکینگ

هایکینگ یکی از راه های طبیعت گردی و رفتن به جاهایی با مسیر های سخت است. در کل تعریفی که از هایکینگ وجود دارد این است که، هایکینگ به معنای پیاده روی طولانی در طبیعت است. با درناتریپ همراه باشید تا در این مقاله شما را با آن آشنا کنیم.

تبلیغات | AD


هایکینگ تفریحی جذاب و هیجان انگیز

هایکینگ فعالیتی است که برای تفریح و گذراندن وقت در طبیعت انجام می گیرد. برای مثال پیاده روی در کنار یک رودخانه، میان جنگل طولانی، قدم زدن در مسیر یک کوه و.. به عنوان هایکینگ شناخته می شود. این فعالیت معمولا نصف روز یا یک روز کامل در یک مسیر خاص به طول می انجامد. مسیر همیشه از قبل آماده شده است و شما معمولا فعالیت را از یک نقطه شروع می کنید و در یک نقطه به اتمام می رسد.

اکتشافات در مسیر هایکینگ

هایکینگ علاوه بر جنبه تفریحی و ورزشی آن یک جنبه مثبت دیگر نیز دارد. و آن ماجراجویی و کشف چیز هایی است که شاید تا آن زمان ندیده باشید. مسیرهایی که شما را به درجه بالایی از ماجراجویی می رساند. به جرئت می توان گفت که بعضی از تماشایی ترین نقاط دنیا را فقط از طریق هایکینگ می توان کشف کرد چون بکر بودن این مناطق سبب شده که ماشین نتواند به آن راه پیدا کند.

بهترین مناطق ایران برای هایکینگ

حالا می خواهیم مناطق ایران را که برای تفریح هایکینگ مناسب هستند را به شما معرفی کنیم. مناطقی که طبیعتی بکر و دست نخورده دارند. البته به شرط اینکه دست نخورده باقی بمانند.

1.مسیر ته جن به سلیمان تنگه

از جاذبه های طبیعت گردی و بهترین مناطق شمال کشور برای سفر، مسیر ته جن به سلیمان تنگه است. ترکیب شالیزار ها و رودخانه ی پر آب از تجن با جنگل های بکر و دهکده زیبا و دره ها و جاده ای متفاوت و مرتفع است. که شما را به سلیمان تنگه می رساند. این مسیر یکی از مسیر های مناسب برای هایکینگ در ایران می باشد.

  • مسیر دسترسی: جاده فیروزکوه به سمت آمل ـ نرسیده به پل سفید ـ نبش پمپ بنزین ـ جاده فرعی

2.پلنگ دره

مسیر پیاده روی رسیدن به پلنگ دره یکی از هیجان انگیزترین مسیرها برای هایکینگ می باشد. به طوری که هر گردشگر طبیعت گرد را مجذوب خود می کند. بیشتر تور هایی که برای این منطقه برگزار می شود، از جاذبه های مسیر مانند عبور از رودخانه و جنگل، گذاشتن از تنه های درختان افتاده بر آب رود و اب و هوای خنک هم بهره می برند.

  • مسیر دسترسی: جاده فیروزکوه تا شیرگاه  ـ  شمال شرقی شیرگاه

3.کوه های مریخی

کوه های مریخی یکی از بهترین و خاص ترین مسیر ها برای هایکینگ می باشد. این کوه ها در چابهار قرار دارند. کافی است حدود 40 کیلومتر در جاده چابهار به طرف بندر گواتر بروید تا در سمت چپ خود کوه های مریخی را ببینید. آنها در حاشیه جاده کشیده شده اند این جا بدون شک یکی از عجیب ترین و البته زیباترین  مسیر برای هایکینگ است.

  • مسیر دسترسی: 40 کیلومتر در جاده چابهار به طرف بندر گواتر
خواندن این نوشته ها توصیه می شود

4.کوه پریز

کوه پریز یکی از بکر ترین مسیر ها برای کوهنوردی و هایکنگ دارد. این کوه بکر با داشته مسیری خاص زیبا یکی از بهترین گزینه ها برای هایکینگ در استان لرستان می باشد. در بین مسیر زیبایی وجود دارد که به اکتشافات شما می افزاید.این کوه با داشتن آب وهوایی خنک و دلچسب بسیار برای پباده روی مناسب است.

  • مسیر دسترسی: لرستان ـ ده کیلومتری جنوب شرقی دورود

5.کوه و آبشار برنجه

مسیر کوه و آبشار برنجه به حدی زیبا و تماشایی است که شما را به قدم زدن و چیاده روی کردن در این مسیر ترغیب می کند. البته لازم به ذکر است که مسیر کوه مقداری سخت و دارای دشواری های خود است. این کوه که از بکر ترین مناطق الیگودرز می باشد از زیباترین مناطق برای هایکینگ است.

  • مسیر دسترسی:  لرستان ـ 97 کیلومتری شهرستان الیگودرز

6.رود باراندوز چای

رودخانه بار اندوزچای در بستری نیلگون و زیبا در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران جا خوش کرده است. همچنین رودخانه باراندوزچای یک منظره بکر طبیعت است. مسیر این رودخانه بسیار مناسب برای پیاده روی در کنار یک رو می باشد. باراندوزچای از دو رشته کوه بین مرکز ایران و عراق و ترکیه منشا می یابد. 

  • مسیردسترسی: ارومیه ـ روستای باراندوز ـ رودخانه باراندوزچای

7.جنگل حرا

یکی از معروف ترین جنگل های جهان در جنوب ایران و در نوار ساحلی خلیج فارس جنگل حرا می باشد. این جنگل یکی از بکر ترین شاهکار های طبیعت ایران و بسیار مناسب برای هایکینگ و کشفیات جدید در مسیر پیاده روی است. جنگل حرا را درخت هایی تشکیل داده است که ریشه آنها در آب است و توانسته اند سازگاری خوبی با آب شور داشته باشند.

  • مسیر دسترسی: هرمزگان بین بندر خمیر و قشم ـ 60 کیلومتری شهر قشم ـ تنگه خوران ـ جاده جنگل حرا

8.جنگل الیمستان

از دیگر مناطق تماشایی ایران برای هایکینگ و پیاده روی در دل جنگل های انبوه جنگل الیمستان است. رفتن به این جنگل خود تجربه ای کاملا متفاوت است. و اگر به این جنگل مه آلود سفر کردید حس غیر قابل تصوری به شما دست خواهد داد. این پیاده روی یک تفریح هیجان انگیز در جنگلی مه آلود است.

  • مسیر دسترسی: مازندران ـ 52 کیلومتری آمل ـ روستای الیمستان

9.جنگل گیسوم

جنگل گیسوم یکی از معروف ترین جاذبه های تالش است. که به قطب گردشگری گیلان تبدیل شده است. این جنگل بسیار زیبا و دارای بهترین مسیر ها برای هایکینگ است. این مسیر فاصله بین جنگل و ساحل نقره ای رنگ دریای خزر می باشد و برای علاقه مندان به طبیعت گردی بسیار مناسب است.

  • مسیر دسترسی:  استان گیلان ـ 20 کیلومتری تالش


تبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

هجده − 18 =