قلعه چالشتر | بنایی با معماری ایرانی-اروپایی

قلعه چالشتر، بنایی مربوط به دوره ی قاجار بوده و در بخش چالشتر از استان چهارمحال و بختیاری ، در ۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده است. با درناتریپ جهت آشنایی با این مکان تاریخی و فرهنگی همراه باشید.


تبلیغات | AD


قلعه چالشتر
قلعه چالشتر

آشنایی

چالشتر که در نزدیکی شهرکرد واقع شده است، سالها قبل از این که شهرکرد اعتبار یابد، مرکز حکومت نشین چهارمحال بود. این شهر در زمان صفویان مرکز حکم رانی چهارمحالی ها بوده است و قلعه چالشتر، یکی از مکان های مهم این شهر میباشد. این قلعه به نام خدا رحم خان نیز شناخته می شود، چرا که خدا رحم چالشتری آن را بنا نهاد.

ویژگی ها

مجموعه قلعه تاریخی چالشتر شامل دو بنای قلعه خدا رحم خان و قلعه محمودخان مربوط به دوره قاجار است که در سال ۱۳۲۱ هجری قمری در چالشتر احداث شد. معماری این قلعه، تلفیقی از معماری دوران قاجار با معماری اروپایی، همراه با ستون‌هایی ایستاده از سنگ و نقش برجسته‌هایی دیدنی می‌باشد.

این قلعه دارای ۲۲ برج و چندین مسجد، انبار، قنات، اصطبل و بازار با معماری زیباست. از ویژگی های این قلعه این است که دارای ۳۸ ستون سنگی و گلی با سر در و ایوان هایی بسیار زیبا است. اتاق‌های این مجموعه نیز با نقوشی به سبک نقاشی لندنی که تلفیقی از هنر نقاشی ایرانی و غربی است، مزین گشته است که این سبک نقاشی در دوره قاجار به اوج خود می‌رسد.

میتوان از ویژگی های این معماری به نقوش گل و گلدان، افسانه لیلی ومجنون و نقوش اسلامی شامل یوسف و زلیخا به همراه خط نوشته‌ای از آیات قرآن اشاره داشت.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

.

نام قلعه چالشتر در متون مختلف، مانند «مرآت البلدان ناصری» و «سفرنامه هانری رنه دالمانی» آورده شده است. وسعت این قلعه به بیش از ۱۲۰۰۰ متر می رسد.

در حیاط این قلعه دو حوض به صورت شکل بیضی وجود دارد که نقوش بسیار زیبایی دارد و حمامی هم در این بخش وجود دارد که در ساخت آن از کاشی هایی به رنگ آبی فیروزه ای و سفید سربی استفاده شده است. همانطور که در بالا ذکر کردیم، علاوه بر آن، این بنا شامل قسمت‌های سر درب، هشتی، اندرونی، بیرونی، واصطبل و دیگر قسمتها می‌باشد.

پیشینه تاریخی

بنای شمالی قلعه ی چالشتر تا دهه ی هفتاد مورد استفاده قرار می گرفت ولی بنای جنوبی این قلعه  حدود ۹۰ درصد تخریب شده بود که البته با همت مرمت گران و علاقه مندان به آثار تاریخی مجددا ترمیم شد. علی اکبر دهخدا نیز در هنگام جنگ جهانی اول به استان چهارمحال و بختیاری فرار کرده بود که در آن زمان از کتابخانه چالشتر استفاده کرده بود و کتاب امثال و حکم خود را در آن مقطع شروع کرد.

قلعه ی چالشتر یا همان قلعه ی خدا رحم خان در تاریخ ۲۰ آذر سال ۱۳۷۹ به عنوان آثاری ملی به ثبت رسید.

درناتریپ از علاقه مندان به اماکن تاریخی دعوت می کند تا با سفر به این قلعه به زیبایی های نهفته در این قلعه پی ببرند.

چگونه می توانم آنجا بروم؟

 

ابتدا به استان چارمحال و بختیاری و شهرستان شهرکرد بروید. سپس با تاکسی می توانید مسیر ۵ کیلومتری تا قلعه را طی کنید.

 

آدرس: ایران، استان چهارمحال و بختیاری، پنج کیلومتری شهرستان شهرکرد، قلعه چالشتر

 

منبع ویکی پدیا باشگاه خبرنگاران جوان

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.