موزه‌ها رایگان‌اند، پروتکل‌ها را خودتان رعایت کنید

از یک سو مدیرکل موزه‌ها از رایگان بودن این فضاهای تاریخی در روز جهانی گردشگری خبر می‌دهد و از سوی دیگر اعلام می‌کند رعایت پروتکل‌ها در فضاهای موزه‌های باید توسط هر موزه انجام شود.


تبلیغات | AD


، این دستور را محمدرضا کارگر، اوایل خرداد امسال و زمانی که قرار بود بعد از چند ماه موزه‌ها بار دیگر به روی مردم باز شوند برای نخستین‌ بار مطرح کرد. او در آن زمان اعلام کرد علاوه بر پروتکل بهداشتی که مسئولان میراث فرهنگی برای همه فضاهای تاریخی و موزه‌ای تصویب کرده‌اند، هر موزه نیز باید با توجه به موقعیت و نوع آثار خود پروتکلی جداگانه برای بازدیدها مصوب کند که دست‌کم موزه ملی ایران آن را به طور کامل منتشر کرد و حتی زمانِ بازدیدها را با تعدادی محدود و مشخص اعلام کرد.

هرچند در طول چند هفته گذشته موز ه‌داران از استقبال بیشترِ مردم از موزه‌ها از خرداد به بعد خبر می‌دهند، اما به همان اندازه هم از رعایت نکردن پروتکل‌ها توسط برخی از بازدیدکنندگان موزه‌ای گلایه مند هستند. که این نگرانی را به روز رایگان بودن موزه‌های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعمیم می‌دهند.

کارگر – مدیر کل اداره موزه‌ها و اموال منقول تاریخی –  با اشاره به موافقت علی‌اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی – برای رایگان بودن موزه‌ها در روز جهانی گردشگری، زمان بازدید را از ۸:۳۰ تا ۱۷ اعلام می‌کند و تاکید دارد که کاخ موزه‌ها با توجه به وسعتی که دارند، تا ساعت ۱۵:۳۰ به مخاطبان اجازه ورود می‌دهند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

او اما درباره صدور دستورالعمل‌های مشخص به موزه‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن هم با توجه به اعلام وضعیت قرمز برای اکثر شهرهای کشور، می‌گوید: مسئولان هر موزه خود باید وضعیت را به گونه‌ای تنظیم کنند که بر اساس ظرفیت و متراژ موزه‌ها اجازه ورود به فضاهای داخلی موزه‌ای داده شود.

کارگر با تاکید بر اینکه مخاطبان موزه‌ای خود باید نسبت به وضعیت آگاه باشند و بدانند که برای حفظ سلامت خودشان ممکن است قدری در زمان بازدید موزه ای که  انتخاب کرده اند معطل شوند، در قالب بخشنامه‌ای به همه‌ موزه‌ها اعلام شده که خود باید رعایت پروتکل‌ها در موزه‌های تحت مدیرشان را عهده‌دار شوند.

او با اشاره به رفتار بانک‌ها در مقابل مشتریان خود که آن‌ها باید به صورت نوبتی در خارج از بانک منتظر بمانند، ادامه می‌دهد: درباره موزه‌ها نیز همین‌گونه است، باید به میزان ظرفیت و متراژ فضا و تعداد آدم‌هایی که در آن فضا با فاصله می‌توانند حضور داشته باشند، به بازدیدکنندگان اجازه ورود دهند.

 

منبع isna

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.