روستای هزار جاذبه افجه تهران

با فرا رسیدن عروس فصل ها، پاییز خیلی از افرادی که عکاس هستند و یا علاقه به عکاسی دارند، به دنبال یافتن یک مکان و منطقه هستند .که به خوبی این فصل و زیبا هایش را به تصویر بکشند.


تبلیغات | AD


گاهی مناطقی در دور و اطراف ما می باشد که از آن ها بی خبر هستیم، مثل روستاهای گردشگری، مناظر کوه های اطراف شهر و یا مناطق حفاظت شده در خارج از شهر، هستند که طبیعت منحصر بفردی دارند و خوراک شکار دوربین عکاسی بخصوص در فصل پاییز هستند.

من تصمیم گرفتم یکی از همین روستاهای زیبایی که فصل پاییز تماشایی دارند در شهر تهران را به شما معرفی کنم. در ادامه مطلب به معرفی کامل این روستا خواهم پرداخت…

روستای افجه

روستای افجه، روستای از توابع لواسان تهران

در شهرستان شمیرانات در بخش لواسان، لواسان کوچک روستای افجه قرار دارد که یکی از روستاهای زیبا در استان تهران محسوب می شود. این روستا جز زیباترین روستاهای اطراف شهر تهران است .

که به عنوان، تفریح و گردش یک روزه بشمار می آید. افجه یک سفر کوتاه در دل طبیعت و دشت است که هزینه ی چندانی ندارد اما دیدنی های بسیار آن تمام روز ما را به خود مشغول می کند. مردم این روستا با صفا به دامداری و کشاورزی مشغول هستند و محصولات نظیر: جو، گندم، عسل، حبوبات و انواع میوه را دارا می باشند.

مردم این روستا به زبان مازندرانی صحبت می کنند. ماست چکیده و کره محلی این روستا بسیار معروف است و می شود در خیابان اصلی افجه خریداری کرد.

افجه و دیدنی های آن

وجود باغات میوه و دشت و کشتزار های گندم و جو، بخصوص آب و هوایی دلچسب شما را از شلوغی و هیاهو شهر برای ساعاتی از روز جدا می کند. افجه می تواند بهترین انتخاب برای رفع کردن خسته طول هفته باشد، آن هم با گشت و گذار در این روستا و نفس کشیدن در آب و هوای دل انگیز و گوش دل سپردن به صدای پرندگان لذتی وصف نشدنی را در شما بوجود آورد.

دشت هویچ

دشت هویچ، بی هویچ در بالای این روستای زیبا واقع شده است، که این دشت در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا قرار دارد. دلیل نامگذاری این دشت، به ” دشت هویچ ” این است که در گذشته در این دشت فقط هویچ کاشته شده است،

اما امروزه بسیاری از محصولات مختلف کشاورزی در آن کاشته و برداشته می شود. محلی ها نیز به این دشت، دشت گرچال، گیاه چال و گهچال هم می گویند. حال اینکه این دشت با استقبال زیادی از گردشگران رو به رو بوده است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود
آبشار افجه

در بالای این دشت شما ” آبشار پسچویک” را می بینید که این آبشار در میان درختان زیبای افرا قرار گرفته است. بلندی این آبشا به چیزی حدود 15 متر می باشد. در دره افجه شما آثاری کم و بیش از کارونسرهای قدیمی می بینید که آن مسیر پادشاهان صفوی گذر می کرده اند.

” موآب” آبشار دیگر در افجه است، آبشاری خروشان با ارتفاع 180 متری، در قله ساکا واقع شده است. در این روستا قصر ناصرالدین شاهی واقع در ضلع شمالی روستا نیز قرار دارد که آثار کمی از این قصر و بنا باقی مانده است.

کوچه های محله چراغان

محله چراغان نیز یکی از دیدنی های این روستا است که بافت سنتی و زیبایی دارد و وجود سقاخانه های قدیمی ( سقاخانه ابوالفضل) و درخت های چنار سر به فلک کشیده 400 ساله چشم را به خود خیره خواهد کرد. در این روستا حمامی سنتی و قدیمی وجود دارد که نام آن به ثبت آثار ملی رسیده است که به دوران اواخر صفوی بر می گردد و هنوز فعال می باشد.

قله آتشکده

کوهنوردان زیادی به افجه می آیند؛ وجود قله های مهرچال، یخچال؛ ساکا و آتشکده پای کوهنوردان زیادی را به این روستای زیبا باز کرده است. که در مسیر صعود به قله ها درختان زیادی از گردو و گیلاس زیادی را خواهید دید.

درختان گردو افجه

بهترین زمان سفر به روستای پرجذابه افجه

همانطور که در مقدمه مطلب اشاره شد، روستای افجه پاییزی رنگارنگ و بسیار زیبایی دارد، وجود درختان چنار قدیمی و درختان گردو تمامی کوچه های این روستا را پوشانده است و زیبایی فصل پاییز را می توان در لنز دوربین خود ثبت کرد. البته افجه بهار و تابستانی خوش آب و هوا دارد و آبشارهای آن پر آب هستند و کشتزار های آن مخملی سبز رنگ به دوش دارند.

دشت هویچ

مسیر دسترسی به روستای زیبای افجه

این روستا در 40 کیلومتری شهر تهران قرار دارد و از اتوبان شهید بابایی تهران به سمت جاده لشگرک حرکت کنید و به سمت لواسان ادامه مسیر دهید. جاده لواسان – سینک را طی کنید و با توجه به تابلو ها به روستای افجه بروید.


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.