نقشه مدرن برای توریسم سنتی

تهران روز گذشته میزبان ۶کشور برای استاندارد‌سازی گردشگری تفریحی و اقامتی شد که بتواند مسیر تدوین دو گروه گردشگری را در سطح جهانی تعیین کند.

تبلیغات | AD


به گزارش دنیای‌اقتصاد افتتاحیه اجلاس بین‌المللی کمیته گردشگری و خدمات وابسته با حضور نمایندگان ۶ کشور اسپانیا، پرتغال، بلغارستان، کره‌جنوبی، توگو و نیجریه و همچنین مسوولان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نمایندگان شورای‌شهر تهران، جامعه هتلداران ایران و تشکل‌های کشور در حوزه گردشگری، هتل‌ها و رستوران‌ها با میزبانی سازمان استاندارد ملی ایران برگزار شده است که به مدت دو روز با دو کارگروه با موضوع اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها برگزار می‌شود.

بررسی‌های دنیای‌اقتصاد نشان می‌دهد: استاندارد‌سازی برای دو گروه از مراکز گردشگری، اقامتی و تفریحی وجود ندارد. گروه اول شامل رستوران‌های سنتی و گروه دوم اقامتگاه‌های میراثی است. ۱+۶ کشور با تشکیل یک گروه به رهبری ایران برای استاندارد‌سازی اقامتگاه‌های میراثی و رستوران‌های سنتی برای ثبت در سازمان جهانی استاندارد گام برداشته‌اند. ایران شروع‌کننده مرحله مقدماتی تدوین نقشه مدرن برای توریسم سنتی است که به دلیل داشتن آثار و ابنیه تاریخی، تنوع اقوام و تنوع اماکن میراثی برای تبدیل شدن به اقامتگاه‌های میراثی و سفره‌خانه‌های سنتی در جهان پیشتاز است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

با توجه به نیازهای گردشگران در حوزه خدمات و تجهیزات، ایمنی و بهداشت به‌منظور جذب گردشگر و ارائه خدمات مطلوب و حفظ و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی و توسعه سرمایه‌گذاری در دو محور هتل‌های میراثی و سفره‌خانه‌های سنتی مقامات گردشگری هفت کشور به تدوین ضوابط و تعیین استانداردها پرداخته‌اند. متولیان استاندارد گردشگری در ایران مسوولیت استانداردسازی رستوران‌ها و هتل‌های میراثی و سنتی را برعهده گرفته‌اند. صنعت گردشگری و خدمات وابسته یک صنعت بین‌المللی است لازم به رعایت ‌هنجارهای بین‌المللی است.

اما علاوه‌بر رعایت ‌هنجار، تاکید بر بهره‌مندی جاذبه‌ها، تنوع و مقاصد فرهنگی است. در سال‌های اخیر رویکرد جدیدی در صنعت گردشگری کشور رایج شده است مبنی بر اینکه علاوه‌بر آنکه گردشگران در طول روز از جاذبه‌های تاریخی و سایت‌های تاریخی و گردشگری دیدن می‌کنند برای پذیرایی و اقامت شبانه در یک محیط برخاسته از فرهنگ ایرانی- اسلامی از جاذبه‌های اقامتگاه‌ها نیز بهره‌مند شوند. ایران در این زمینه ظرفیت منحصربه‌فردی داردو قصد بر آن است از این ظرفیت برای پوشاندن خلأ زیرساخت‌های کشور در زمینه هتل‌ها و اقامتگاه‌ها استفاده شود.

با ابلاغ ضوابط اقامتگاه‌ها و بوم‌گردی‌ها و در موازات این نشست و نشست‌های تخصصی دیگر و با توجه به ویژگی‌های خاص مناطق، بوم‌گردی‌ها و اقامتگاه‌های تاریخی و پذیرایی به‌صورت جداگانه انجام خواهد شد و ورود سازمان بین‌المللی استاندارد و سازمان‌های ملی در مقوله استاندارد‌سازی این شرایط را فراهم خواهد کرد.برای دستیابی به این امر می‌توان ضوابط و استانداردهای اقامتگاه‌هایی باخدمات باکیفیت به‌کار برد و رویکرد پایدار را در صنعت گردشگری فراهم کرد که در زمان کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع دنیای اقتصاد

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.