سرعین | شهری به زیبایی بهشت

سرعین شهری کوچک است که در جنوب استان اردبیل قرار گرفته و شهرت این شهر به دلیل چشمه های آبگرم آن میباشد. با درناتریپ جهت آشنایی کامل با سرعین و چند مکان دیدنی در این شهر همراه باشید.

تبلیغات | AD


آب و هوا

حداکثر درجه هوا در شهر سرعین 25 درجه سانتیگراد و حداقل دمای سرد سرعین 7/8- درجه سانتی گراد می باشد. میزان بارندگی سالیانه در شهر سرعین حدود 520 میلیمتر است.

صنعت

۱. شهر سرعین دارای مهمترین منابع اقتصادی منطقه می باشد که جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شود.

۲. جاذبه های گردشگری شهر سرعین آبهای گرم این شهر و طبیعت زیبای سبلان می باشد که عامل اصلی در جذب توریست است.

۳. نظام حمل و نقل سرعین تابعی از سفرهای گردشگری می باشد و مهمترین واسطه حمل و نقل جاده ای می باشد.

۴. شهر با توسعه خوب تاسیسات زیر بنایی است که سطح برخورداری افراد جامعه در مورد برق 100درصد،تلفن80 درصد، گاز90درصد و آب 95درصداست.

۵. شهرسرعین از لحاظ صنعت دارای یک واحد کارخانه آردسازی و سه واحد چوب بری و 3کارخانه فعال آب معدنی و تهیه دوغ است.

۶. از لحاظ کشاورزی محصولات به عمل آمده در منطقه سرعین اعم از میوه ها شامل :سیب-گلابی-آلوچه-آلوچه وحشی-گیلاس-زردآلو و گردو و حبوبات و غلات شامل :سیب زمینی-گندم-جو-عدس-لوبیا وغیره است.

۷. از کل جمعیت 5250 نفری شهرسرعین 7 درصد در بخش کشاورزی و 18درصد در بخش صنعت و معدن و 75درصد در بخش خدمات مشغولند.

وجه تسمیه

نام این شهر در فرهنگ عربی به معنای سرچشمه میباشد و این شهر در گذشته با نام های قیه، سارقین، سرائین و سرقین نیز شناخته میشود. از دلایل این نام میتوان به چشمه های این شهر اشاره کرد.

جاهای دیدنی سرعین

۱. روستای تاریخی کنزق

این روستا در دو کیلومتری شرق شهر سرعین قرار گرفته و دره های متعددی دارد که معروف ترین دره این روستا، ساری دره یا دره زرد میباشد. این دره دارای چشمه های طبیعی بوده و درختان زیادی نیز دارد.

۲. تورش سویی

تورش سویی دارای آب ترش و گازدار میباشد که نوشیدن آن برای بیماری های پوستی و معده توصیه میشود.

۳. دره مردان بولاغی

مردان بولاغی دارای آبی بسیار خنک میباشد و برای برخی بیماری ها همچون کهیرزدگی بسیار مناسب است. در بالای این دره، بخشی به نام حسین تپه وجود دارد که دارای سوراخ های متعددی میباشد و در آن اشیای بسیاری پیدا شده است.

۴. روستای چاقور چوقر

تپه ای دراین روستا به نام چاقور چوقر وجود دارد که در آن گونه های کمیاب خزنده گان مثل آفتاب پرست و سوسمار زندگی می کنند.

۵. آبگرم گاومیش گلی

این آبگرم دارای استخری روباز است که دارای آبی جوشان و همیشه در جریان بوده و دمای آب در حوض آن ۴۶ درجه سانتی گراد میباشد.

درگذشته آب گاومیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری می شد و به فاصله 150متری آسیابی را می گردانیدند که این آسیاب در آن ایام از گرانبهاترین آسیاب های آذربایجان به حساب می آمده زیرا بر خلاف آسیاب های دیگر آب آن در زمستان یخ نمی زده و در تمام 12 ماه سال کار می کرده است.

