قطارهای ۵ ستاره ایران ؛ قطار زندگی

حمل و نقل ریلی ایران با توجه به افزایش قیمت بلیت هواپیما بیش از پیش مورد توجه مسافران و گردشگران است. شرکت راه آهن از ابتدای سال ۹۸ قطارها را درجه بندی کرده است تا مسافران بتوانند نوع قطار خود را بر اساس کیفیت و خدمات انتخاب کنند. در این مقاله با قطار ۵ ستاره زندگی آشنا می‌شوید.

تبلیغات | AD


قطار زندگی اولین قطار پنج ستاره کشور است که از اوایل سال ۱۳۹۴ وارد ناوگان ریلی شده و تا کنون به فعالیت ادامه داده است. این قطار مجلل تنها قطار ناوگان ریلی است که دارای رستوران دو طبقه بوده و مسافران می‌توانند انواع غذاهای ایرانی را در آن میل کنند.

قطار زندگی پس از استقرار مسافران در کوپه‌ها با دستمال مرطوب و نوشیدنی به مسافران خوش‌آمدگویی می‌گوید و با چای و دسر پذیرایی اولیه می‌کند. مهمانداران با تجربه و پذیرایی درجه یک از ویژگی‌های قطار ۵ ستاره زندگی است.

سفارش غذا و تنظیم وقت پذیرایی در رستوران، بیدار شدن در ساعت معین، سفارش کتاب برای مطالعه، دمپایی راحتی، شید زیر پنجره برای جلوگیری از تابش نور، امکان تنظیم نور کوپه در سه حالت، تهویه مطبوع کوپه با قابلیت تنظیم دما توسط مسافر، سیسـتم تلویزیون با ۸ کانال در دسترس به همراه ریموت کنترل، دسترسی بـه شبکه محتوایی دیجیتـال شامل فیلم، ادعیه، موسیقی و … روی موبایل و تبلت شخصی، سیستم احضار مهماندار از درون کوپه، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در دو طرف واگن‌ها به همراه ملزومات مورد نیاز و الکترونیکی بودن دستگاه‌های دستشویی از خدمات رفاهی قطار زندگی است.

رستوران قطار زندگی به صورت دو طبقه و دارای محیطی زیبا و متفاوت با رستوران‌های قطارهای مسافری در ایران است. در رستوران این قطار منتخبی از غذاها برای مسافران مهیا شده است. سالن آشپزخانه به طور مجزا از سالن رستوران قطار بوده و مهمانان به طور کامل می‌توانند مراحل طبخ و آماده‌سازی غذاها را مشاهده و سفارش غذایی خود را ارایه کنند.

قطار زندگی در رستورانش با پیش غذا، سوپ، سالاد … و غذای اصلی و دسرهای متنوع ایرانی و فرنگی از مسافران پذیرایی می‌کند. استیک مرغ، رولت گوشت، دومینو (میکس کباب)، باقلاپلو با گوشت گوسفندی، چلو جوجه کباب و چلو ماهی از غذاهای اصلی رستوران قطار زندگی است.

علیرغم امکان سرو غـذا بـه صورت همزمان برای یکصد مسافر طی یک برنامه زمانی در سالن رستوران به دلیل ظرفیت بیش از ۳۰۰ مسافر در قطار، پذیرایی در سه نوبت صورت می‌گیرد که توسط مهماندار به اطلاع مسافران می‌رسـد. مهماندار با مراجعه به کوپه و ثبت سفارش و ساعت مورد نظر مسافران، رسیدی شامل اطلاعات سفارش را تحویل مسافر می‌دهد.

مسافران سالمند و افرادی که به دلیل بیماری قادر به مراجعه بـه رستوران نیستند می‌توانند با مطلع کردن مهماندار، سفارش خود را برای صرف در داخل کوپه ثبت کنند.

سرویس‌های خواب شامل تشک، لحاف و بالش نیز با استانداردهای بهداشتی داخل کوپه برای مسافران فراهم شده اسـت. پس از هر سیر، البسه خواب جمع آوری، شستشـو، ضدعفونی و بسته بندی بهداشتی می‌شود.

قطار زندگی در مسیر تهران – مشهد و بالعکس به صورت یک روز در میان عصرها از مبدا حرکت و بعد از گذشت حدود ۱۲ ساعت، صبح روز بعد به مقصد می‌رسد.

این قطار دارای سه کلاس قیمتی شامل زندگی با عصرانه، زندگی با شام و زندگی با شام ویژه است. تصویری از بلیت این سه کلاس قیمتی را در زیر ببینید. پس از آن نیز می‌توانید تصاویری از قطار زندگی را ببینید.

قطار زندگی
قیمت بلیت سه کلاس قطار زندگی
خواندن این نوشته ها توصیه می شود

قطار زندگی

قطار زندگی

قطار زندگی

قطار زندگی

قطار زندگی

قطار زندگی


نظرا خود را با درناتریپ به اشتراک بگذارید

منبع چمدان

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

یک + 14 =