خوانسار؛ شهر چشمه‌ها

خوانسار شهری کم جمعیت در استان اصفهان بوده که دارای جاذبه‌های بسیاری است. نام این شهر به معنی چشمه‌سار میباشد و همانطور که از نامش پیداست، میتوان گفت که خوانسار شهر چشمه‌هاست. هر چیزی که از طبیت زیبا و دلنشین بخواهید، در این شهر وجود دارد. در این پست به چند نمونه از جاذبه‌های آن اشاره میکنیم.

۱. دشت لاله‌های واژگون

مشهورترین جاذبه خوانسار، دشت لاله‌های واژگون است که مهم‌ترین دلیل سفر گردشگران به این شهر نیز به حساب می‌آید. لاله‌های این دشت عمری یک ماهه دارند ک اردیبهشت ماه میباشد و خواص دارویی نیز مانند درمان درد‌های رماتیسمی، مفصلی و کبدی را دارند.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

۲. مقبره باباپیر ترک

آرامگاه شیخ اباعدنان یا باباپیر ترک در پارک سرچشمه قرار گرفته که یادگاری از دوره صفویان میباشد. این آرامگاه محل دفن ۶ تن از از عارفان دوره صفوی نیز محسوب میشود.

۳. پارک سرچشمه

این پارک از جاذبه‌های طبیعی و زیبای خوانسار است که رودخانه‌های زیادی با آب قابل شرب دارند و همچنین مکانی بینظیر جهت بازدید در تعطیلات آخر هفته محسوب میشود.

۴. روستای دره بید

از تفرجگاه‌های خوانسار میباشد که دارای طبیعتی بسیار دیدنیست. این روستا دارای درختان بید بسیازی است و به همین علت نیز با این نام خوانده میشود. دشت لاله‌های واژگون نیز در نزدیک این روستا قرار دارد.

۵. کوچه باغ‌های خوانسار

مسلما قدم زدن در کوچه باغ‌هایی با خانه‌های گلی و درختانی سر به فلک کشیده مخصوصا در پاییز بسیار لذت بخش خواهد بود. کوچه باغ‌‌های خوانسار نیز دقیقا همین ویژگی را دارند.

۶. تپه آریایی‌ها

این تپه قدمتی ۸ هزار ساله دارد و از زمان آریایی‌ها به یادگار مانده است. همچنین گفته میشود این تپه در گذشته محل زندگی پیشینیان بوده و دارای غارهایی در زیر آن بوده است.

۷. بقعه شاهزاده احمد

این بنا در جنوب خوانسار قرار گرفته که آیینه کاری و جذابیت آن، هر مسافر و زائری را مجذوب خود میکند. شاهزاده احمد از فرزندان امام موسی کاظم(ع) بوده است.

۸. مسجد جامع

مسجد جامع خوانسار از بناهای مربوط به دوره صفویه است که در جنوب شرقی قرار گرفته و جزو مکان‌های محبوب به شمار می‌آید.

۹. خانه حبیبی‌ها

این مکان سالانه محل برگذاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی میباشد و از مکان‌های تاریخی است که از شکوه هنر قدیمی نیز سخن میگوید.

۱۰. خانه ابهری‌ها

این خانه توسط سید محمد باقر ابهری ساخته شده و معماری آن از زیبایی معماری دوران قاجار خبر میدهد.

۱۱. غار دامنه

این غار در ناحیه‌ای به نام دامنه قرار دارد که درون آن خشک بوده و ۳۵ متر طول دارد.

منبع همگردی ویکی پدیا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

19 + یازده =