راهنمای جامع سفر به لاهیجان | عروس شهرهای گیلان

شهر لاهیجان یکی از شهرهای شمالی کشور است که به دلیل همجواری با دریاچه خزر، زیبایی ها و صحنه های کم نظیر و بی بدیلی را در خود جای داده است. در بخش شمالی ایران شهرهای بسیار زیادی وجود دارند که هر یک از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد مربوط به خود هستند. یکی از این شهرها که در میان علاقه مندان به سفر به شما طرفداران بسیار زیادی نیز دارد لاهیجان است.

شهر لاهیجان

گویش مردم لاهیجان

 اغلب مردم در منطقه لاهیجان به زبان گیلکی صحبت می کنند. گیلکی نیز مانند سایر گویش های ایران، دارای قواعد مخصوص خود است.

آب و هوا لاهیجان

از آنجایی که استان گیلان در کنار دریای خزر قرار گرفته است، این منطقه دارای آب و هوایی مرطوب است. البته همیشه به همین منوال نیست. زمانی که فصل زمستان آغاز می شود، بادهای شدید و گرمی در این منطقه شروع به وزش می کند و بعد از این مرحله، معمولا بارش برف آغاز می شود. میزان رطوبت در این شهر بالا است و ممکن است به هشتاد درصد نیز برسد.

فرهنگ مردم لاهیجان

آداب و رسوم مردم لاهیجان

از  رسومی که در لاهیجان همچنان بین مردم وجود دارد، رسمی به نام یاور دهی است. در این رسم، عروس به خانواده داماد و داماد به خانواده عروس هنگام انجام کارهای کشاورزی مانند کاشت، داشت و برداشت کمک می کنند. وجود این رسم در این شهر، به نشانه اتحاد بین همه اعضای خانواده در لاهیجان است. البته لازم به ذکر است که یاور دهی همراه با مراسم شادی و زدن ساز و دهل انجام می گیرد.

 بار دادن از دیگر رسوم مردم لاهیجان است که در آن، خانواده داماد وسایل مورد نیاز و ضروری عروس مانند لباس و لوازم آرایش را به همراه شیرینی و میوه را تزئین می کنند و آن ها را در سینی های بزرگی قرار می دهد. سپس همراه با آینه و شمعدانی که خریداری شده است، به خانه عروس می برد.

مردم لاهیجان لباس های سنتی زیبایی دارند و هنوز سنت پوشیدن این لباس ها بین آن ها از بین نرفته است.

جاذبه های گردشگری لاهیجان

در شهر لاهیجان شما می توانید هم نشینی تاریخ و طبیعت را به خوبی در کنار هم مشاهده کنید. از آنجا که این شهر قدمت بالایی دارد، اماکن تاریخی زیادی را هم در درون خود جای داده است. طبیعت، دریا و بارندگی بسیار خوبی که در این منطقه وجود دارد، دست به دست هم داده اند تا مناظر زیبا و بی بدیلی را خلق کنند.

تله کابین لاهیجان

تله کابین یکی از جذابه های معروف لاهیجان است که در بام سبر لاهیجان تله کابینی نصب شده است. با سوار شدن بر آن، زمین زیر پای خود را با دید و افقی وسیع تر مشاهده کنید و بدین صورت درک زیبایی که شهر لاهیجان برایتان فراهم شده است. تله کابین شهر لاهیجان می تواند در هر ساعت، هزار نفر را جا به جا کند.

شما می توانید از بام سبز تا قله تاج خروس را با تله کابین طی کنید. طول این تله کابین هزار و پانصد متر است و حدودا بین ده تا بیست دقیقه طول می کشد تا شما به مقصد برسید.

استخر لاهیجان

استخر لاهیجان، نیز یکی از دیدنی های لاهیجان به شمار می رود. شاه عباس صفوی دستور ساخته شدن این بنا را صادر کرد و از آن زمان نیز برای فراهم کردن آب مورد نیاز کشاورزی از این استخر استفاده می شده است. در حال حاضر نیز این استخر به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. استخر لاهیجان، محیط بسیار خوبی برای پیاده روی علاقه مندان به پیاده روی را نیز فراهم کرده است.

