جزیره آشوراده | تنها جزیره دریای خزر

جزیره آشوراده تنها جزیره دریای خزر است که در استان گلستان و بندر ترکمن قرار دارد. اگر به این منطقه سفر کنید، مسلما امکانات بندر ترکمن برایتان بسیار منحصر به فرد خواهد بود. با درناتریپ همراه باشید تا به بررسی این جزیره دیدنی بپردازیم.


تبلیغات | AD


جزیره آشوراده

این جزیره در شبه جزیره میان کاله در شهرستان بندر ترکمن قرار دارد. متاسفانه این جزیره در پی عملکرد‌های انسانی با حفر کانال از توده‌ اصلی خشکی جدا افتاده و در سال ۱۳۵۴ جزو اولین مناطق زیست کره معرفی شد.

دانستنی‌ها

  •  حدود ۴۰% خاویار دنیا از این منطقه بدست می‌آید.
  • در کنوانسیون جهانی رامسر، این منطقه در زمره تالاب‌های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه، عضویت در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان پرندگان زیادی میباشد.
  •  این جزیر در زمان‌های مختلف نقش مهمی را ایفا کرده است.
  •  سالانه گردشگران زیادی نیز جهت بازدید از این منطقه به استان گلستان سفر میکنند.

نامگذاری

آشوراده در زبان ترکمنی به معنای جزیره آشور میباشد و از دو بخش آشیر(آشور) و آدا(جزیره) تشکیل شده است. این جزیره در بین ترکمنی‌ها مال آشیر هم گفته میشود، زیرا در زمان‌های گذشته از ساحل بندر ترکمن دام‌های خود را جهت تعلیف به جزیره میرساندند و در معنای واژه‌های آن، مال به معنای دام و آشیر به معنای مصدری رساندن است.

این جزیره در دوره قاجار توسط نیروهای روسیه اشغال شد و در آن پایگاه نظامی ساختند.

جزیره آشوراده

تاریخچه

این جزیره در سال‌های مختلفی مرکز معاملات تجاری و دریایی بوده است و حتی در دوره قاجار نیز روسیه و انگلیس جهت رقابت‌های استعماری خود به این منطقه چشم دوخته بودند. جزیره در سال ۱۸۳۶ به اشغال دولت روسیه در آمد و تا پایان جنگ جهانی دوم در اختیار روس‌ها بود که در آن بیمارستان، کلیسا، قلعه و ساختمان مسکونی ساختند.

جزیره آشوراده

گیاهان و جانوران

گونه‌های مختلفی در این جزیره وجود دارد که از گیاهان آن میتوان به تمشک و درختان انار ترش و از جانوران این منطقه میتوان به شغال، روباه، خرگوش، قرقاول، ماهی، کبک، خاویار و پرندگان دریایی در آن اشاره کرد.

جزیره آشوراده
پرندگان جزیره آشوراده
اسب های وحشی آشوراده

اسکله و بازار ساحلی

این بندر در گذشته سه اسکله داشته که امروزه تنها یکی از آنها باقی مانده است که یکی از مناطق تفریحی به شمار می‌آید. این بندر چشم‌انداز زیبایی به خصوص در غروب دارد و میتوانید از قایق‌ سواری در آن لذت ببرید.

 

بازارچه ساحلی

جهت خرید سوغات‌های معروف بندر ترکمن باید به این اسکله سفر کرد. همچنین مراکز تجاری مهمی از قبیل فروش لباس، زیورآلات، قالیچه‌ها، کلوچه، شیرینی و…. نیز در بازارچه ساحلی ترکمن خرید. علاوه بر بازارچه ساحلی نیز میتوانید از دوشنبه‌ بازارهای این شهرستان که در بدو ورود برپا میگردند نیز جنس بخرید.

اقامت

اگر قصد اقامت دارید، میتوانید در گرگان اقامت کنید یا در بندر ساحلی کمپ بزنید.

آدرس: ایران، استان گلستان، بندر ساحلی ترکمن.


آیا تا به حال به این جزیره زیبا سفر کرده اید؟نظر شما درباره آشوراده چیست؟ نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

 

منبع نمناک سیری در ایران

تبلیغات | ADتبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.