نمایشگاه سوزن دوزی بلوچ در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد برگزار می شود

نمایشگاه سوزن دوزی بلوچ با هدف معرفی و حمایت از هنرمندان این رشته صنایع دستی، در موزه پوشاک سلطنتی سعدآباد برگزار می شود.

 


تبلیغات | AD


این نمایشگاه در راستای سلسله برنامه های فرهنگی هنری مجموعه سعدآباد و به منظور معرفی هنرهای زیبا و فاخر ایرانی، از ۱۶ تا ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷، برپا می شود.

این نمایشگاه شامل بیش از ۲۰ اثر از سوزندوزیهای نفیس بلوچ است که با ظرافت دستان زنان بلوچ و پشتکار مداوم آنان خلق شده و در حال حاضر در مخزن موزه پوشاک سلطنتی نگهداری می شود.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

سوزن دوزی بلوچ یکی از اصیل ترین و نفیس ترین رشته های صنایع دستی کشور است که آوازه شهرتش به فرسنگها دورتر از این خاک نیز رسیده و مردم بسیاری از نقاط مختلف جهان، بلوچستان را به پشتوانه ی آن می شناسند.

سوزندوزان بلوچ، با سوزندوزی گل ها و بوته ها و ترکیب رنگ ها، طبیعت رنگین و زیبایی که در اندیشه و خیالشان شکل می گرفته، طبیعتی که دوست داشته و می خواسته اند و نه به آن شیوه و شمایلی که وجود دارد، آفریده و جهانی ساخته اند.

در سوزن دوزی بلوچ عناصر بصری مشترک مانند تکرار، ریتم، حرکت، نظم و ترکیب بندی های متقارنی وجود دارد که در قالب فرم های هندسی و ساختار مشابه، خود را به نمایش گذاشته است، این نقوش الهام گرفته شده از طبیعت و بازتاب روح هنرمند است که باحرکت دادن سوزن و استفاده از نخهای رنگارنگ نقوش افسانه ای را بر پارچه جاودانه نموده، به گونه ای که موسیقی جادویی آن در هر لحظه روح را سیراب می نماید.

هنردوستان و علاقمندان به صنایع دستی می توانند از تاریخ ۱۶ تا ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ ساعت ۹ تا ۱۷، با مراجعه به موزه پوشاک سلطنتی به نشانی میدان تجریش، میدان دربند، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، نظاره گر روایت دستان زنان سخت کوش ایران زمین باشند.

منبع میراث آریا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.