روستای شیلاندر؛ روستای پروانه ها

 روستای شیلاندر روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان زنجان در استان زنجان ایران است. این روستا در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال غربی استان زنجان واقع شده‌است. از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی این روستا می‌توان به خانه‌های پلکانی روستا، آبشارهای زیبا و رودخانه‌های این روستا اشاره نمود که در ادامه با آنها آشنا می شوییم.

وجه تسمیه روستا

نام اصلی شیلاندر، «چیلاندره» بوده که با توجه به گذر زمان به «چلانگر»، «چلاندر» و «چیلاندار» تغییر یافته و در دوره‌های بعد تحت تاثیر نفوذ ادبیات عرب به «شیلاندار» و هنگام نقشه‌نویسی در دوره پهلوی به «شیلاندره» تغییر نام داده است. با وجود تمام این تغییرات، هنوز قدیمی‌ها، «چیلاندار» را نام اصلی روستای‌شان می‌دانند.

روستای شیلاندر

شیلاندر روستای پروانه ها است. با وجود درختان توت بسیاری که در این منطقه روییده است، پروانه های زیادی در شیلاندردیده می شوند.روستایی پلکانی در میان کوه ها با چشم اندازی زیبا که هر بیننده ای را به وجد می آورد . معماری این روستا همانند ماسوله در گیلان است که در میان طبیعتی سرسبز خودنمایی می کند. وجود آبشارهای فراوان در طبیعت اطراف، زیبایی این روستا را دوچندان کرده است.

صدای وز وز زنبورها و پروانه ‌های رنگارنگ کوچه پس کوچه ‌های این روستای زیبا را فرا گرفته است. بام هر خانه، کوچه‌ ای باریک و شیب دار است که خانه‌ هایی خشتی و گلی و چوبی در آن جای گرفته‌ اند. این کوچه‌ های جذاب حسی غریب همراه با ترس به همراه دارند، زیرا که سقف بعضی از خانه‌ ها سر باز کرده و ریزش آن حتمی است.

آب و هوای منطقه

طبیعت سر سبز و کوهستانی با آبهای همیشه در جریان، هوای شیلاندر را مطبوع کرده است. این روستا به دلیل آب و هوایی خنک و دلپذیر منطقه ای ییلاقی به حساب می آید.

پوشش گیاهی روستا

این روستای سرسبز مملو از درختان میوه همچون سیب، گردو و.. است و از محصولات این روستا می توان به فندق، توت، گردو، سیب و گیلاس اشاره کرد.هر چند خیلی از اهالی شیلاندر از روستا مهاجرت کرده اند، اما همان تعداد باقی مانده به دامداری، باغداری و زنبورداری مشغول بوده و کندوهای عسل در کوچه پس کوچه های روستا دیده می شود.

دشت و آبشار شیلاندر

از جاذبه های طبیعی موجود در روستای شیلاندر می توان به دشت بزرگ شیلاندر با 8 کیلومتر مربع وسعت اشاره کرد که در فصل بهار و تابستان زیباترین شکل طبیعی را به خود می گیرد و در گل هایی نظیر عباسی و لاله در آن دشت رویش می کنند، شما می توانید با در دست داشتن یک دوربین عکاسی از مناظر زیبای این دشت در ارتفاعات شیلاندر تصاویر بی نظیری تهیه کنید. از دیگر جاذبه های تفریحی روستای شیلاندر زنجان به آبشار شیلاندر می رسیم ، این آبشار با ارتفاع 21 متر از بلندترین ابشارهای استان زنجان است که در همه روزهای سال پر آب بوده و عاشقان تفریحات آبی همیشه در این ابشار دور یکدیگر جمع می شوند

دشت شیلاندر
دشت شیلاندر
آبشار شیلاندر
آبشار شیلاندر

تفریح در روستای شیلاندر

طبیعت گردی: طبیعت سرسبز و کوهستانی با آب‌های همیشه در جریان و آبشارهای دیدنی، از زیبایی‌های شیلاندر به شمار می‌روند و علاوه بر چشم‌اندازهای زیبا، آب و هوایی خنک را ایجاد کرده‌اند. کوه‌های شمالی طارم نیز از محل روستا دیده می‌شوند و چشم‌اندازی دیدنی را پیش روی‌تان می‌گذارند.

کوهنوردی: کوه شیلاندر، بلندترین قله نزدیک به روستا، هرساله علاقه‌مندان به رشته کوهنوردی را به سوی خود می‌کشاند.

پیک‌نیک و عکاسی: وجود منظره زیبا و دلچسب یکی از عوامل مهم برای عکاسی و پیک نیک در این روستای زیبا است.

آب‌بازی و آب‌تنی: آبشارها و رودخانه‌های شیلاندر همیشه مقصد افرادی بوده‌اند که می‌خواهند تنی به آب بزنند و از آب‌بازی لذت ببرند.

اسامی نقاط معروف و دیدنی روستای شیلاندر زنجان

چپ چپ لر، سجاد شارشاری، دیوه زمین، شارشار هوندوخانا، شیره جال، کاسالی چای، بویوک چای و پیر آقاجی از محله ها و نقاط دیدنی روستای شیلاندر زنجان است.

روستای شیلاندر
روستای شیلاندر

بهترین فصل سفر به شیلاندر

بهترین زمان بازدید از این روستا اواسط بهار تا اواسط پاییز است. بهار و تابستان: این روستای کوهستانی آب و هوای مطبوعی دارد و به پاتوق زنجانی‌ها تبدیل می‌شود. این فصول بهترین زمان برای خرید محصولات باغی نیز به حساب می‌آید. پاییز: جلوه زیبای پاییزی شیلاندر بسیار دیدنی‌ست و چشم‌اندازی رنگارنگ را پیش روی‌تان قرار می‌دهد. زمستان: هوا در شیلاندر به شدت سرد می‌شود و به دلیل خاکی بودن جاده و وضعیت نامناسب آن، بهتر است بازدید خود را به زمان دیگری موکول کنید.

روستای شیلاندر
روستای شیلاندر

ویژگی ها و جاذبه های گردشگری شیلاندر محدود به خانه های پلکانی روستا نمی شود و وجود آبشارهای زیبا و رودخانه های پر طنین، در کنار کوه های مرتفع و دره های نسبتا عمیق چنان جذابیتی به این روستا بخشیده است که در وصف نمی گنجد، هر چند هر فصلی زیبایی مخصوص به خود را دارد، اما چشم اندازهای این منطقه در فصل بهار و زمستان بسیار زیباست. در اردیبهشت ماه که زمین در اوج دلبری است، هوای شیلاندر بسیار مطبوع و دلپذیر است و در تابستان نیز آب و هوای خنک این روستا آن را به یک ییلاق دلپذیر تبدیل کرده است.

مسیرهای دسترسی به روستای شیلاندر

برای رفتن به روستای شیلاندر می توانید از وسایل نقلیه استفاده کنید یا به صورت گروهی و پیاده به این منطقه بروید. مسیر این روستا یکی از بهترین مسیرهای طبیعت گردی، پیاده روی و حتی کوهنوردی می باشد.
برای دسترسی به این روستای بکر و تماشایی ابتدا باید به زنجان بروید و از طریق جاده ی زنجان طارم و طی کردن یک جاده ی خاکی به این روستا برسید.

 آدرس:

زنجان، بخش مرکزی، تهم، روستای شیلاندر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

1 × 5 =