دره های بکر ایران ؛ زیبایی های شگفت انگیز ایران


تبلیغات | AD


دره های ایران از جمله زیبا ترین و خاص ترین جلوه ی طبیعت هستند. دره به فرورفتگی میان دو کوه گفته می شود که در یک جهت گسترش یافته است. دره ها با شکل U، یا V شکل یا ترکیبی از این دو نوع هستند.

ایران کشوری با جاذبه های تاریخی، فرهنگی، و طبیعتی متنوع با کوه های شگفت انگیز، رودخانه ها، تنگه ها،و دره ها می باشد. که هر کدام به نوبه خود زیبا و شگفت انگیزند. با درنا تریپ همراه باشید تا شما را با بکر ترین دره های ایران آشنا کنیم.

1.دره ستارگان؛ ترسناک ترین دره های ایران

در جزیره ی زیبای قشم شگفتی های بسیاری وجود دارد که از جمله این شگفتی ها دره ستارگان است است. این دره یکی از عجایب ایران محسوب می شود. این دره به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارد یکی از شناخته شده ترین جاذبه های طبیعی در سطح جهان است. شکل گیری دره ستارگان بدون دخالت انسان بوده و هنوز با یک بازندگی شدید، تغییر شکل می دهد و بر جذابیت آن افزوده می شود.

آدرس: هرمزگان، 5 کیلومتری ساحل جنوبی قشم، غرب روستای برکه خلف

2.دره چاکرود؛ جزو دره های بکر ایران

دره های ایران
دره های ایران

دره چاکرود از آن مقاصدی است که تنهایی و بدون راهنما اصلا نباید وارد آن شوید. این دره زیبا حاصل فرسایش چندین ساله آب با دیواره های دره است. در برخی از نقاط به خاطر عمق دره چاکرود حتی تاریکی مطلق را نیز تجربه خواهید کرد. علاوه بر دیواره های زیبا و رودخانه ی خروشان، آبشار های زیبا با حوضچه های خاص یکی  دیگر از جاذبه های این دره است.

آدرس : استان گیلان، 66 کیلومتری رحیم آباد

3.دره کال جنی؛  شگفت انگیز ترین دره های ایران

دره های ایران
دره های ایران

کال جنی در استان خراسان جنوبی قرار دارد. این دره که یکی از جذاب ترین دره های ایران محسوب می شود. علت نامگذاری آن این است که کال در فارسی به معنی دره ایجاده شده توسط سیل اطلاق می شود. اما جن در ادامه نام آن چرا آمده است؟ علت آن به دلیل باور مردم مبنی بر وجود جن در این دره است. .وقتی از پایین به بالا نگاه می کنید، شما آسمان را میان دو دویاره بزرگ مشاهده می کنید.

آدرس : خراسان جنوبی، جاده طبس، بشرویه، روستا فشا

4.دره شیرز

دره های بکر ایران
دره های بکر ایران

دره شیرز، دره ی است به طول پنج متر که در بخش زردلان و در منطقه به نام اولاد قباد قرار دارد. و از روستای گدارگه و تا کنار رودخانه سیمره ادامه دارد. جالب است بدانید که دیواره های این دره 10 متر است، حال اینکه هرچه جلو تر بروید ارتفاع این دیواره ها بیشتر می شود تا جایی که در انتها دره و پناهگاه هفت رک این ارتفاع به 150 متر می رسد.

آدرس: لرستان، 48 کیلومتری شمال کوهدشت، کنار رود سیمره

5.دره اقلید

دره های بکر ایران
دره های بکر ایران
خواندن این نوشته ها توصیه می شود

دره اقلید، نام دره ریبایی در نزدیکی روستای تنگ براق در 20 کیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید است. در این تنگه بسیار زیبا و بکر رویش گیاهان و تشکیل پاسیو های طبیعی در دیاره ها و شکاف ها دیده می شوند. رودخانه پر آبی در این دره جریان دارد که به رود کر می ریزد. ارتفاع دیواره های این تنگ به چهل متر و حدود صد متر بلندی دارد. این دره یکی از سرسبز ترین دره های ایران است.

آدرس : فارس، اقلید، روستای تنگ براق

6.دره رنگین کمان

دره های بکر ایران
دره های بکر ایران

دره رنگین کمان یکی از زیباترین دره های ایران است که به دلیل وجود تنوع رنگی در خاک به این نام معروف شده است. سطحی پوشیده از طبقات رسوبی و آتشفشانی که قسمت اعظم تپه های موجود در آن را نمک تشکیل داده است. خاک این دره به واسطه وجود منابع غنی و کانی های مختلف در یک عرصه ی کوچک اجتماعی از رنگ ها را تشکیل داده است. دره رنگین کمان بیشترین تنوع رنگ در این ناحیه از جزیره را داراست.

آدرس : هرمزگان، جنوب غرب هرمز

7. دره تو بیرون

دره تو بیرون یکی از جذاب ترین دره های ایران محسوب می شود. دره ای که به خاطر فضای خنک و مطبوع داخلش به دره توبیرون مشهور شده است. نام این دره به معنای جایی که تب را می برد و بدن را خنک می کند گذاشته شده است. دیواره های صخره مملو از آب چکان ها و گیاهان وحشی است که با تلاش فراوان سر از دل سنگ ها بیرون آورده اند.جنس مواد تشکیل دهنده بخش های مختلف دره ماسه سنگ ها یا همان کنگلومرا هایی می باشد که فرسایش یافته اند.

آدرس : خوزستان، 20 کیلومتری شمال دزفول

8. دره شمخال

دره شمخال به طول 18 کیلومتر، از روستای شمخال جاده قوچان آغاز می شود. این دره که نام خود را از روستای شمخال که در شمال شرقی کوه آسلمه است گرفته است. این دره به دلیل وجود دیواره های سخت و بلند یکی از شگفت انگیز ترین دره ای خراسان به حساب می آید که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

آدرس : خراسان رضوی، 65 کیلومتری شمال قوچان

9.دره لیقوان

نام لیقوان اکثر ما را به یاد پنیر لیقوان می اندازد حال آن که این نام علاوه بر ان نام دره ای بسیار زیبا نیز می باشد. این دره که در دامنه سهند قرار دارد چشم انداز بی نظیری را برای گردشگران به وجود آورده است. وجود چشمه های آب گرم ، دشت های پر گل و کشتزار ها سبب شده که هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری به دیدن این دره بیایند.

آدرس : آذربایجان شرقی، 36 کیلومتری شرق تبریز،دامنه کوه سهند

10 دره عشق

دره عشق نام دره ای بسیار زیبا در استان چهارمحال و بختیاری می باشد.این دره بسیار زیبا که خود یکی از جاذبه های استان چهارمحال و بختیاری محسوب می شود. نام این دره برگرفته از تصورات عامه مردم و به علت زیبایی منحصر به فرد آن می باشد در این دره وجود آبشار ها  و دروخانه ها سبب شده که به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شود.

آدرس : چهارمحال و بختیاری، بخش ناغان شهرستان کیار


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.