مساحت این استخر17 هکتار و عمق آن نیز چیزی حدود 4 متر است. در وسط این استخر، یک جزیره کوچک قرار دارد. اگر بخواهید به این جزیره دسترسی پیدا کنید می توانید از پل سیمانی که به این جزیره منتهی می شود، استفاده کنید و خود را به وسط این استخر زیبا برسانید.

بناهای تاریخی لاهیجان

در لاهیجان 26 بنای تاریخی وجود دارد که هر یک داستان و روایتی جدا را بیان می دارد. که در ادامه همه ی آنها را بررسی می کنیم.

بقعه میر شمس الدین

بقعه میر شمس الدین، یکی از بناهای مربوط به دوره صفوی است و در خیابان شهدای لاهیجان واقع شده است. این بنا توانسته با وجود گذشت زمان، بافت قدیمی و آجری خود را حفظ کند که همین نکته یکی از جذابیت های این بنا به حساب می آید. میر شمس الدین در 959 هجری قمری فوت شده و در سال 1017 نیز در این مکان برایش ضریحی ساخته شده است. با توجه به اینکه میر شمس الدین، یکی از فرزندان امام کاظم است، این مکان از نظر معنوی و مذهبی برای مردم این منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است.

بقعه چهار پادشاهان

بقعه چهار پادشاهان که به آن بقعه چهار اولیا نیز گفته می شود، یکی دیگر از بناهای تاریخی لاهیجان است. مبدا و زمان ساخت این بقعه را به زمان سلسله صفویه نسبت می دهند. در حال حاضر نیز از این مکان برای انجام مراسم های مذهبی مانند برگزاری عزاداری امام حسین استفاده می شود.

از جمله موارد شاخصی که می توان در این بقعه آن را مشاهده کرد، نقاشی هایی در مورد صحنه کربلا است. در کل بنا شما می توانید نشانه هایی از معماری سنتی لاهیجان را با چشم خود ببینید. کاشی های فیروزه ای و درب های قدیمی در بعضی از قسمت های این بقعه شما را با خود به گذشته می برد و باعث شده است که این بنا، بسیار با صفا به نظر آید.

پل خشتی در لاهیجان

یکی از بناهای موجود در لاهیجان که از قدمت زیادی برخوردار  است، پل خشتی است، این پل را به نام پل پردسر نیز می خوانند. این پل در قرن نهم هجری قمری به طول پنجاه متر، عرض چهار و نیم متر و با ارتفاع یازده متر بر روی رود سیم رود یا سیم جو ساخته شد. زمان ساخت این بنا به دوران کیاییان (آل کیا) باز می گردد.

رنگ این پل به دلیل استفاده از آجرهای قرمز رنگ، قرمز است و برای اینکه مصالح استفاده شده غیر قابل نفوذ به آب و رطوبت باشد، در این بنا از ساروج استفاده کرده اند. این پل دو دهانه اصلی دارد و در شمال غرب شهر لاهیجان در نزدیکی بقعه حاجی دان واقع شده است.

مسجد جامع لاهیجان

یکی دیگر از بناهای تاریخی ، مسجد جامع لاهیجان است. این مسجد در زمان کیاییان احداث شده است و زمان ساخت آن به قرن چهارم هجری باز می گردد.

در گذر زمان، ساختمان مسجد جامع لاهیجان با تغییرات زیادی مواجه شده است، اما بقایایی که از بقعه باقی مانده است مانند ایوان مسجد، سر در مسجد و مناره، شاهدانی هستند که بیان می دارند مسجد جامع لاهیجان قدمت زیادی دارد.

جاذبه های طبیعی شهر لاهیجان

همجواری با دریا و بارندگی بسیار خوبی که در منطقه لاهیجان وجود دارد، باعث پدیدار شدن مناظر بسیار زیبایی شده است. کوه هایی که با رنگ سبز رنگ آمیزی شده اند و زمین هایی که به وسیله بوته های چایی پوشانده شده اند، باعث شده که لاهیجان را عروس شهرهای گیلان بخوانند.

تالاب سوستان

 تالاب سوستان، یکی از تالاب های لاهیجان است که در روستای سوستان واقع است. وجود آب شیرین در تالاب سوستان، یکی از شاخصه های این تالاب است و به همین دلیل می توان پرندگان و گیاهان مختلفی را در تالاب سوستان مشاهده کرد.

