عقاب سنگی (قارتال داشی)| پاسبان راه سبلان

عقاب سنگی در قسمت غربی قله سبلان و در کنار جان پناه در استان اردبیل قرار دارد. این پیکره سنگی به شکل عقاب در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده است. با درناتریپ همراه باشید.


تبلیغات | AD


عقاب سنگی (قارتال داشی)| پاسبان راه سبلان

این سنگ در ترکی آذربایجانی “قارتال داشی” نامیده می شود که به معنی عقاب سنگی است. سبلان جلوه ای زیبا از طبیعت کم نظیر ایران است که سنگها و صخره هایش در نوع خود کم نظیرند و یکی از زیباترین جلوه های طبیعت ایران را نشان می دهند. این عقاب سنگی به حالت نشسته می باشد که سر خود را به سوی شرق چرخانده و طوری به نظر می رسد که گویا پاسبان راهی است، که به قله سبلان ختم می شود. دو سنگ معروف سبلان، “سنگ های قارتال” و “محراب” می باشند.

سبلان (سُلطان ساوالان) با ارتفاع ۴۸۱۱ متر سومین قله مرتفع ایران بعد از دماوند و علم‌کوه است و قلل هرم‌ها و کسره‌داغ با بیش از ۴۶۰۰ متر از بلندترین کوه‌های ایران محسوب می‌شوند. صخره‌ها و یخچال‌های دائمی این سه قله مرتفع یکی از جاذبه‌های فنی کوهنوردان است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود
عقاب سنگی (قارتال داشی)| پاسبان راه سبلان

دامنه‌های زیبای سبلان با دریاچه‌های کوچک و بزرگ و مراتعی سرسبز، یکی از منابع دامی مهم کشور و از اقلیم‌های خاص با فرهنگی ویژه در کشور ماست. دریاچه قله سبلان یکی از پدیده‌های استثنایی طبیعت کشور و جهان محسوب می‌شود.

اگر قصد سفر به استان اردبیل را داشته باشید، توصیه می کنیم که بازدید از عقاب سنگی را از دست ندهید. علاوه بر آبگرم های طبیعی دامنه کوه سبلان، پیست اسکی آلوارس نیز بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.

تا به حال از عقاب سبلان دیدن کرده­ اید؟ نظرات و تصاویر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع صدا و سیمای مرکز اردبیل

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.