مسجد جامع نائین

استان اصفهان به خاطر داشتن پیشینه تاریخی و قدیمی، دارای بناهای بسیاری است که همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده و علاوه بر ایرانیان، توریست های خارجی نیز از این شهر دیدن می کنند.


تبلیغات | AD


به جز اصفهان ، شهرستان های اطراف هم دارای سابقه تاریخی هستند که همچون این شهر ، گردشگران زیادی را به سوی خود جذب میکنند. با درناتریپ جهت آشنایی با مسجد جامع نائین همراه باشید.

jameh mosque nain iran

آشنایی

قبل از اینکه با مسجد جامع شهر نائین آشنا شوید، در مورد این شهر توضیحاتی جهت آشنایی بیشتر میدهیم. نائین یکی از شهرهای استان اصفهان است که به دلیل موقعیتش، آب و هوای آن گرم و خشک میباشد. این شهر قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد و وجود  مسجدی که به مسجد جامع نائین معروف است، این ادعا را اثبات میکند. مسجد جامع  نائین به نظر می رسد در قرن ۱۱ ساخته شده باشد و امروز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

jameh mosque nain iran

معماری

معماری این مسجد، الگوبرداری از مسجد پیامبر در مدینه بوده و شیوه ساخت آن “خراسانی” نام دارد که پس از حضور مسلمانان در ایران، نخستین نوع معماری به حساب می آید. معماری این مسجد به خاطر ترکیبی بودن و تأثیر گرفتن آن از دوره های پیش از اسلام و اسلام، مورد توجه است. همچنین موارد به کار رفته در ساخت آن نیز چوب، سنگ و خشت میباشد.

مسجد جامع نائین
مسجد جامع نائین
خواندن این نوشته ها توصیه می شود

به خاطر نوع معماری که بیان کردیم، مسجد جامع نائین، گنبد نداشته و در طی چندین سال، جزییاتی به آن اضافه شده است. مناره های مستطیلی شکل آن از جمله مواردی هستند که به این مسجد اضافه شده اند که قدمت آنها حدود ۱۰۰ سال است. این مسجد دارای حیاط بزرگ با شبستان های ستوندار است. دهانه میانی روبه قبله و دهانه روبروی آن که ورودی مسجد است، پهن‌تر و گشادتر از دهانه‌های دیگر میباشد. شبستان جنوبی آن قدیمی ترین معماری مسجد بود که دگرگون شد و از این دگرگونی میتوان به تغییر طاق از حالت مازه دار به تیره دار اشاره کرد. ستون ها و نیم طاق های این مسجد به شیوه رازی طراحی شده اند و گچبری های بسیار زیبایی بر روی آنها قابل مشاهده است.  مسجد جامع نائین دو نوع کتیبه دارد که یکی از آنه گچبری بوده و دومی با رنگ روی گچ ترسیم شده‌ است. کتیبه‌هایی که با رنگ ترسیم شده متعلق به قرن پنجم هجری و به خط کوفی و کلا بر روی سر در ورودی مسجد از داخل می‌باشد.

jameh mosque nain iran

برخی از مردم این شهر معتقدند که بنای اصلی این مسجد، قبلاً معبد آتش زرتشتیان بوده است زیرا تونل هایی در این مسجد وجود دارند که در گذشته به وسیله آنها آب وارد می کردند.

مسجد جامع نائین

همچنین به خاطر شرایط آب و هوایی این شهر که در فصل گرم سال، دمای آن افزایش پیدا می کند و آب کمتر یافت می شود، آب انبارهایی وجود دارند که در اعماق زمین حفر شده اند و به خاطر این عمق، هوا در پایین مسجد بسیار خنک تر از بیرون است و به راحتی می توان این تفاوت را احساس کرد. این مسجد با شماره ۱۴۴ در دی ماه سال ۱۳۱۰ در لیست آثار ملی ثبت گردید.

مسجد جامع نائین

رسالت دُرنا، معرفی ایران است

 آدرس:  ایران – اصفهان – نائین، بافت تاریخی نایین، انتهای خیابان نائینی

منبع ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.