جاهای دیدنی قائم شهر، شهر سرسبزی و طروات

قائم شهر یکی از زیباترین شهر های استان مازندران است که دارای جاذبه های گردشگری، تفریحی، تاریخی بسیار خاصی است ما در این مطلب قصد داریم شما را با جاهای دیدنی قائم شهر آشنا کنیم.

تبلیغات | AD


درباره قائم شهر

تبلیغات | AD


قائم‌شهر از پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهرهای استان مازندران و شمال ایران و مرکز شهرستان قائم‌شهر می‌باشد که در ناحیهٔ البرز مرکزی قرار گرفته و در گذشته (قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران) آن را شاهی می‌نامیدند. قائم‌شهر قطب صنعت و صادرات در مازندران و از شهرهای مهم ترابری، کشاورزی، گردشگری، معدنی و صنعتی ایران می‌باشد.

جاهای دیدنی قائم شهر
جاهای دیدنی قائم شهر

سوغات قائم شهر

سوغات قائم شهر بسیار خوشمزه و متنوع می باشد. برخی از سوغات قائم شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تندیر نان
 • سوهان کنجد 
 • برنجک
 • پیس گندله
 • کوماج

صنایع دستی قائم شهر

 • صنایع‌چوبی
 • مبل‌سازی
 • نساجی
 • گونی‌بافی
 • حصیربافی
 • گلیم‌بافی
 • جاجیم‌بافی

جاهای دیدنی قائم شهر

پارک جنگلی تلار

پارک جنگلی تلار از جاهای دیدنی قائمشهر در انتهای مسیر موسوم به جاده نظامی در ورودی غربی شهر است. این محدوده در انتهای جاده بابل و قبل از پل ارتباطی قائمشهر به بابل که روی رود تلار ساخته شده است، به طرف جنوب از جاده اصلی جدا می‌شود و در موازات رود تلار امتداد می‌یابد. در طی مسیر نیز مناظر طبیعی زیبایی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها یک دریاچه زیبا در حاشیه جاده است.

تالاب کرچنگ

تالاب کرچنگ یکی از آب بندان های بزرگ شهرستان قائم شهر در روستای سرسبز کرچنگ می باشد. زمینهای کشاورزی و جنگل انبوه اطراف آن، منظره ای واقعا دیدنی به این تالاب داده که در فصول مختلف سال میزبان گردشگرهای مختلف از سراسر ایران و کشورهای دیگر می باشد. فاصله این تالاب از مرکز شهر قائم شهر حدود ۱۱ کیلومتر می باشد.

آب‌بندان ساروکلا

آب بندان ساروکلا در روستایی به همین نام قرار دارد که منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و فوق العاده زیباست.این روستا که در یک کیلومتری قائم شهر می باشد، دارای طبیعتی بی نظیر و سرسبز است که حتما به شما پیشنهاد می کنم به این منطقه فوق العاده سفر کنید و سفرتان را از نظر زیبایی تکمیل کنید. این روستا دارای طبیعتی بکر شامل باغات مرکبات و شالیزار های شاداب می باشد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

جنگل خیبوس

منطقه حفاظت شده خیبوس حدفاصل جنگل های جنوبی نزدیک قادیکلای قائم شهر تا مناطق یاغ کوه برنجستانک شیرگاه می باشد خیبوس پوشیده از جنگل های با ارزش هیرکانی و توده های کم دست خورده شمشاد است. از دیگر گونه های درختی مهم منطقه می توان ممرز، بلند مازو، راش، پلت شیردار، نمدار، ملچ، خرمندی، انجیلی و توسکا را نام برد.

تالاب قادی‌کلا، مکان های دیدنی قائمشهر

در مجاورت جنگل پس از پایان کشتزارها و باغات مرکبات در گوشه ای تالاب زیبایی قرار دارد که در آن درختان تنومند و بلندی دیده می شوند که قسمتی از تنه درختان وریشه آنها در آب است. این تالاب از تالابهای مهم استان مازندران است و فضای دلپذیری را در معرض دید قرار میدهد. طول تالاب ۲۰۰ متر و عرض آن در حدود ۱۵۰ متر است.

سد زمزم یا سد برنجستانک

سد زمزم یا سد برنجستانک، سدی از نوع خاکی با هسته رسی، واقع در هشت کیلومتری جاده قائمشهر به تهران در روستای برنجستانک و در حریم منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس است.

اگر به دنبال مکانی هستید که تمام امکانات رفاهی و امنیت کامل را در قلب طبیعت داشته باشد، پیشنهاد میکنیم به محل سد زمزم و دهکده برنجستانک بروید زیرا فضای جنگلی سد محیطی دلنشین و زیبا و به دور از هرگونه آلودگی برای توریست های این منطقه فراهم آورده که می توانند ساعت ها از حضور در این طبیعت سرسبز و آب و هوا دلنشین لذت ببرند.

پل آجری بالاتجن

یکی از این آثار تاریخی پل آجری بالاتجن بوده که در دوره قاجار ساخته شده و در شهرستان قائم شهر، بخش مرکزی، و روستای استرآباد محله قرار گرفته است. پل بالاتجن روی رودخانه تجن جای گرفته و دو بخش روستا را به یکدیگر پیوند می‌دهد، و با نما و شکل ظاهری خود منظره‌ی ویژه‌ای را به نگاره درآورده که کاملا مناسب عکس گرفتن است.

جنگل و روستا کوتنا

کوتنا، یکی از روستاهای توابع شهرستان قائم شهر در مازندران می باشد که در شش کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان واقع شده است. شالیزارها و دشت های قرار گرفته در اطراف این روستا به کوتنا زیبایی بی نظیری بخشیده است. در فاصله شش صد متری از این روستا، سیاهرود قرار داد که از این نعمت خدادی در آبیاری دشت و مزارع اطراف استفاده می گردد و همچنین زیبایی این روستا را دو چندان کرده است و چون از لحاظ جغرافیایی در ارتفاع و بلندی قرار دارد در میان دیگر روستاهای واقع در بیشه سر بی همتا می باشد.

تپه‌های باستانی گردکوه

تپه گردکوه جمنان با ارتفاع ۲۶ متر، از جاهای دیدنی قائمشهر در منطقه جمنان در جنوب‌ شرقی شهر است که در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. ایرانیان در دوره پارت و ساسانی در این تپه سکونت داشتند، به همین دلیل بقایایی از ظروف پارتی و اشکانی در این منطقه کشف شده است. در نزدیکی این تپه گورستانی نیز کشف شده است.

مقبره سید ابوصالح

این آرام‌گاه یک بنای آجری و چهارگوش است که معماری ویژه و تزئینات هندسی زیبایی را به نمایش می‌گذارد. این اثر با وجود همه‌ ظرافت و طراحی‌های فوق‌العاده، گچ‌کاری‌های بی‌نظیر و کنده‌کاری‌هایی که روی بدنه و در ورودی آن قرار گرفته، هنوز یک سادگی ویژه و حیرت‌آور دارد که آن را به اثر شگفت‌انگیزی تبدیل می‌کند.


تبلیغات | AD


ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.