قلعه سر یزد در استان یزد

قلعه سر یزد در استان یزد

یزد، یکی از استان‌های تاریخی ایران است که در جای جای آن آثار باستانی پیدا می‌شود. یکی از این مکان‌ها، قلعه سر یزد می‌باشد که به دوره ساسانیان برمی‌گردد. با درناتریپ همراه باشید تا این قلعه زیبا را بهتر بشناسید.


تبلیغات | AD


 

تاریخچه

 

از قلعه سر یزد در گذشته به عنوان پایگاه نظامی استفاده نمی‌شده و فقط مکان ذخیره‌سازی مواد غذایی بوده است. البته در زمان جنگ، روستائیان دارایی‌های با ارزش خود را در این مکان نگه‌داری می‌کردند.

 

شیوه معماری

 

دور تا دور این بنا، خندقی به چشم می‌خورد که دارای عرض ۶ متری و عمق ۳ تا ۴ متری است تا اولین قسمت دفاعی این قلعه به شما برود. به علاوه، دیوارهایی وجود دارد که از مرکز به هم وصل و خندق محاصره شده‌اند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

 

در گذشته، دو درب در این بنای تاریخی وجود داشته که یکی ورودی و خروجی اصلی و دیگری درب جایگزین بوده است. درب اصلی متحرک و توسط قرقره و طناب پایین و بالا کشیده می‌شده است. ضمن اینکه وقتی درب توسط دشمن شکسته می‌شد، اهالی روستا درب دیگر را می‌بستند.

 

لازم به ذکر است که وجود اتاق‌های متعدد در قلعه سبب شده بود تا مردم اشیا گران‌قیمت خود را در آنها قرار دهند چرا که هر کدام از آنها دارای کلید و قفل جداگانه‌ای بودند.

 

آیا تجربه رفتن به این قلعه را دارید؟ نظر خود را با دیگران در قسمت انتهای خبر به اشتراک بگذارید.

 

آدرس: ایران، استان یزد، شهرستان مهریز، روستای مهریز، قلعه سر یزد

منبع اینستاگرام اینستاگرام

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.