غذاهای محلی ترکمن ها ؛ خوشمزهای ترکمن صحرا

یکی از المان های فرهنگی مردم غذاهای آنها هستند ؛ خوراکی هایی که مواد اولیه شان از منابع محلی تهیه می شود و رنگ و بویی اصیل دارند. امروز سفری خوشمزه به استان گلستان داریم ، دیاری که یکی از مقاصد پر طرفدار در میان گردشگران و به ویژه طبیعت گردان است و با مناظرش دل هر کسی را میبرد . ترکمن ها برای غذا خوردن اغلب بر روی زمین و بر دور سفره ای می نشینند سفره ای که ثاچاق نامیده می شود سفره ای که غذا های محلی و بینظیر ترکمنی آن را رنگین می کند .


تبلیغات | AD


چکدرمه

چکدرمه مشهورترین غذای محلی استان گلستان است. اگر تا کنون مهمان ترکمن ها شده باشید حتما مزه آن را به یاد دارید.هرگاه که گفت و گوی درباره ی انواع غذاهای اقوام ایرانی داشته باشیم ، چکدرمه نام نخستین غدای است که از جامعه ی ترکمن بر زبان می آید برخی می گویند مثل استانبولی است اما از آن خیلی خوش مزه تر است این پلو مخصوص بندر ترکمن و آق قلا به شمار می رود. چکدرمه ، چکدریمه غذایی بسیار خوشمزه است که در حالت سنتی درون دیگ مخصوصی به نام قازان طبخ می شود و برای سفره های ایرانی بسیار مناسب است. ترکیبات اصلی این غذای ایرانی را گوشت ، برنج ، پیاز ، رب گوجه فرنگی ، روغن ، نمک ، فلفل تشکیل می دهد. که در روش پخت دیگری می توان از ماهی به جای گوشت استفاده کرد.

خورشت ساک

اگر در مناسبت های مختلف اعم از جشن و عزاداری راهی گلستان شوید بوی خورشت ساک به مشام تان می رسد و فرصت چشیدن یکی از خوشمزه ترین نذری ها را خواهی داشت این خورشت را با استفاده از نخود ، فلفل ، گوشت با چربی ، آرد ، اسفناج ، روغن ، سیر و پیاز تهیه می کنند. خورشت ساک به واسطه وجود اسفناج در آن خاصیت فراوانی دارد در کنار خورشت ساک پلوی معمولی یا زرشک پلو سرو می شود.

کئی ترشک

کئی ترشک به معنای کدو ترش نام دارد.که از کدو ، سیر ، پیاز ، نمک ، فلفل و زردچوبه تهیه می شود برخی به این ترکیب گوجه هم اضافه می کنند و یا به هنگام سرو بر روی آن آب نارنج می ریزند.

باسترمه

باسترمه پلوی خوشمزه و سنتی استان گلستان است که در بندر ترکمن جایگاهی ویژه دارد. این غذا با ماهی (ترجیحا ازون برون) تهیه می شود و ویژگی بارزش استفاده از انار در ترکیب اصلی آن است برنج ، ماهی ، سیب زمینی ، پیاز ، انار دانه شده ، نمک و فلفل مواد اولیه این غذا هستند و گلستانی ها آن را برای مهمانی هایشان تهیه می کنند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

ماش پلو

ساکنان گلستان و ترکمن ها با ترکیب ماش ، برنج ، گوشت چرخ کرده ، زعفران ، پیاز ، روغن زیتون ، نمک ، و روغن غذایی به نام ماش پلو تهیه می کنند. این غذا در هر خانه ای به شیوه متفاوت طبخ می شود ، برخی در آن گوشت نمی ریزند و برخی میزان بیشتر یا کم تری از گوشت را مصرف می کنند. اسید فولیک و پتاسیم ماش خواص جالبی به این ماده بخشیده اند و در طب سنتی از آن برای کمک به کاهش کلسترول ، قند خون ، کم خونی و پیشگیری از سرطان سینه استفاده می کنند.سالاد و سبزی خوردن از جمله چیزاهایی هستند که در کنار ماش پلو قرار می گیرند.

بولامه

غذایی شبیه حلیم است که در هفتمین روز تولد کودک و در طی جشنی زنانه پخته می شود. در این جشن فقط زن های فامیل ، همسایه ها و دوستان بسیار نزدیک دعوت می شوند و با تقدیم هدایای خود هم صدا با حاضرین شادی می کنند.

اکمک

برای پختن اکمک که در ترکمنستان چلفک می گویند روغن نقش چندانی ندارد و ترتیب پخت آن چنین است. دیگ چدنی را بر روی آتش گرم می کنند ته دیگ را با مقدار کمی روغن چرب می کنند خمیر آماده را به صورت لایه ای نازک و مدور در میاورند و با کمک کاردی دسته بلند در داخل دیگ می چرخانند و پس از چند دور چرخاندن ، زیر و رو می کنند تا طرف دیگر نیز کاملا پخته شود بعد از مرحله فوق لایه ی دیگر بر لایه اولی اضافه می کنند و باز در داخل دیگ می چرخانند در این مرحله نیز عمل لایه گذاری تکرار می شود آنگاه لایه های پخته شده را از دیگ در می آورند و مانند شیرینی کاک کرمانشاه در هم می پیچند و با ریختن شکر در لابه لای آن همراه با چایی مصرف می کنند.

 

بوروک

این نوع نان از نظر پخت شباهت زیادی به پیراشکی دارد و معمولا در ماه رمضان پخته می شود. ابتدا گوشت بی استخوان را چرخ کرده چند عدد سیب زمینی آبپز را کوبیده ، با مقداری پیاز به گوشت اضافه می کنند. مخلوط گوشت و سیب زمینی را در لای خمیری از آرد که به اندازه یک دایره به قطر 15 سانتی متر بریده اند می پیچند و به شکل نیم دایره در میاورند سپس آن را سرخ کرده و به عنوان یک وعده غذایی مصرف میکنند.


تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.