این تالاب در هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد. در پاییز، هزار رنگ دارد و شما را به جشنواره رنگ هایش دعوت می کند و در بهار، سبز شدن دوباره درختان، حضور گل های نیلوفر آبی در سطح آب و بارندگی های فراوان به شما نوید دوباره آغاز زندگی و امید روزهای بهتر را می دهد.

شیطان کوه

شیطان کوه در شرق شهر لاهیجان واقع شده است و آبشار مصنوعی زیبایی را می توان در آن به تماشا ایستاد. بر بالای این کوه که بایستید، می توانید استخر زیبای لاهیجان را نیز به خوبی مشاهده کنید. زیبایی این استخر از بالای شیطان کوه جلوه گری بیشتری دارد.

بام سبز لاهیجان

 بام سبز در بالای شیطان کوه واقع شده است و این قرار گرفتن در ارتفاع، زیبایی های بی نظیری را مهمان چشمانتان خواهد کرد. شما در بام سبز می توانید به شهربازی موجود در این محل بروید و علاوه بر آنکه روح خود را با دیدن مناظر زیبا تلطیف می کنید، هیجان را نیز تجربه کنید. در کنار این شهربازی، کافه و رستوران نیز وجود دارد.

اگر قصد دارید یک پیک نیک کوچک برای خودتان در بام سبز راه بیندازید، می توانید از آلاچیق هایی که در ایستگاه بالایی تله کابین ساخته شده است، استفاده کنید.

تالاب بین المللی امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه، یکی دیگر از صحنه ها و مناظر فوق العاده ای است که شما تنها در لاهیجان می توانید آن را ببینید. این تالاب وسعتی حدودی 1230 هکتار دارد و عمقی که برای آن تقریب زده اند، حدود 85 کیلومتر است.

تالاب بین المللی امیر کلایه در فاصله یک کیلومتری از دریا قرار گرفته است و آب موجود در آن، آب شیرین است.همین موضوع زمینه ی زندگی پرنده ها و گیاهان مختلف فراهم کرده است.

موزه های لاهیجان

یکی از موزه های لاهیجان، موزه تاریخ چای لاهیجان است. این موزه در واقع آرامگاه کاشف السلطنه، معروف به چایکار است. این فرد اولین کسی بود که کاشت و داشت چای را در ایران مرسوم کرد و به همین دلیل به این فرد لقب پدر چای ایران را داده اند. کاشف السلطنه، وصیت کرده بود که او را در بین بوته های چایی دفن کنند و سنگی سیاه بر روی قبر او بیندازند.

 

در سال 1371 سالنی به شکل مستطیل به آرامگاه وی افزوده شد و موزه چای در آن افتتاح گردید. در این موزه، شما می توانید سماورهای قدیمی، چپق، جعبه چای، پیمانه چای، کاغذهایی که به دست کاشف السلطنه نوشته شده، قلیان، وسیله ای برای شکستن قند، سینی های نقره، سرویس چای، سرویس قهوه خوری و وسایل و اشیا قدیمی بسیاری را مشاهده کنید.

جنگل های اطراف لاهیجان

یکی از پارک های جنگلی زیبایی که در لاهیجان می توانید از آن دیدن کنید، پارک میر صفا است. این پارک در گذشته جنگل بوده است، اما با گذشت سالیان، افزایش جمعیت و پیشروی شهرها به داخل جنگل، شهرداری این منطقه را به یک پارک جنگلی تبدیل کرد تا خانواده ها بتوانند در محیطی زیبا و سرسبز از وجود این محیط لذت ببرند.

از دیگر جنگل هایی که می توان در اطراف لاهیجان به آن اشاره کرد، جنگلی است که در سیاهکل قرار دارد. سیاهکل در 20 کیلومتری لاهیجان واقع شده است. درختان درهم پیچیده در این منطقه تا حدی توانسته اند جان را خود از دست درازی ها و آسیب های وارد شده توسط انسان ها نجات دهند و به همین دلیل در این قسمت، شما می توانید جنگل هایی بسیار زیبا و بکری را مشاهده کنید.

سوغات لاهیجان

یکی از معروف ترین سوغاتی های لاهیجان چای است که در این منطقه کشت می شود. چای لاهیجان از عطر و طعم فوق العاده بی نظیری برخوردار است. بسیاری از افرادی که از چای های تازه لایجان در این شهر میل کرده اند به کیفیت و طعم بکر و تازه این چای تاکید بسیاری داشته اند.

