تبلیغات | AD


معبد مهر | معبدی تاریخی در مراغه

ایران یکی از کشورهایی است که دارای قومیت ها نژادهای مختلف است. برای مثال اقلیت هایی مانند مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و . . . در این کشور در کنار اکثریتی به نام مسلمانان زندگی می کنند و مراسمات مذهبی خود را نیز دارند.

غرب ایران از جمله مکان هایی است که دارای نژادهای مختلف است که اتفاقا آنها هم مذاهب و عقاید گوناگونی دارند.

شهر مراغه یکی از شهرهایی است که می تواند این ادعای درنا را به اثبات برساند؛ زیرا در این شهر معبدی ۷۰۰۰ ساله وجود دارد که متعلق به دوره اشکانیان است. با درناتریپ جهت آشنایی با معبد مهر در شهر مراغه همراه باشید.


تبلیغات | AD


معبد مهر
معبد مهر
فهرست محتوای این مطلب

آشنایی

این معبد که مهر نام دارد، در ۶ کیلومتری شهر مراغه واقع شده و به خاطر تاریخی بودن آن، توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند.

اشکانیان معتقد بودند که مهر در غاری متولد شده است و به همین دلیل مراسم مذهبی خود را در غار برگزار می کردند.

اهالی منطقه این محوطه را با نام‌هایی مانند «امامزاده معصوم مراغه‌ای»، «خانقاه»، «اجاق» و «اولیاء» نامیده‌اند و مناطقی مانند «معبد»، «قبرستان»، «اصطبل»، «چله خانه» و یک محوطه تاریخی دارد که به‌نظر می‌رسد قبرستانی مربوط به عصر آهن است. همین گورستان قدیمی باعث شده که قدمت بنای اصلی این منطقه از دوره اشکانیان فراتر برود، یعنی هفت هزار سال یا معادل با قدمت شهر تاریخی شوش که قدمت بسیار زیاد بخشی از شهر مراغه را بیان میکند. طبق تحقیقات و بررسی‌ها معلوم شده که در این معبد آرامگاه یکی از علمای بنام و با تقوی مراغه یعنی آخوند ملا معصوم مراغه‌ای قرار دارد که بعد از وفاتش در این معبد دفن شده‌است. فرزند ملا معصوم مراغه ای حاج احد آقا قاضی معصومی میباشد که در دوران شجاع الدوله از قضات این شهر بوده است.

معبد مهر
معبد مهر

در کل میتوان این بنای تاریخی را به سه بخش قبرستان، معبد و یک محوطه تاریخی تقسیم نمود. قرار گرفتن این معبد در بخش زیر زمینی و همچنین کنده کاری هایی از آن، نمونه ای از هنر معماری پیروان آیین مهر پرستی را به نصویر میکشد.

معبد مهر
معبد مهر

پس از ظهور اسلام در ایران به خصوص با فتح ایران توسط ایلخانان مغولی، این معبد در برخی نقاط دستکاری شد که از نمونه های آن میتوان به وجود برخی آیات اسلامی در آن اشاره داشت. این معبد در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

مهر پرستی

مهرپرستی دینی ایرانی بوده که پرستش خورشید از اجزای اصلی آن به‌شمار میرفته‌ است. مهر یا میترا خدایی بوده که پرستش او در غرب تا شمال انگلستان و در شرق تا هند، هزاران سال رواج داشته‌است و هنوز هم مورد احترام زرتشتیان است. پیروان مهر او را فرشته مهر و دوستی و عهد و پیمان و مظهر فروغ و روشنایی می‌پنداشته‌اند. آن‌ها بر این عقیده بودند که مهر در غاری متولد شده‌است از این‌رو هر جا غاری می‌یافتند، در آن به پرستش و نیایش مهر می‌پرداختند و آن مکان را «مهرابه» می‌گفتند.

Cult of Mithra | معبد مهر | درناتریپ ✈️

چگونه آنجا بروم؟

به دلیل نزدیکی معبد مهر به مراغه، فقط کافی است از ارومیه به سمت مراغه حرکت کنید تا آن را مشاهده نمایید که البته تاکسی و اتوبوس می توانند از گزینه های شما باشند.

آدرس: استان آذربایجان شرقی، ۶ کیلومتری شهرستان مراغه، معبد مهر

منبع jahaniran ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

یک × 5 =