عزاداری محرم در شهر های مختلف ایران

عزاداری در تاسوعا و عاشورای حسینی و ماه محرم از آیین های مردم مختلف شهر های ایران است. مردم در شهر های مختلف ایران به شیوه های گوناگونی به عزاداری میپردازند و آداب و رسوم مختلفی دارند و هر کدام این مراسم را به شیوه های گوناگونی انجام میدهند. اگر به عزاداری و آشنایی با شیوه های گوناگون آن در ایران علاقه دارید با درناتریپ همراه شوید.


تبلیغات | AD


عزاداری در شهر های مختلف ایران به صورت خلاصه:

1- شام غریبان متفاوت در حرم امام رضا (ع)

2- تعزیه‌‌های باشکوه در اصفهان

3- گل‌‌مالی و چهل‌‌منبر در لرستان

4- طشت‌‌گذاری در اردبیل

5- دمام‌‌زنی در بوشهر

6- نخل‌‌گردانی در یزد

7- مراسم قربانی مسجد اعظم زنجان

عزاداری در همه شهر های ایران برگزار می شود و در این مقاله تنها آیین های خاص عزاداری در محرم بررسی شده اند.

1- شام غریبان متفاوت در حرم امام رضا (ع)

همانطور که همه ما می دانیم در ماه محرم مشهد میزبان زائران زیادی از جای جای ایران و حتی کشور های همسایه است و عزاداری و سینه زنی رونق دارد و این افراد علاقه دارند تا عزاداری را در جوار امام رضا (ع) انجام بدهند. در روز تاسوعا و عاشورا دسته ها و گروه های مختلف عزاداری به سمت حرم حرکت میکنند و مقصد نهایی آنها حرم است.شام غریبان نیز با شیوه متفاوتی در حرم امام رضا (ع) برگزار می شود. در این شب خادمان حرم  دور یکی از بزرگترین صحن ها می ایستند و شمع ها را به دست میگیرند و یکی آنها در وسط جمع نوحه میخواند. مردم نیز شمع به دست میگیرند و یا شمع ها را در سینی وسط صحن قرار می دهند.

عزاداری محرم در مشهد

2- تعزیه‌‌های باشکوه در اصفهان

مردم اصفهان در ماه محرم عزاداری را به شیوه های مختلفی انجام می دهند که شامل: سینه زنی، علم گردانی، نخل گردانی و البته مراسم تعزیه خوانی می شود. پر رونق ترین و فراگیر ترین نوع عزاداری و مراسم در استان اصفهان تعزیه خوانی و پرده خوانی می باشد و حتی در شهر هایی مانند خمینی شهر و نجف آباد به ثبت ملی رسیده است. مثلا مراسم تعزیه خمینی‌‌شهر به صورت سیار برگزار می‌‌شود و در هر محله یکی از وقایع عاشورا بیان می‌‌شود. خلاصه اگر به تعزیه و پرده خوانی علاقه دارید شهر های اصفهان در محرم را از دست ندهید چرا که در تعزیه و تعزیه خوانی تبحر دارند.

عزاداری محرم و تعزیه در اصفهان

3- گل‌‌مالی و چهل‌‌منبر در لرستان

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

در ایام محرم رسمی بین مردم لرستان رایج است که به آن (گل مالی) یا (خره مالی) میگویند. در این مراسم گلی که از خاک نرم و گلاب ساخته شده است را به سر و مو ها و لباس مشکی میمالند و بطور کلی خودشان را با این گل می پوشانند.

گاهی حوضچه هایی درست میکنند و در آن قرار می گیرند و افراد دیگر نیز در گل مالی آنها مشارکت می کنند. معمولا این کار را قبل از عزاداری انجام میدهند تا در شروع عزاداری خشک شود.

