مکان‌ های دیدنی لاهیجان

لاهیجان از شهرهای گردشگری استان گیلان در ایران به خصوص در بخش طبیعی محسوب میشود. این شهر علاوه بر طبیعت زیبایش، به سوغاتی چون بهار نارنج مرغوبش شناخته میشود. در این پست شما را با مکان‌ های دیدنی لاهیجان آشنا میسازیم، با درناتریپ همراه باشید.


تبلیغات | AD


مکان‌ های دیدنی لاهیجان
مکان‌ های دیدنی لاهیجان

جاذبه‌ های طبیعی

۱. آبشار شیطان کوه

این منطقه دارای راهی پلکانی به سمت قله است و در کنار آن آبشاری وجود که آب آن به وسیله پمپاژی از استخر تامین میشود.

مکان‌ های دیدنی لاهیجان
مکان‌ های دیدنی لاهیجان

۲. شیطان کوه

مشهورترین مکان دیدنی لاهیجان شیطان کوه است که در گذشته برای جمع‌آوری آب جهت آبیاری مزارع استفاده میشده است. امکانات زیادی چون پارک تفریحی، تله کابین، رستوران و…. از عوامل مهم جذب گردشگر در این منطقه محسوب میشود. در گذشته این مکان در گذشته به شاه نشین کوه مشهور بود است.

۳. استخر لاهیجان

این استخر در پایین شیطان کوه قرار گرفته و همانطور که در بالا اشاره کردیم، آب مزارع برنج در گذشته از شیطان کوه یا همین استخر تامین میشده است. در وسط این استخر، جزیره کوچکی وجود دارد که در گذشته میان پشته خوانده میشد و توسط پلی به بخش جنوبی استخر متصل میشود.

۴. بام سبز لاهیجان

این بخش فضایی سرسبز و مسطح در بالای شیطان کوه میباشد که به بام سبز شهرت دارد. از امکانات موجود در این بخش که بگذریم، میتوانیم به چشم‌انداز شهر لاهیجان اشاره کنیم که از این منطقه بسیار دیدنی است.

۵. تالاب سوستان

این تالاب دارایی آبی شیرین است و وجود پوشش مختلف گیاهی در این مکان  آنرا به یکی از بخش‌های دیدنی تبدیل کرده است. این مکان با وجود شرایط اقلیمی مناسب میتواند از مناطق مناسبی برای زندگی جانوران مختلف باشد.

۶. تالاب شیخ علی کل

این تالاب با نام‌های دیگری چون امیر کلایه نیز خوانده میشود و در آن گیاهانی چون لاله تالابی و پسته دریایی میرویند. گیاهان نیلوفر در این بخش میرویند و علاوه بر زیبایی این تالاب میتوان به خواص درمانی برخی گیاهان موجود در آن اشاره کرد.

مکان‌ های دیدنی لاهیجان
مکان‌ های دیدنی لاهیجان

۷. شیخانبر

این مکان در ناحیه‌ای از کوهی سرسبز قرار دارد و مقبره شیخ زاهد که از اجداد مادری پادشاهان صفوی است قرار گرفته است. این منطقه دارای چشمه‌هایی زلال میباشد.

۸. تله کابین احرار

شاید معرفی این بخش به عنوان جاذبه‌های طبیعی کمی عجیب به نظر برسد، اما به علت طبیعت زیبایی که اطراف این تله کابین قرار ما این بخش تفریحی را در این لیست قرار دادیم. این خطوط تله کابین دو ایستگاه و مجموعا ۳۳ تله تله کابین دارد و از امکانات ایستگاه‌های آن میتوان به کافی شاپ، غرفه‌های خوراکی و… اشاره کرد.

۹. سواحل امیرآباد

شمالی‌ترین نقطه شهرستان لاهیجان به دریای خزر و سواحل امیرآباد منتهی میشود و از جاذبه‌های خاص این شهر ب حساب می‌آید.

مکان‌ های دیدنی لاهیجان
مکان‌ های دیدنی لاهیجان

مکان‌های تاریخی

۱. مسجد اکبریه

علاوه بر طبیعتی زیبا، مناطق تاریخی نیز در این بخش وجود دارد که از آن میتوان به مسجد اکبریه اشاره کرد که قدمتی مصادف با دوره فتحعلی شاه قاجار دارد. این مسجد به گونه‌ای ماهرانه با سنگ‌های مرمر تزیین شده است.

۲. آرامگاه کاشف السلطنه

این آرامگاه متعلق به محمد میرزا قاجار قوانلو یا از بزرگان قاجاری میباشد که اکنون تبدیل به موزه چای شده است. رنگ بنای ارامگاه به رنگ طوسی می باشد و قبر موجود در ارامگاه با سنگ های مرمر سیاه ساخته شده است.

۳. پل خشتی لاهیجان

پل خشتی اژ آثار دوره کیانیان میباشد که طولی ۵۰ متری، عرضی ۴ متر و ارتفاعی ۱۱ متری داردکه در دوره قاجار مرمت شده و پلی آجری دیگری به آن اضافه شده است. این پل از آهک، ساروج و آجرهای قرمز رنگ ساخته شده است.

مکان‌ های دیدنی لاهیجان
مکان‌ های دیدنی لاهیجان

۴. حمام گلشن

این بنا نیز در دوره فتحعلی شاه قاجار احداث شده و یکی از حمام‌های تاریخی و بسیار زیبا به شمار می‌آید. این حمام از تعدادی حوضچه و خزینه با معماری قاجاری بنا شده که امروزه اثری از آنها نمیباشد.

۵. بقعه شیخ زاهد

این بنا در روستای شیخانه ور بر دامنه یک کوه واقع شده است. شیخ زاهد گیلانی یک زاهد، عارف و استاد شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است که امروزه در یک ارامگاهی با دوبقعه مربع و مستطیل شکل و با گنبدی هرمی و زیبا خفته است. گنبد این بنا با کاشی‌های زرد، سیاه، سفید و آبی تزیین شده است.

منبع سیری در ایران ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.