روستای کنگ | روستایی تاریخی و زیبا

 روستای کنگ از توابع بخش طرقبه شاندیز در استان خراسان رضوی است. این روستای پلکانی در یکی از دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد. با درناتریپ جهت آشنایی با روستای کنگ همراه باشید.


تبلیغات | AD


روستای کنگ
روستای کنگ

وجه تسمیه

ابتدا بد نیست بدانید که کلمه کنگ در لغت دارای دو معنا است: یکی به معنای پرنده ای با پنجه های قوی که محل زندگی اش مناطق کوهستانی است و معنی دوم آن نیز به دژ مستحکم اطلاق می شود. قدمت روستای کنگ بیش از هزار سال بوده و جالب آن که این روستا در گذشته محل تبعید اشرار بوده است.

این روستا از دسته ی روستاهای پلکانی است که به همین دلیل به ماسوله ی استان خراسان معروف است. کنگ به سبب وجود کوه های بلند، درختان بلند قامت و وزیدن بادهای خنک، آب و هوای خوبی دارد. روستای کنگ البته مکان مذهبی نیز دارد که از مهم ترین های آن ها می توان به مزار شیخ عبدالله اشاره کرد که از عارفین بوده است.

از دیگر جاذبه‌های تاریخی این روستا می‌توان به رباط پای کوه کنگ یا رباط شاه عباسی در انتهای دره کنگ و بر روی دامنه‌ای مشرف به رودخانه کنگ اشاره کرد.

رباط شاه عباسی در زیرزمین کنده شده و سقف آن، هم تراز با شیب دامنه کوه میباشد و بنا به گفته مردم روستا، روزگاری راه قدیم نیشابور به مشهد از کنار این رباط عبور میکرده است.

گورستان کنگ که بر روی تپه مشرف به روستا واقع شده، دارای سنگ قبر‌های با ارزشی است و به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی این روستا شناخته می‌شود.

اکثر سنگ قبر‌ها از جنس شیست است و بر روی هر قبر، دو سنگ قبر قلوه‌ای شکل قرار داده شده است.

تاریخ قبر‌ها بیشتر به هجری قمری است و علامت مخصوص هر متوفی به شکل‌های گوناگون از جمله شانه و صورت بر روی آن‌ها حک شده است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

از لحاظ جغرافیایی این روستا جمعیتی بالغ بر ۳۵۰۰ نفر دارد و همچنین فاصله اش از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است. آب و هوای معتدل روستا، وجود درختان زیاد به همراه رودخانه هایی در اطراف آن و وجود مناطق کوهستانی، این مکان را به مکانی مناسب برای عاشقان طبیعت گردی یا کوهنوردی تبدیل کرده است.

کار اصلی مردم روستای کنگ همانند سایر روستائیان کشور باغداری، دامداری و فرش بافی است اما بر خلاف دیگر روستا ها کار زراعت و کشاورزی چندان در این روستا رایج نیست و دلیل آن هم فقدان زمین ها مسطح و صاف برای کشاورزی است.

گیلاس و آلبالو دو میوه ای هستند که درختان آن ها به وفور در این روستا دیده می شوند. همچنین در ارتفاعات منطقه روستای کنگ، گیاهان دارویی مانند خاکشیر،گل گاو زبان و پر سیاوش وجود دارند.

سوغاتی های این روستا زرشک و نبات و انواع میوه ها به خصوص گیلاس و آلبالو بوده و از غذاهای محلی هم می توان آش شله قلمکار،شله ماش و بلغور آش را نام برد.

همچنین روستائیان در کنگ ضرب المثلی دارند که می گوید“آفتاب عمر کنگ بر لب بام است”که دلیل به کاربردن کلمه ی کنگ در این ضرب المثل هم قدمت هزار ساله ی این روستا میباشد.

معماری کنگ

درناتریپ از همه ی کسانی که به مشهد سفر می کنند دعوت می کند که به روستای پلکانی و هزار ساله ی کنگ رفته و از آب و هوای بی نظیر آن بهره ببرند.

آدرس : ایران – خراسان رضوی – مشهد – بخش طرقبه – دهستان طرقبه – روستای کنگ

منبع خیرگذاری میزان

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.