عزاداری محرم در لرستان

و اما رسم چهل منبر در شهر بروجرد رسم بر این است که در شب عاشورا خانم ها به یاد حضرت زینب (س) با صورت های پوشیده و پای برهنه شمع به دست می گیرند که تعداد این شمع‌‌ها معمولاً 40 عدد است و آنها را در 40 منبر عزای حسینی قرار می‌‌دهند تا حاجت بگیرند. البته رسم چهل منبر تنها مختص خانم‌‌ها نیست و مردان هم در این مراسم شرکت می‌‌کنند.

4- طشت‌‌گذاری در اردبیل

طشت گذاری یا طشت گردانی یکی از مراسم و آیین های عاشورا است که در اردبیل و مناطق ترک زبان ایران رایج است. تشت نمادی از مشک سقای کربلاست و به بسته شدن آب به روی امام حسین (ع) و یارانش اشاره دارد. به همین دلیل عزادارن و ریش سفیدان محل طشت‌‌هایی را بر دوش می‌‌گیرند و وارد مساجد می‌‌شوند. آب این طشت بعد از مراسم از تقدس خاصی بهره‌‌مند می‌‌شود و بیماران برای شفای خود از آن می‌‌نوشند. طشت گذاری در اردبیل از قدمت زیادی نیز برخوردار است.

عزاداری محرم در اردبیل عزاداری محرم و طشت گذاری در اردبیل

5- دمام‌‌زنی در بوشهر

در بوشهر در کنار دسته های سینه زنی و هنگام تعزیه خوانی، سنج و دمام هم نواخته می شود. دمام ها معمولا هفت عدد است و ریتم یکی از آنها بر خلاف ریتم شش تای دیگر است. نواختن دمام کار آسانی نیست و به کسانی که دمام را می نوازند (اشکون زن) می گویند. در کنار دمام سنج هم نواخته می شود.

عزاداری محرم در بوشهر

6- نخل‌‌گردانی در یزد

نخل گردانی یکی از باشکوهترین مراسم محرم می باشد که در یزد برگزار می شود. بر خلاف نام این مراسم این آیین هیچ ارتباطی با درخت نخل ندارد. کسانی که این مراسم را ندیده اند با شنیدن آن فکر میکنند که در این مراسم نخل را مانند علم می گردانند در صورتی که اینگونه نیست. نخل یک اسکلت چوبی بسیار بزرگ است که روی آن پارچه، آینه، چراغ، شیشه‌‌های رنگی، خنجر، شمشیر و… قرار می‌‌گیرد و نمادی از تابوت سیدالشهدا(ع) می باشد. این نخل با کمک عزاداران بلند می شود و تزئین آن نیز توسط عزاداران صورت می گیرد.

عزاداری محرم و نخل گردانی در یزد

7- مراسم قربانی مسجد اعظم زنجان

از زنجان به عنوان مرکز شور و شعور حسینی در ایران یاد می شود. در ایام محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی عزاداران زیادی از داخل و خارج کشور به این شهر سفر می کنند. حسینیه‌ی اعظم زنجان، بعنوان دومین قربانگاه جهان اسلام، بعد از منا شناخته می‌شود. در ایام سوگواری امام سوم شیعیان هزاران قربانی در این حسینیه صورت می‌گیرد.

مراسم عزاداری در این حسینیه به شکل ساده برگزار می‌شود، به این ترتیب که مداحان مرثیه‌هایی را در سوگ امام رئوف و مدح ایشان می‌خوانند و عزاداران نیز با سینه‌زنی و زنجیر زنی همراهی می‌کنند. اما این ادب و شعور و همچنین تجمع عظیم و یکپارچه سبب شده این مراسم به عنوان الگویی برای همه‌ی عزاداری‌ها تبدیل شود و هر ساله رسانه‌های متعددی برای نمایش این شکوه و عظمت در این ایام به زنجان سفر کنند.


در روز های محرم به کدام یک از این مکان ها سفر کرده اید؟ در چه نوع عزاداری شرکت کرده اید؟ در شهر و استان خود چه نوع عزاداری هایی دارید؟ منتظر نظرات شما هستیم.


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.