جگروز یا جقروز | کباب سنتی لذیذ لرستان

جگروز یکی از غذاهای محلی مورد علاقه و البته لذیذ استان لرستان است. معمولاً وقتی به استان و شهری سفرمی کنیم بعداز پرسیدن مکان های طبیعی و تفریحی آن حتما سوال می کنیم: غذاهای محلی استان شما چیست؟


تبلیغات | AD


لرستان از آن استان هایی که وقتی به مرکز آن یعنی خرم آباد سفر می کنیم بوی غذاهای سنتی و لذیذ آن هر فردی را با هرسلیقه غذایی سمت خود می کشاند… دود غلیظ و بوی متفاوت جگروز هرچشمی رابه خود خیره می کند !

جگروز با نام محلی “جقروز” از کباب های سنتی این استان است که مراد از “جقر” جگرقرمز گوسفند و مقصود از “وز” همان چربی دور بافت جگر است که مخاطبین فراوانی دارد.

مردم لرستان غذاهای متنوعی از آش ها و کباب ها و انواع غذاهای نگارنگ دارند، اما جگروز خوش رقص تر از بقیه غذاها خودنمایی می کند و از قدیمی ترین کباب های این مرز و بوم است…

جگروز با چه موادی درست می شود؟

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

از دو چیز ! جگرگوسفند و، وز یا همان چربی دور جگر

 چطور این کباب را درست می کنند؟

بهتر بگم که اول جگر را به قطعات مربعی شکل خرد می کنیم و نمک به آن اضافه می کنیم و بعد به سیخ می کشیم و روی منقلی که ذغال آن را از قبل آماده کردیم می گذاریم،
بعد از آنکه به حالت نیم پز رسیدن آن را برمی داریم و از سیخ بیرون می کشیم وچربی یا همان وز را به اندازه جگره های تکه شده خورد می کنیم و دور جگرهای نیم پزشده می پیچانیم و دوباره به سیخ می کشیم  وروی منقل میگذاریم تا به خوبی کباب شده.

چگروز را با  دوغ و نان محلی و فلفل کباب شده لقمه بگیرید و میل نماید…

 

منبع تصویر تصویر

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.