سوغات و صنایع دستی اصفهان

اصفهان از استان‌های پهناور ایران است که دارای جاذبه‌های زیادی است و همچنین سوغات و صنایع دستی بسیاری است.  در این پست به معرفی سوغات و صنایع دستی اصفهان میپردازیم. با درناتریپ همراه باشید.


تبلیغات | AD


سوغات

 

۱. گز

مسلم است اولین چیزی که به ذهن کاربران با شنیدن سوغات اصفهان خطور میکند، گز میباشد که انواع مختلفی دارد. استفاده از گز در دوران حکومت صفوی باب شد که در اوایل تنها ثروتمندان قادر به استفاده از آن بودند.

۲. پولکی

از محبوب‌ترین شیرینی‌های اصفهان است که استفاده از آن نه تنها بین گردشگران، بلکه بین شهروندان نیز بسیار رایج است.

۳. نبات

این سوغاتی تنها مختص اصفهان نیست و در شهرهای دیگر نیز رایج میباشد. نبات‌ها تنوعات مختلفی دارند و در طعم‌های مختلفی به کار میرود.

۴. عسل فریدونشهر

عسل نیز از سوغات شهر‌های مختلف ایران است و عسل فریدونشهر نیز از عسل‌های مرغوب کشور محسوب میشود. عطر و طعم این عسل نیز بستگی به زنبوری دارد که از کدام گیاه عسل را تهیه کرده باشد.

۵. برشتوک

از انواع سوغاتی‌های مشهور میتوان به برشتوک اشاره کرد که از موادی مانند هل، پودر قند و… تهیه میشود و شکل شیرینی‌های برشتوک مانند لوزی برش داده میشوند.

۶. شیرینی برنجی

این شیرینی در شهرهای مختلفی مانند کرمانشاه یافت میشود و در اصفهان نیز کارگاه‌های زیادی جهت تولید آن وجود دارند.

۷. شیرینی کرکی

این شیرینی طعم بینظیری دارد و همچنین باعث شده که طرفداران زیادی را نیز بین گردشگران داشته باشد.

۸. جوز قندی

از گران‌ترین سوغاتی‌های ایران است که از میوه‌ای محلی به نام الگ تهیه میشود که نوعی هلو میباشد. البته در شهرهای دیگر از میوه‌های دیگری برای تهیه این شیرینی استفاده میشود.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

۹. سوهان گزی

کره، شکر، عسل، آب، زعفران، گلاب، پسته و…  از مواد تشکیل دهنده سوهان محسوب میشود. اگرچه سوهان اصفهان کیفیت سوهان قم را ندارد، اما میتوان از سوغاتی‌های خوب اصفهان از آنها نام برد.

صنایع دستی

صنایع دستی اصفهان قدمتی طولانی دارند و در سراسر جهان نیز مشهور هستند.

۱. مینا کاری

این هنر از مهمترین صنایع دستی ایران محسوب میشود و رونق بسیاری دارد. این هنر در تعریف عبارت است از تزیین وسایل فلزی با ما مواد رنگیکه در ظروف سفالی و چینی نیز کاربرد دارد.

۲. خاتم کاری

خاتم کاری از هنرهای بسیار زیباست که در صنعت چوب کاربرد زیادی دارد. این هنر در شیراز نیز کاربرد دارد و شیو آن ب این گونه است که چوب‌های تزیینی را جهت ایجاد اشکال هندسی زیبا در کنار یکدیگر قرار میدهند. در این هنر از استخوان شتر، اسب، فلز طلا، نقره، فلز آبنوس، فوفل و… استفاده میشود.

۳. پارچه‌های قلمکاری شده

این هنر را میتوان هنر چاپ بر روی پارچه نامگذاری کرد که که روی پارچه‌های مختلف با قلاب چوبی در رنگ‌های مختلفی کوبیده میشود و پارچه‌هایی بسیار زیبا و جذابی تولید میشود.

۴. کاشی سازی

کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ در اصفهان، قدیمی‌ترین کاشی‌ها هستند ک به دوران سلجوقیان باز میگردند. اشیای دیگری نیز مانند گلدان‌‌های زیبا، از این کاشی‌ها ساخته میشوند.

۵. قلاب‌دوزی و دوخت‌های تزیینی

این هنر در میان بانوان اصفهان رایج است و پارچه‌های دست‌باف مختلفی، مواد اولیه آن به شمار می‌آیند.

۶. ملیله کاری

این هنر به کار نقره‌سازی نیز مشهور است که در اصفهان از این هنر مجموعه‌های نقره‌ای مختلفی چون دستبند، گردنبند، گوشواره و سنجاق تولید میکنند.

۷. قلم زنی

این هنر از صنایع مشهور اصفهان محسوب میشود که در آن، اشیای مختلفی چون سینی، گلدان، بشقاب، قاب عکس و… را قلم زنی میکنند.

منبع سیری در ایران ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.