سوغات و صنایع دستی اردبیل

اردبیل از استان های شمال غربی ایران میباشد که علاوه بر سوغات، دارای صنایع دستی نفیسی میباشد. با درناتریپ جهت آشنایی با سوغات و صنایع دستی اردبیل همراه باشید.

۱. قره حلوا یا حلوای سیاه اردبیل

حلوای سیاه از معروف ترین و لذیذ ترین شیرینی های سنتی اردبیل با تاریخچه یک قرن است. اهالی این استان قره حلوا را با در فصول سرد با چای میل می کنند.

۲. باقلوای اردبیل

باقلوا در استان های زیادی در ایران تولید میشود که اردبیل هم از این قاعده مستثنی نبوده و باقلوای خاص خود را دارد. این شیرینی را برخی با عسل هم میل میکنند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

۳. حلوای زنجبیل

این حلوا بسیار مقوی، خوشمزه و لذیذ و دارای ارزش غذایی بالایی است. حلوای زنجبیل را می توان در استان های دیگر مثل آذربایجان شرقی و غربی و گلستان تهیه کرد.

۴. قچکورگی اردبیل

قچکورگی دارای طعمی منحصر به فرد و عطری خاص است و طبق سنت و آداب و رسوم اردبیلی ها از این شیرینی سنتی در سفره هفت سین استفاده می شود.

۵. نان برنجی خلخال یا قند چوریی

نان برنجی در استان اردبیل نیز به عنوان یکی از شیرینی های سنتی پخته می شود. این شیرینی زبان زد خاص و عام است و در زبان محلی به آن قندچوربی می گویند. دلیل نام گذاری این شیرینی به قندچوربی استفاده از پودر قند در ترکیب اولیه نان برنجی است.

۶. حلوای سفید یا آغ حلوا

آغ حلوا هم همانند قره حلوا از شیرینی های لذیذ اردبیل محسوب می شود. روش های مختلفی برای پخت این حلوا وجود دارد ولی به طورکلی از موادی مانند شیره بال، آرد برنج ، زنجبیل و وانیل استفاده می کنند.

صنایع دستی اردبیل

 

۱. سازهای سنتی

ساخت و تولید سازهای سنتی از جمله معروف ترین صنایع دستی اردبیل محسوب می شود. در استان اردبیل شهرهاس خلخال، اردبیل و مشکین شهر در ساخت سازهایی چون تنبک، سنتور، سه تار، کمانچه ، ساز آذری و… مهارت دارند.

سوغات و صنایع دستی اردبیل
سوغات و صنایع دستی اردبیل

۲. مسگری

ابزار و ظروف مسی مختلفی توسط مسگران اردبیلی ساخته می شود، ولی امروزه متاسفانه این صنعت در اردبیل در حال فراموشی است و تنها می توان به بازار مس گران برای تهیه ظروف مسی مراجعه کرد.

۳. بافتنی های اردبیل

مردم مهمان نواز اردبیل در رودوزی، عروسک بافی، چاقو سازی، نقاشی روی چرم، قلم زنی و… نیز مهارت دارند. از هنرهای مشهور زنان اردبیلی می توان به بافتنی های سنتی اشاره کرد که با خلاقیت تمام بافته می شوند.

سوغات و صنایع دستی اردبیل
سوغات و صنایع دستی اردبیل

۴. لباس های محلی اردبیلی

لباس های محلی زیبا و رنگارنگ مختلفی توسط زنان هنرمند اردبیلی دوخته می شود. لباس هایی با نقش هایی ظریف و منحصر به فرد که حتی نگاه به آن ها موجب حس شادی می شود.

منبع باشگاه خبرنگاران جوان
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

14 + شانزده =