آب گاومیش گلی ترش مزه بیرنگ و کمی بودار است . آب گاو میش گلی به علت داشتن ترکیب کلروبی کربنات سدیم و کلسیم برای درمان بیماری های عمومی، بیماریهای سیستم حرکتی و بیماری های زنان، خنازیر و بیماری های قلبی و نیز تقویت عمومی بدن مفید است.

۶. آبگرم سبلان

این آبگرم بزرگترین مجتمع آبدرمانی در خاورمیانه است که در شهر سرعین قرار دارد و دارای حوضچه های متعدد به علاوه سونا خشک، جکوزی، دوش و….. میباشد.

۷. آبگرم بش باجیلار

این آبگرم از قدیمی ترین آبگرم های سرعین میباشد که در گذشته به آبگرم دره لر سویی مشهور بوده است. وجه تسمیه نام آن به علت جوشیدن آبگرم از پنج مظهر در محل چشمه بوده که آن پنج خواهر یا همان بش باجیلار به زبان ترکی نام گرفته است. آب این مجتمع از 5 دهنه چشمه فوق الذکر و پمپاژ مقداری از آب گاومیش گلی تأمین می شود که آبدهی آنها روی هم رفته 13 لیتر در ثانیه و به صورت دائمی و جوشان است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

دمای آب بش باجیلار در حدود 35 درجه با ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است که ترکیب آن از نوع کلر و بیکربنات سدیم و گرم است. از آبگرم بش باجیلارکه به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود و برای درمان بیماری های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می شود.

این مجتمع دارای استخر بزرگی به مساحت 288 متر مربع با عمق 120¬140 سانتی متر، تعداد 6 دوش انفرادی اجباری با دیوارهای کوتاه قوسی شکل16، دوش عمومی در مقابل دوش های انفرادی، سونای خشک و بخار هر کدام یک واحد، 6 واحد جکوزی در قسمت غربی استخر، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ به عنوان دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود.

۸. دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران

این دهکده متشکل از خانه های سنگی منفرد است که در زیر تپه ای با نام چله خانه قرار دارد. این دهکده در پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل – نیر قرار گرفته است و خانه های سنگی در قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری قرار گرفته اند.

در دو کیلومتری شمال غرب روستای ویند کلخوران، تپه رسوبی بلندی وجود دارد که ضلع جنوبی آن از فرسایش بستر رودخانه بالیخلو به صورت دیوار مرتفعی درآمده است. دخمه سنگی با در ورودی و اتاقک چشمگیر، در ارتفاع تقریبی 50 متر از بستر رودخانه و بر سینه آن کنده شده است که در حاشیه این دخمه حروفی کنده شده که قسمت عمده آن از بین رفته است .

دهکده باستانی ویند کلخوران به دلیل تنوع زیاد خانه های سنگی می تواند از لحاظ تاریخی، باستانی و گردشگری به صورت یکی از کانونهای علمی، تفریحی و گردشگری در آید.

۹. تپه باستانی آناهیتا

این قلعه در سمت غربی شهر سرعین قرار دارد که در لیست آثار ملی ثبت شده است. در این منطقه اشیا و سفال هایی کشف شده که به اواخر هزاره دوم و اول میلاد مسیح بازمیگردد. معبد آناهیتا سال ها محل عبادت و ریاضت مغ ها و موبدان زرتشتی بوده و این معبد و حوالی آن به نام ساری قیه ییلاق، آسایشگاه تابستانی حاکمان ساسانی بوده است.

۱۰. دره گلستان

دره گلستان یا قزل گل لر(آبگیرهای طلایی) یکی از زیباترین دره هایی است که در 19 کیلومتری سرعین قرار دارد. دره گلستان که به آن دره آلوارس هم می گویند از دره های شرقی سبلان است که علاوه بر زیبایی و سرسبزی اش، زیستگاه کبک و قوچ و بز نیز هست.

علت نام گذاری دره گلستان به دلیل وجود چمنزارها و گلزارهای زیادی است که به خاطر وجود چشمه های پرآب و یخچال های طبیعی در این دره به وجود آمده است.

نام دیگر این دره ، دره آبگیرهای طلائی است که به خاطر وسعت آبگیرهایش به این نام شهرت یافته است.

