دریاچه چورت مازندران | یادگار یک زمین لرزه

چورت یا میانشه نام دریاچه ای در بخش دودانگه ی استان مازندران است. این دریاچه به واسطه روستایی به همین نام، چورت خوانده می شود.


تبلیغات | AD


طبیعت بکر و بی نظیر دریاچه چیزی است که شما را محو و مسحور خود خواهد کرد. می توانید ساعت ها قدم بزنید، قایق سواری و عکاسی کنید و از سفر به این طبیعت زیبای خداوند نهایت لذت را ببرید. با درناتریپ همراه باشید تا بیشتر با این شاهکار خلقت آشنا شویم.

چورت در پاییز

بهشتی به نام دریاچه چورت

استان مازندران استانی سراسر زیبایی و شگفتی است که در آن می توان جلوه های لطف خداوند به انسان را به بیشترین شکل ممکن نظاره کرد. وجود جنگل ها و دریاچه ها و روستاهایی آنقدر سرسبزی و هوای دلپذیر در آن می بینید که به واقع تا مدت ها اثرات آن را بر روح و روان و جسمتان حس خواهید کرد.

بهشتی که به انسان عمری دوباره می بخشد. دریاچه چورت یکی از آن جاذبه های طبیعی است که بیان گر نهایت الطاف خداوند به آدمیان است. گویی جلوه ای از بهشت را در پیش روی خود دارید و زیبایی وصف ناپذیر آن پایانی ندارد.

دریاچه چورت مازندران

دریاچه چورت شاهکار خلقت

دریاچه چورت در ارتفاع 1034 متری از سطح آب های آزاد قرار دارد. عمق و ابعاد دریاچه در طول سال و با توجه به میزان بارش های فصلی دایما تغییر می کند؛ اما شکل هندسی آن به صورت بیضی است و بیشترین طول و عرض آن به ترتیب به 380 و 140 متر می رسد. وسعت این دریاچه حدود 2.5 هکتار است. این دریاچه از سال 1389 به یکی از جاذبه های اصلی منطقه تبدیل شده است و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

چگونگی شکل گیری دریاچه چورت

دریاچه ی زیبای چورت یکی از دریاچه هایی است که بکر بودن از آن می بارد! این بکر بودن حتی در نوع شکل گیری آن هم دیده می شود. دریاچه چورت یکی از معدود دریاچه هایی است که در نتیجه احداث سد خاکی ایجاد نشده است. این دریاچه بر اثر رانش زمین و بسته شدن مسیر آب چشمه های اطراف در سال ۱۳۱۸ پدید آمده است. بنابراین زلزله هم می تواند گاهی لطف خداوند به حساب آورد!

دریاچه چورت

شنا ممنوع!

به دلیل وجود بوته ها و گیاهان در کف این دریاچه شنا کردن در دریاچه چورت کاری نادرست است و خطرات زیادی در پی دارد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

امکانات رفاهی دریاچه چورت

برخلاف اینکه در مسیر منتهی به دریاچه امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی وجود دارد اما در خود دریاچه متاسفانه هیچ گونه امکانات رفاهی همچون مغازه و سرویس بهداشتی تعبیه نشده است و برای اسکان و استراحت گردشگران باید در کنار دریاچه چادر مسافرتی برپا کنند البته این روش اسکان نیز خالی از لطف نیست چرا که شب را با صدای پرندگان و قورباغه های دریاچه به صبح می رسانند و یک شب به یاد ماندنی و دور از هیاهوی شهر در دل طبیعت به سر می برند.

دریاچه چورت از بالا

زمان مناسب برای دیدن دریاچه چورت

ممکن است برایتان جای سوال باشد که بهترین زمان برای دیدن این دریاچه کدام یک از فصل های سال می باشد ما به شما پیشنهاد می کنیم برای بازدید از این دریاچه شگفت انگیز فصل بهار و تابستان و پاییز را انتخاب نمایید ولی با توجه به توضیحات بخش گردشگری نمناک این را هم بدانید که پیشنهاد ما دلیل بر این نیست که زیبایی این دریاچه در فصل زمستان کم باشد بلکه در فصل زمستان دسترسی به این دریاچه به قدری دشوار می باشد وگرنه در این فصل هم زیبایی خیره کننده ای را به خود می گیرد.

 چورت مازندران

تفریحات دریاچه چورت

  • ماهی گیری
  • عکاسی
  • قایق سواری
  • پیاده روی
  • آفرود
  • پیک نیک

کمپینگ در دریاچه چورت

 

دریاچه چورت مازندران

مسیر دسترسی به دریاچه چورت

دریاچه چورت حدود 10 کیلومتر مانده به روستای زیبای چورت در مسیر ساری تا کیاسر قرار دارد. این دریاچه همچون رویایی شیرین است که برای رسیدن به آن کمی باید سختی بکشید. فقط کمی چرا که زیبایی مسیر آن قدری هست که سختی و خستگی دیگر معنای خود را از دست بدهد.

برای رسیدن به دریاچه باید حدود 2 ساعت پیاده روی کنید یا با ماشین مناسب و مجهز دل به راه بزنید. جالب است بدانید که مسیر دریاچه چورت یکی از مکان های مناسب برای عاشقان آفرود است.

منبع نمناک

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.