 از دیگر سوغاتی های مشهور لاهیجان، کلوچه های لاهیجان است. طعم و کیفیت این کلوچه ها گاهی دلیل سفر افراد به این شهر می شود.

خوراکی خوشمزه دیگری که می توانید از لاهیجان تهیه کنید، کوکی است. این کوکی ها حاوی گردو هستند و طعم و مزه بسیار عالی دارند. انواع مربا، انواع ترشی و انواع رب نیز می تواند از دیگر سوغاتی هایی باشد که شما می توانید از لاهیجان تهیه کنید.

علاوه بر خوراکی های خوشمزه، چیزهای دیگری را با خود به عنوان هدیه برای دوستان و آشنایانتان ببرید، می توانید سوغاتی هایی مانند حصیر بافی، نمد، اجسام چوبی و سرامیکی دست ساز را تهیه کنید.


غذاهای سنتی لاهیجان

از جمله غذاهای لذیذی که تنها در شمال کشور می توانید مزه اصلی آن را بچشید غذاهایی مانند میزرا قاسمی، خورشت سبزی فسنجان، مرغ و آلوی لاهیجان و شیش انداز گیلکی است.

میرزا قاسمی که برای اغلب ایرانی ها آشنا است و حداقل برای یک بار طعم آن را امتحان کرده اند. این غذای بسیار خوشمزه با سیر، بادمجان، گوجه و تخم مرغ پخته می شود.

خورشت سبزی فسنجان هم غذایی مانند فسنجان خودمان است. روش تهیه این غذا مانندآماده کردن فسنجان با گوشت گوسفند است اما در خورشت سبزی فسنجان، مقداری هویج و سبزی مخصوص این منطقه نیز به غذا اضافه می شود. این غذا نیز طعم و مزه بسیار عالی و به یاد ماندنی دارد.

شیش انداز گیلکی نیز با گردو، پیاز و بادمجان درست می شود. روش پخت آن تا حدی شبیه به درست کردن فسنجان است، اما در آخر کار هیچ گونه گوشتی به غذا اضافه نمی شود و به جای گوشت بادمجان های سرخ شده با رب انار مخلوط شده و به خورش اضافه می شود. مرغ و آلوی لاهیجان هم با مرغ، رب انار، رب نارنج و برگه زردآلوی خیس شده آماده می شود.

بهترین زمان سفر به لاهیجان

سفر به این شهر، زمان خاصی نمی شناسد. این بستگی به شما دارد که چه زمانی را برای دیدن از این شهر انتخاب کنید و برنامه ریزی هایتان را انجام دهید. اگر از سرمای فصل زمستان ترسی ندارید، می توانید زمستان لاهیجان را تجربه کنید. سفید پوش شدن طبیعت، می تواند برایتان بسیار جذاب باشد.

اگر دوست دارید آب و هوای معتدل و خنک به همراه میزان رطوبت بالا موجود در هوا را تجربه کنید، در پاییز و بهار حتما به لاهیجان سر بزنید.

مسیرهای دسترسی به لاهیجان

چنانچه در تهران هستید و قصد دارید که به لاهیجان سفر کنید، هم می توانید به صورت زمینی به این شهر سفر کنید و هم با استفاده از هواپیما خود را به لاهیجان برسانید.

برای رفتن به شهر لاهیجان با استفاده از ماشین شخصی تان، شما ابتدا باید وارد اتوبان تهران-کرج شوید. پس از آنکه قزوین را پشت سر گذاشتید، به منجیل و سپس رودبار و در نهایت به لاهیجان خواهید رسید.

مدت زمان رسیدن به لاهیجان توسط هواپیما نیز حدود 45 دقیقه است. البته لاهیجان فرودگاه ندارد و شما باید در فرودگاه سردار جنگل رشت پیاده شوید و سپس ادامه مسیر را به صورت زمینی طی کنید تا به لاهیجان برسید.

فاصله تهران تا لاهیجان

فاصله تهران تا لاهیجان، 346 کیلومتر است که اگر با سرعت مطمئنه قدم در جاده بگذارید، بعد از طی حدود 5 یا 6 ساعت به این شهر خواهید رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

2 × 1 =