خانه بروجردی ها | از زیباترین خانه های تاریخی ایران

کاشان یکی از شهرهای تاریخی اطراف استان اصفهان است که دارای اماکن دیدنی مختلف و جاذبه های توریستی متعدد می باشد. از جمله این جاذبه ها میتوان به خانه بروجردی ها اشاره کرد که در شمال شرقی کاشان، در منطقه سلطان میر احمد واقع شده و شاید بتوان به جرات گفت که یکی از زیباترین خانه های تاریخی در جهان است. با درناتریپ جهت آشنایی با این خانه تاریخی و زیبا همراه باشید.


تبلیغات | AD


آشنایی

این خانه در نیمه دوم قرن سیزدهم هجری قمری ساخته شد و با شماره ۱۰۸۳ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌است. خانه بروجردی ها به عنوان محل گردهمایی پادشاهان در دوره قاجار معروف بوده، اما اکنون به عنوان دفتر میراث فرهنگی کاشان مورد استفاده قرار می گیرد. سقف خانه مانند یک هلال است و شکلی کلاه مانند، در بالای آن وجود دارد.

نقاشی های ارزشمند از هنرمندان معروف ایرانی مانند میرزا ابوالحسن غفاری و میرزا محمدخان غفاری معروف به کمال الملک، به همراه قالب های گچ بری شده در خانه را می توان به راحتی مشاهده کرد. مالک این خانه، سید حسن نطنزی و علی مریم کاشانی معمار آن بود. این خانه دارای دو طبقه و یک زیرزمین است که نمادی از خانه های سنتی ایران می باشد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

زیربنای خانه حدود ۳۰۰۰ متر است و حیاط بسیار بزرگی دارد. به علاوه، یک درب اصلی و یک درب فرعی، آشپزخانه، حیاط های مسقف و غیره در خانه بروجردی ها قرار دارد.

بر خلاف باور عامیانه، خانه با مردم بروجرد هیچ ارتباطی ندارد، اما از آنجایی که صاحب این خانه سفرهای تجاری زیادی به بروجرد داشته، نام این خانه را بر همین اساس انتخاب کرده اند. معمار خانه فردی است که خانه طباطبایی ها و تیمچه امین الدوله را نیز بنا کرده است. حدود ۱۵۰ بنا، گچکار، آینه کار و . . .  در ساخت خانه مشارکت داشتند. سید حسن نطنزی عاشق دختر سید جعفر طباطبایی نطنزی، یکی از بزرگترین تاجران فرش آن زمان می‌شود و طباطبایی نیز برای رضایت دادن نسبت به ازدواجشان شرطی می‌گذارد. او که در خانه بسیار زیبایی که اکنون با نام خانه طباطبایی‌ها شناخته می‌شود زندگی می‌کرده و به سید حسن می‌گوید که باید خانه‌ ای همچون خانه من بسازی تا دخترم را به همسری تو در بیاورم. سید حسن نیز قبول می‌کند و بعد از ۷ سال که ساخت حیاط اندرونی به پایان می‌رسد، در خانه ساکن شده و بعد از ۱۱ سال تالار اصلی تکمیل می‌شود.

خانه تاریخی بروجردی‌های کاشان از نظر محبوبیت جاذبه توریستی به عنوان انتخاب برتر یونسکو در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اعلام شد.

چگونه می توانم آنجا بروم؟

خانه بروجردی ها در قسمت شمال شرقی شهر واقع شده است، بنابراین با گرفتن یک تاکسی یا استفاده از یک اتوبوس می توانید به آنجا برسید.

 آدرس: ایران، استان اصفهان، شهرستان کاشان، منطقه سلطان میر احمد، خانه بروجردی ها

منبع ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.