تپه چغا گتوند در خوزستان

خوزستان استانی در جنوب غربی ایران است که اهواز پایتخت آن می باشد.


تبلیغات | AD


آب و هوای استان خوزستان به خصوص در بخش های مرکزی و جنوبی، در فصول تابستان و اواخر بهار بسیار گرم و در پاییز و زمستان بسیار مطبوع و دلنشین است.

یکی از شهرهای نزدیک اهواز، گتوند است که اکثر ساکنان این شهر قوم لر (قومی ایرانی که بیشتر در قسمت های غربی ایران) هستند.

در ورودی شهر و کنار رودخانه کارون، یک تپه به نام چغا وجود دارد. تپه دارای هفت معبد است که یکی از آنها برای ملکه، همسر اونتاش گل، پادشاه ایلام باستان بوده و بقیه برای خدمتکاران مورد استفاده قرار می گرفتند.

بر اساس مطالعات تاریخی، اونتاش گل حدود ۲۰ معبد را در سراسر ایلام باستانی ساخته است که یکی از آنها تپه چغا می باشد.

تپه چغا برای نخستین بار توسط برخی از باستان شناسان فرانسوی در دهه ۱۹۵۰ کشف شد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

این تپه یکی از مهمترین مراکز باستان شناسی محسوب می شود ، زیرا دکتر احمد اقتداری دو کتیبه را از قسمت های شمالی و شرقی تپه کشف کرده که ابعاد هر کدام از آنها ۲۷ * ۲۷ سانتیمتر است.

بسیاری از مردم محلی معتقدند که زیر تپه، تعداد زیادی از اقلام تاریخی وجود دارند زیرا آنها شاهد این وسئله بوده اند که یک مجسمه بسیار با ارزش توسط برخی افراد از سایت باستان شناسی خارج شده است.

در سال های اخیر، گروه های باستان شناسی مختلفی از اقسا و نقاط ایران از این سایت دیدن کرده اند و آجرهای تاریخی، مجسمه های سفالی و . . . زیادی را به دست آورده اند.

چگونه می توانم آنجا بروم؟

اگر به سایت های باستان شناسی و تاریخی علاقه مند هستید، تپه چغا می تواند یکی از مقصد های شما برای سفر باشد. تپه چغا در ورودی شهرستان گتوند واقع شده است به همین دلایل برای رفتن به آنجا کافی است فقط یک تاکسی گرفته یا از اتوبوس های برون شهری استفاده کنید.

 آدرس: ایران، اهواز، ورودی شهر گتوند، تپه چغا


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.