جذب نزدیک به ۲میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در گردشگری

معاون سرمایه‌گذاری وزارت میراث فرهنگی با اشاره به جذب ۱میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دو سال گفت:۲۴۵۱پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری با ارزش ۲۰۰هزار میلیارد تومان در حال ساخت است.

تبلیغات | AD


حسین اربابی معاون سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اولین نشست خبری خود ظهر روز سه شنبه در سالن فجر ارگ آزادی برگزار شد، گفت: ۹۰۰ سمن در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شناسایی شده است. تمام این سمن‌ها در حوزه توان‌سنجی بررسی شده‌اند. ما شروع به واگذاری امور به این سمن‌ها کرده‌ایم و آموزش‌های توان‌افزایی آنها نیز به خودشان واگذار شده است.

وی ادامه داد: ما دومین کشور در حوزه ورود گردشگر به کشور شده‌ایم و رشد ۴۹ درصدی را در این حوزه گزارش داده‌اند. همچنین واژه‌هایی مانند «هتل ـ بوتیک»، «بومگردی» و واژه‌های دیگر به وجود آمده‌اند که اینها نشان از استقبال در حوزه سرمایه‌گذاری تأسیسات گردشگری دارد.

معاون سرمایه‌گذاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ۲۴۰۰ پروژه سرمایه‌گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری داریم که ارزش آنها بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است. شاید وامی که به آن حوزه داده باشیم، یک دهم درصد هم نباشد.

یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در حوزه گردشگری

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

اربابی افزود: رشد ساخت هتل‌های پنج ستاره به نسبت مدت مشابه در دولت یازدهم بالغ بر ۴۰۰ درصد بوده است. در دو سال گذشته ۴۴ هتل پنج‌ ستاره شروع به ساخت کرده‌اند. همچنین در دو سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه گردشگری داشته‌ایم. حتی سرمایه‌گذار خارجی بوده که سهام استارت‌آپ گردشگری را خریداری کرده است البته با نقل و انتقال پول و مشکلات بانکی روبرو هستیم ولی این سرمایه‌گذاری‌ها در حال انجام است. همچنین بسته‌های سرمایه‌گذاری چند زبانه توسط سفرای ما در خارج از کشور ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: در حوزه گردشگری بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان هزینه اشتغال یک شغل پایدار محاسبه شده است بنابراین کمترین هزینه را در کشور برای اشتغال پایدار داریم و نسبت هزینه به ایجاد اشتغال فوق‌العاده است. توقعمان این است که سازمان برنامه و بودجه بتواند بودجه خوبی را در اختیار ما قرار دهد. اکنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان بودجه وزارتخانه ما است یعنی یک سوم بودجه آخرین وزارتخانه دولت.

معاون سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در سال گذشته و اوایل امسال بیش از ۱۵۰ هزار طرح گردشگری در روستاها، وام کم‌بهره گرفته‌اند. بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان آن مصوب بانک‌ها است و به بیش از ۸۰۰ طرح نیز وام داده شده است. بسته‌های سرمایه‌گذاری را برای اولین‌بار آماده کرده‌ایم که شامل روستاها و جاذبه‌های طبیعت‌گردی می‌شود و در آن سهم دولت مشخص شده است. در حوزه زیرساخت‌های گردشگری نیز هر آنچه تصور کنید، به هزینه نیاز دارد. نگاه ما نباید به منوط به داشته‌های میراثی و طبیعی‌مان برای ایجاد زیرساخت‌ گردشگری باشد. ایجاد جاذبه‌های جدید گردشگری در دستور کار قرار گرفته است. ورود به آن حوزه برای بخش خصوصی ممکن است دارای ریسک باشد. اکنون در برخی از نقاط کشور این جاذبه‌های جدید در حال راه‌اندازی است. به عنوان مثال در استان فارس، رایحه‌درمانی همراه با گردشگری راه‌اندازی خواهد شد.

اربابی با بیان اینکه درباره بازنگری در قوانین اتفاق خوبی انجام شده است، گفت: تنقیح قوانین کلی این وزارتخانه شروع شده است. بیش از ۳۰ آئین‌نامه بازنگری شد که تمام حوزه‌های قوانین را از جمله قوانین تسهیلگر دربر گرفت.

وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها در همه حوزه‌ها با مشکل روبروست. قوانین بانک‌ها در ایران سختگیرانه است بخصوص در حوزه روستایی. توانسته‌ایم از محل صندوق توسعه ملی ۴۰ درصد تسهیلات تکمیلی را دریافت کنیم برای وام‌هایی که در حوزه روستایی داده شده بودند. با ۳۰ درصد به توافق رسیدیم که طرح‌های روستایی در مسیر خود از بهره‌برداری جا نمانند. همچنین از ۴۰۰ واحد بومگردی، اکنون به ۲۰۰۰ واحد بومگردی قرار است برسیم. بالغ بر ۸۰۰ بومگردی تاکنون ثبت شده‌اند. ما با پیشرفت ۲۰۰ درصدی در این حوزه روبرو بوده‌ایم. بسته‌های سفر ارزان نیز اکنون ایجاد شده است. استانداردهای ۲۴ تأسیسات گردشگری نیز در حال تدوین است که برای استانداردسازی پنج تأسیسات گردشگری مراحل پایانی انجام شد. ۵۵۰ میلیارد تومان یکی از بانک‌ها به مردم وام با بهره‌ مناسب خواهد داد. ۳۰۰ میلیارد تومان آن برای استانداردسازی زیرساخت‌ها بخصوص دفاتر گردشگری هزینه خواهد شد.

منبع خبرگزاری مهر

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.