قلعه گنج؛ شهری در استان کرمان

قلعه گنج نام شهری است در استان کرمان که مرکز شهرستان قلعه گنج نیز به شمار می‌آید و جمعیتی بالغ بر ۱۶ هزار نفر داشته و مساحت آن به ۱۴۲۰۰ متر مربع میرسد. شهرستان قلعه گنج دو بخش مرکزی و ۵ دهستان دارد. آب و هوای قلعه گنج گرم و مرطوب است و اقلیم آن بیابانی میباشد. بارندگی‌های این شهرستان به دو گونه کم فشار و پر فشار محسوب میشود که بعضی اوقات سیل آسا نیز میباشند. ارتفاع شهر از سطح دریا ۴۵۰ متر بوده و اختلاف دمایی آن در حالت حداکثر و حداقل برابر با ۵۲ و ۲ درجه است.


تبلیغات | AD


از مناطق طبیعی شهرستان میتوان هلیل رود، رودخانه باسپین، رودخانه سورگاه، رودخانه رمشک، ارتفاعات کشیت، ارتفاعات بشاگرد، ارتفاعات دستجرد و ارتفاعات پایی میخ را نام برد. همچنین میتوان به مناطق جنگلی به طول ۲۵۰ کیلومتر در شمال شرقی قلعه گنج از روستای آهوان اشاره کرد.

زبان، مذهب و اقتصاد

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

گویش‌های محلی و مختلف این شهر بلوچی، بختیاری، بندری، محلی و پارسی تقسیم میشود. مذهب اکثر مردم اسلام شیعی بود و عده کمی نیز اهل تسنن و پیرو دین زرتشت هستند. مردم این شهر عمدتا به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند.

هتل کپری

یکی از جاذبه‌های این شهر هتل کپری آن میباشد که اولین هتل کپری ایران بوده و معماری آن برگرفته از فضاهای اقامتی بومی آنجاست. ساختار اقامتگاه‌های این منطقه از چوب بوده و در بخش‌های از آن از شاخه‌های درخت خرما استفاده شده است.

منبع سیری در ایران

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.