۱۱. آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران از بکرترین مناطق دیدنی دامنه سرسبز سبلان استان و در روستایی به همین نام در شمال شهرستان سرعین قرار گرفته است. در دره و تنگه طبیعی این روستا چشمه های معروف و پرآب زیادی معروف به قیرخ بولاخ یا چهل چشمه وجود دارد که در اثر برخورد آب آنها با صخره ها آبشاری دیدنی به وجود آمده است.

۱۲. روستای آتشگاه

این روستا به نام آغ مام هم شهرت دارد که در چند کیلومتری شمال سرعین قرار داشته و به دلیل حضور تپه ی باستانی ومعبد ها و آتشکده در کنار طبیعت سرسبز و بارگاه امامزاده عبدالله، بسیار دیدنی و جذاب است. در این روستای تاریخی آتشگاه ، نشانه هایی از معبد و آتشکده ای کهن وجود دارد که از آن به نام آتشکده ی آذرفریق می گویند که این اثر تاریخی روی تپه ای باستانی قرار دارد که تنها ویرانه هایی بیش از آن باقی نمانده است.

روایات و اسناد متعددی در زمان ساسانیان در مورد این آتشکده وجود دارد و به نظر می رسد که یکی از مراکز مهم و ارزشمند دین زرتشت بوده است. در زیر تپه ها یک غاربه نام کهل لر وجود دارد که با وجود باز بودن برخی از ورودی های آن، کسی به داخل آن نمی رود. اگر به این منطقه رفتید حتما از این مکان ها دیدن کنید.

۱۳. روستای شایق

روستای شایق در 7 کیلومتری غربی شهرستان سرعین اردبیل، قرار دارد وعنوان بزرگ ترین روستاهای شهرستان سرعین را به خود اختصاص داده است که می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری در این منطقه از کشور تبدیل شود. وجه تسمیه این روستا به (شایق )به دلیل حضور طایفه ای به نام شایقی در این منطقه و در حدود 250 سال پیش است.

تماشای طبیعت زیبا و استنشاق آب و هوای مطلوب در این روستای کهن در کنار بازدید از تپه های زال تپه سی و کلک لر تپه سی برای مسافران جالب و هیجان انگیز خواهد بود. برای رسیدن به پیست اسکی آلوارس باید از این روستا ی زیبا عبور کرد ، گردشگران می توانند پس از بازدید ازاین ناحیه ی زیبا، به روستای آلوارس و پیست اسکی نیز مراجعه کنند.

۱۴. پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوراس در فاصله 12 کیلومتری روستای الوارس و 24 کیلومتری سرعین قرار گرفته است و بزرگ ترین پیست اسکی در ایران است .

ازآنجایی که پیست اسکی آلوراس در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار دارد، به سبب بارندگی و برف فراوان در طول پاییز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است.

آب های درمانی سرعین

آب های معدنی بصورت آشامیدن و استحمام استفاده می شود که در فعالیت دستگاه گوارشی ، کند شدن جریان نبض ، اتساع عروق و ازدیاد ترشحات معدوی قبل از غذا و تخلیه آن بعد از غذا می شود همچنین این آب ها موجب ازدیاد صفرا و خروج آن و بهبود فعالیت کبد می گردد. سهولت در متابولیسم مواد مختلف مانند کلوسیدها ، پروتئید ها ، کلسترول و مسائل گوارشی از دیگر مزایای آب های معدنی است . آب های سرعین دارای مقادیر زیادی آهن هستند که در ازدیاد گلبول های قرمز و میزان هموگلوبین و در درمان کم خونی بسیار مؤثر هستند.

سوغاتی ها

عسل و سرشیر معروفترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و به خصوص سرعین می باشد. بهترین نوع عسل در دامنه های پوشیده از سنبل، ریحان،پونه و گون سبلان تولید می شود و به سبب مرغوبیت شهرت بسیاری پیدا کرده است. دامنه ها و کوهپایه های حوالی سبلان دارای تنوع خوبی از گیاهان از لحاظ داروهای گیاهی میباشند.

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای رفتن به سرعین و استفاده از آب گرم های مشهور آن اواخر فصل بهار و اوایل تابستان است.

منبع نمناک

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

1 × 3 =