روستای ژیوار | هزار ماسوله ی کردستان

یکی از مقاصد گردشگری ایرن که جاذبه های زیادی از نظر سرسبز بودن دارد، استان کردستان است و از این جاذبه ها میتوان به روستای ژیوار در استان کردستان اشاره داشت که به ماسوله استان کردستان مشهور میباشد. این روستا به دلیل قرار داشتن در منطقه کوهستانی، تابستان هایی خنک و زمستان هایی بسیار سرد دارد که علاوه بر زیبایی های طبیعی که آنها را به کناری بگذاریم، دارای فرهنگی کهن میباشد. این روستا در شهرستان سروآباد قرار دارد که درناتریپ قصد دارد در این پست شما را کاملا با آن آشنا سازد.


تبلیغات | AD


روستای ژیوار
روستای ژیوار

تاریخچه

استان کردستان وسعتی به اندازه ۲ درصد کل ایران دارد. این استان در منطقه ای کوهستانی و در بین دشت ها و دره ها واقع شده است. مردم روستای ژیوار بر این باورند که این منطقه زمانی شهری مهم و مرکزی بوده است. به غیر معماری ویژه آن، چشمه های پرآب، مراسم پیرشالیار و تعداد سکنه آن نشان میدهد که در روزگاری دور( زمان ساسانیان) این شهر حالت خاص خود راه داشته است.

روستای ژیوار
روستای ژیوار

آب و هوای ژیوار

روستای ژیوار به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی زمستان هایی سرد و مشکل را پشت سر می گذارد. اکثر گردشگران ترجیح می‌دهند در بهار دلپذیر و فصل شکوفا شدن طبیعت به آن سفر کنند، بعضی دیگر فصل تابستان را انتخاب میکنند تا چند روزی به دور از گرمای شهرها روزگار سپری کنند. اما کوهنوردان زیادی پائیز و زمستان به روستای ژیوار و ارتفاعات اطراف آن میروند. از نظر پاکی هوا اگر بخواهیم این روستا را در رتبه بندی ایران قرار دهیم، روستای ژیوار در مکان سوم ایران از نظر پاکی هوا قرار میگیرد.

روستای ژیوار
روستای ژیوار

وجه تسمیه و معنی ژیوار

نام این روستا (ژیوار) در زبان کردی به معنای زندگی است که مردم به آن هزار ماسوله نیز میگویند. البته همانطور که میدانید ژیوار کردستان به دلیل شباهتی که با ماسوله گیلان دارد به ماسوله کردستان معروف شده است.

جاذبه های روستای ژیوار

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

این روستا دارای خانه های پلکانی میباشد و در اطراف آن جاذبه هایی همچون باغ های انگور، سیب، انجیر، رودخانه های روانی همچون سیروان، وجود دره دربند در وسط روستا، کوه معروف و بلند کوسالان در شمال روستا، پوشاک و لباس محلی اهالی، مهمان نوازی مردم روستا، قرار گرفتن در دره و حصار کوه های دیدنی و جنگل های سرسبز و خرم، استراحت گاه، چشمه زیبا و بسیار خنک معروف به چه مه چشمه ای که تقریبا بیش تر باغ های روستا را آب میدهد، وجود دارند.

ژیوار چکن از دیگر بخش های جذاب این روستا میباشد که شامل دو بخش است. چکن وارینه بخش ابتدای چکن است که در کنار رودخانه سیروان قرار دارد که دارای باغ های انار، انگور و انجیر است و از طریق آب رودخانه باغات را آبیاری می کنند و برخی از ساکنان روستا در این منطقه زندگی می کنند و از طریق فروش محصولات باغی امرار معاش می کنند.
بخش دوم چکن مربوط به چکن سرینه( بالایی) است، که یکی از محلات روستا است، این بخش هم دارای باغات میوه است که با آب کانی سرچمه آبیاری میشود. روستای ژیوار دارای هفت محله معروف است که شامل او لاوه، کراباد، نصار، سرحوض، چکن، ملکوه و بنگا است که در بین این محلات اولاوه قدیمی ترین محله روستای ژیوار است که در دامنه شمالی روستا قرار دارد و خانه های آن بصورتپلکانی بر روی هم قرار گرفته اند، این محله در دامنه کوه دربند جای دارد.

موقعیت جغرافیایی ژیوار

روستای ژیوار در منطقه هورامان استان کردستان شهرستان سروآباد در جنوب کوههای کوسالان و در کنار رودخانه سیروان و در همسایگی شمالی روستاهای بلبر و سلین واقع شده است. روستای ژیوار بین دره ای قرار دارد که باغها و جنگلهای سرسبز بلوط حاشیه آن را فراگرفته است. اگر قصد اقامت را دارید، جز خانه های روستا در ژیوار، هتل سنگی اورامان نزدیک ترین اقامتگاهی ست که میتوانید پیدا کنید.

چطور به روستای ژیوار بروم؟

روستای ژیوار از نظر راههای ارتباطی دارای جاده شوشه ماشین رو است و هر گردشگری جهت بازدید و دیدن منظره ها طبیعی و معماری زیبای روستا میتواند به روستا سفر نماید. به دلیل مستقر شدن در فاصله بین شهرهای مریوان و پاوه وضعیت سفر به این روستا در این سالها آسان‌تر انجام می شود . یعنی در روزهایی که قابلیت تردد از جاده اورامان تخت ممکن نباشد با فکر راحت (استفاده از خودرو شاسی بلند) میتوان مسیر پاوه را انتخاب کرده و به شهر دسترسی پیدا کرد.

آدرس ژیوار: ایران، استان کردستان، روستای ژیوار


تا به حال به ماسوله کردستان سفر کرده اید؟در سفر به این روستا چه چیز هایی توجه شما را به خود جلب کرده است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع بیتوته

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.