سوغات و صنایع دستی البرز

استان البرز در تاریخ ۱۲ بهمن سال ۱۳۸۸ به عنوان ۳۱ امین استان ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. این استان محل زندگی اقوام مختلف ایرانی است و همچنین سوغات و صنایع دستی بسیار خوبی دارد. در این پست قصد داریم سوغات و صنایع دستی البرز را به شما معرفی کنیم. با درناتریپ همراه باشید.


تبلیغات | AD


صنایع دستی استان البرز

 

۱. کوزه سازی و گلدان‌ سازی

از مهم‌ترین صنایع دستی البرز میتوان به کوزه‌سازی و گلدان‌سازی است. این هنرها در کلیه شهرهای این استان رونق دارد. این هنر منحصر به فرد بوده و دارای دوامی بالا میباشد به گونه‌ای که هزاران سال زیر خاک نیز پایدار میماند.

۲. سنگ‌تراشی

تراشیدن سنگ و تبدیل آن به اشکال دلخواه، هنری است که سنگ تراشان انجام میدهند. در سنگ‌ تراشی قطعه‌ای از یک سنگ طبیعی و خشن برداشته شده و به صورت کنترل شده حذف میشود. با حذف شدن قسمت‌هایی از سنگ مورد نظر، شکل دلخواه و طرح انتخابب هنرمند پدیدار میشود. اصالت سنگ تراشی به سال‌های پیش از تاریخ باز میگردد و علت اصلی آن ماندگاری و پایداری است. پس میتوان یکی از سنگ تراشیده شده و این هنر اصیل را به عنوان یک سوغات ماندگار از استان البرز به دوستان و آشنایانتان هدیه بدهید.

۳. شیشه گری

هنر شکل‌ دادن به شیشه را شیشه گری میگویند که در آن شیشه را ابتدا حرارت میدهند تا کم کم نرم و نیمه مایع شود. در نهایت با کمک دست و ابزار مخصوص کار و دمیدن، شکل‌های زیبا و جذابی ایجاد میشود. مواد اصلی و ابزار مورد نیاز در شیشه گری استان البرز، سنگ سیلیس است. از اکسیدهای فلزی مانند کبالت، آهن، مس، گوگرد، منگنز و… برای ساخت شیشه‌های رنگارنگ به کار میرود. نقاشی کردن بر روی شیشه نیز از هنرهای مردم این استان میباشد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

۴. سوزن دوزی

این هنر در شهرهای بسیاری از جمله شهرهای سیستان و بلوچستان نیز کاربرد دارد که تصویری از ذهن یک زن بر روی یک پارچه ایجاد میشود.

۵. منبت کاری با چوب

این هنر بسیار ظریف بوده و جزو صنایع دستی با ارزش به شمار میرود. در این هنر با کمک چند قلم و اسکنه‌ای فلزی ذهنیات هنرمندان درقالب خط کوفی، نقش و نگارهای اسلیمی، ختایی، گل، مرغ و… بر روی چوب کنده کاری میشود.

۶. گلیم بافی

این هنر نیز همانند برخی هنرهای دیگر مانند سوزن دوزی که در برخی شهرهای مختلف ایران رایج است، در البرز نیز رایج بوده که از جنس نخ‌های پشمی بدون پرز تهیه میشود. نقش و نگارهای استفاده شده درگلیم بافی برگرفته از فرهنگ، سنت، اعتفادات، باورها و محیط پیرامون است.

غذاهای محلی و سوغات

غذاهای محلی استان البرز شامل مرجو خورش، هلیم با گوشت گوسفند، ترشی آش، یوان آش و خوراک لوبیا پیله میباشد. از سوغات آن نیز میتوان به عسل و سیب اشاره کرد.


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.