دشت لاله های واژگون

شهرستان کوهرنگ با مرکزیت شهر چلگرد در فاصله ۸۸ کیلومتری مرکز استان قرار دارد و سرچشمه رودخانه‌های کارون، زاینده رود و بخشی از دز است. مردم شهرستان کوهرنگ از ایل بختیاری هستند و با گویش بختیاری تکلم می‌کنند.


تبلیغات | AD


این شهرستان با مساحت ۳۶۸۴ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۳۵ هزار و ۹۱۵ نفر دارای جامعه عشایری و قطب گردشگری استان است.

دشت لاله‌های واژگون، با وسعت ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار به عنوان رویشگاه اصلی گونهٔ گیاهی «لاله واژگون» یا «اشک مریم» در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی شهرستان کوهرنگ و ۹۸ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. با دُرنا همراه باشید تا به بررسی این دشت زیبا بپردازیم.

لالهٔ واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چند ساله، و یکی از ۱۲ هزار گونه گیاهی شناخته شده در ایران می‎باشد که تا کنون ۱۵ گونهٔ آن در کشور شناسایی شده است.

این گل در دو نوع قرمز و زرد می‎روید که گونهٔ زرد آن، لاله نرگسی نیز نامیده می‎شود و بین ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر ارتفاع دارد.

پیاز این گیاه نیز به علت وجود موادی موسوم به آلکالوئید‌های ایمپریسین و فرتیسین، دارای مصارف دارویی و مسکن درد می‎باشد.

دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ رویشگاه اصلی گونهٔ گیاهی لاله واژگون و یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی ‌ایران در فصل بهار است که سالانه حدود ۵۰ هزار مسافر و گردشگر از این دشت دیدن می‌کنند.

دشت لاله های واژگون

آبشار و تونل کوهرنگ، چشمه دیمه، غار یخی چما و آبشار شیخ علیخان از دیگر جاذبه‌های طبیعی و گردشگری در مجاورت دشت لاله‌های واژگون است.

دامنه کوه های آب کاسه خوربه، گرگانک و مناطق بنواسنکی و مله زرده، رویشگاه اصلی این گیاه نادر می باشند.لاله‌های واژگون، که در زبان محلی گل بگریو (گل گریان) و اشک مریم نامیده می‌شوند، در اواخر فروردین ماه به گل می‌نشینند و تا اواخر اردیبهشت گل‌های خود را حفظ می‌کنند.

اثر طبیعی ملی لاله واژگون

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

اثر طبیعی ملی لاله واژگون محدوده‌ای از دشت لاله واژگون یکی از ۲۰ اثر طبیعی ملی ایران و مورد حمایت سازمان محیط زیست است که در ارتفاع ۲۵۰۰–۲۸۰۰ متری دامنه کوه میلی با مساحت ۳۷۹ هکتار در شهرستان کوهرنگ با مختصات ۳۲ درجه و ۹ دقیقه شمالی و ۵۰ درجه و ۲۲ دقیقه شرقی قرار دارد و از سال ۱۳۷۵ تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.

دشت لاله های واژگون
دشت لاله های واژگون

جاذبه های گردشگری شهرستان کوهرنگ که می‌توانید از آنها دیدن کنید:

دشت لاله‌های واژگون، آبشار شیخ علیخان، آبشار تونل اول کوهرنگ و سد کوهرنگ، چشمه کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه دزداران صمصامی، چشمه پرک و سرداب غلام آباد، حاشیه رودخانه بازفت، چشمه مورز بازفت، دشت لاله‌های واژگون، پیست اسکی کوهرنگ، اسکی تابستانه ارتفاعات چال میشان زردکوه، از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.

چگونه به آنجا بروم؟

از اصفهان وارد اتوبان ذوب آهن می‌شوید. فولاد شهر، زرین شهر و باغ بهادران در مسیرتان قرار گرفته‌است. از گردنه رخ و تونلش که گذشتید، کوهرنگ پیش رویتان است. آبشار شیخ علیخان در ۹ کیلومتری همین روستا یعنی چلگرد واقع شده است. برای دیدن دشت لاله‌ها، در مسیر چشمه دیمه به یک سه راهی می‌رسید که راه سمت چپ شما را به روستای بنواستکی می‌رساند، جایی که دشت لاله‌های سرخ و زرد پیش رویتان است.

تنها مسیر منتهی به آن جاده خاکی روستای فخرآباد است که از آنجا تا منطقه یکساعت پیاده‌روی است. این منطقه مرطوب و معتدل است. علاوه بر آن گون، دافنه، کوما، لاله و تنگز از دیگر گونه‌های گیاهی و کبک، کبک دری، کل و بز، خرس قهوه‌ای، زاغ نوک زرد و قرمز از گونه‌های جانوری منطقه‌اند.

توجه: در هنگام حضور در دشت لاله‌های واژگون، به حفظ این گونه گیاهی زیبا و منحصر به فرد توجه ویژه داشته باشند.

دشت لاله های واژگون
دشت لاله های واژگون

[icon name=”map-marker” class=”” unprefixed_class=””]  آدرس: استان چهار محال و بختیاری ، شهرستان کوهرنگ ، ۱۲ کیلومتری چلگرد ، نزدیکی روستای بنواستکی .

آیا تابه حال به دشت لاله های واژگون سفر کرده اید؟

منتظر نظرات شما هستیم..

منبع wikipedia yjc isna

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.