شهداد میتواند مقصد جهانی بوم‌گردی باشد

معاون سازمان میراث فرنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره با اینکه شهداد می‌تواند مقصد جهانی بوم‌گردی باشد، افزود: راه اندازی اقامت‌های بوم‌گردی برای این منطقه توجیه اقتصادی داشته و توانسته آنها را از لحاظ مالی تامین نماید.


تبلیغات | AD


محمد حسن طالبیان در جلسه مشترک کمیسیون‌های امنیت و توسعه پایدار مناطق کویری و نظارت بر امنیت گردشگران استان کرمان افزود. پس از ثبت بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو وظیفه ما در خصوص حفاظت و نگهداری از این اثر منحصر به فرد، بسیار خطیر و حساس شده‌ است.

وی اظهار کرد: در راستای تحقق بخشیدن به این امر مهم باید دستگاه‌های متفاوتی همچون منابع طبیعی، محیط زیست، میراث فرهنگی و….. به یک مدیریت یکپارچه برسند که مطمئنا سازمان میراث فرهنگی به لحاظ داشتن تخصص لازم میتواند این مدیریت را برعهده بگیرد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

طالبیان با اشاره به اینکه حفاظت از طبیعت بیابان لوت باید در اولویت کار قرار گیرد افزود: نباید با سهل‌انگاری برخی از گردشگرنماها و رعایت نکردن برخی از معیارها و قوانین یونسکو، این میراث جهانی را به خطر انداخت و طبیعت آنرا از بین برد.

وی با اشاره به اینکه لوت دارای سه منطقه سبز، نارنجی و قرمز است گفت: توصیه میشود گردشگران برای دیدار از کویر لوت تنها از طریق دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز و با حضور رانمایی حرفه‌ای وارد این منطقه شوند. بیشتر گردشگران از سمت کرمان وارد مناطق کویری میشوند و به خصوص کلوت‌های شهداد محبوب‌ترین مقصد گردشگران است که به کرمان نزدیک‌تر است. راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی در این منطقه توجیه اقتصادی داشته و توانسته آنها را از لحاظ مالی تامین کند.

وی افزود: وظیفه تخصصی میراث فرهنگی در درجه اول حفظ محیط زیست کویر لوت بوده است که امید است با تحت کنترل قرار دادن برنامه‌های گردشگری، از آن حفاظت کنیم.


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.