روستای خرو | سرزمین آلوی ایران

خرو روستایی در بخش شمال شرقی نیشابور است که به دلیل فراوانی درختان آلو، به سرزمین آلوی ایران معروف است. این روستا را از لحاظ طبیعت و طرز قرار گرفتن خانه ها میتوان به ماسوله تشبیه کرد. با درناتریپ جهت آشنایی بیشتر با این روستای زیبا همراه باشید.


تبلیغات | AD


روستای خرو

آشنایی

اصطلاحات زیادی به این روستا نسبت میدهند مانند: سرزمین آلو به دلیل فراوانی آلو در آن و همچنین ماسوله خراسان به دلیل طرز قرار گیری خانه ها که به شکل پلکانی هستند داده شده است. عکاسی از دور از روستا بسیار جذاب بوده، به طوریکه عکاسان زیادی از دور تصاویر زیبایی از خرو ثبت کرده اند.

روستای خرو
روستای خرو

علاوه بر چشم انداز زیبای خانه ها از دور میتوان به طبیعت بینظیر آن اشاره داشت که شامل باغ های بسیار، رودخانه های متعدد و دو آبشار با نام های رودمیان و ششو میباشد. اگر اهل کوهنوردی باشید، میتوانید در رشته کوه های بینالود نزدیک روستا به گشت و گذار بپردازید. در بدو ورود به روستا، با گذرگاهی رو به رو میشوید که قدمتی معادل با دوره حجوم قوم مغول دارد و مردم این منطقه از طریق این گذرگاه در برابر یورش مغولان ایستادگی کردند. در اطراف گذرگاه، با چشم اندازی از رودها و باغ های فراوان مواجه میشوید که در نوع خود بینظیر است.

روستای خرو
روستای خرو

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

آلوی خرو

آلوی بخارای خرو از گونه ۲۴ آلوی موجود در ایران بوده و شهرتی جهانی دارد. این آلو صادراتی جهانی دارد و در سال، ۱۷۰۰ تن از آن به هند، بنگلادش، کشورهای عربی و … صادر میشود.

روستای خرو

از دیگر میوه جات موجود در این روستا میتوان به گیلاس، سیب، انگور و گردو اشاره داشت، اما آلوی خرو محبوبیت بیشتری دارد. آلوی خرو در مصارف درمانی نیز استفاده میشود. در بخش سوغات علاوه بر آلو میتوان به شربت ریواس، محصولات دستباف و سبدهای حصیری اشاره کرد. برای اقامت نیز میتوانید خانه ای در روستا برای مدتی کرایه کنید.

آدرس: ایران، استان خراسان رضوی، شهرستان نیشابور، روستای خرو.


تا به حال از این روستای زیبا دیدن کرده اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع الی گشت ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.