تبلیغات | AD


تفاوت پرواز اکونومی و بیزینس چیست؟

شاید زمانی که می خواهید بلیط هواپیما بخرید به اصلاحاتی مثل اکونومی ( اقتصادی) ، بیزینس (تجاری) مواجه شده باشید. البته مهمترین تفاوت این کلاس ها قیمت های آن هاست. همین ابتدا باید بگوییم همیشه بلیط اکونومی ارزانترین قیمت را دارند. سپس بلیط های بیزینس در میان کلاس اکونومی و در نهایت گرانترین بلیط  فرست کلاس است. البته نوع خدمات و امکانات و موقعیت کلاس ها در هواپیما ها ، متفاوت است. پس دقیقاً نمی توان گفت مثلاً تفاوت پرواز اکونومی و بیزینس در تمامی ایرلاین ها و هواپیما های متفاوت یکسان است. ولی می توان به صورت کلی کلاس ها را بررسی کرد.

کلاس های پروازی


تبلیغات | AD


تفاوت های کلاس های پروازی را می توان دردسته های :امکانات رفاهی، غذا و پذیرایی، فضای استراحت و موقعیت در هواپیما  بررسی کرد.

کلاس اکونومی یا اقتصادی
کلاس اکونومی یا اقتصادی

اکونومی (اقتصادی)

پر استفاده ترین کلاس پروازی ، کلاس اکونومی است که البته با نام های دیگری مثل اقتصادی یا استاندارد و… از آن یاد می شود. گذشته از قیمت بلیط اکونومی که ارزانترین بلیط محسوب می شود. باید این را در نظر بگیریم که امکانات این کلاس در پایین ترین حد قرار دارند. البته اگر تنها هدفتان رسیدن سریع تر به مقصد باشد بلیط اکونومی بهترین انتخاب برای شماست. از طرف دیگر در مسافت ها طولانی مدت تحمل کلاس اکونومی کمی دشوار به نظر میرسد.

امکانات رفاهی

صندلی های کلاس اکونومی بسیار ساده هستند و حتی در بسیاری از ایرلاین ها به ویژه ایر لاین های ایرانی خبری از وسایل سرگرمی نیست. اگر خیلی خوش شانس باشید شاید چند مجله یا نشریه خاص برای خواندن داشته باشید. یک نمایشگر بزرگ هم برای کل کلاس که یک فیلم کوتاه پخش می کند شاید بتواند مدتی شما را سرگرم کند. در بیشتر کلاس های اکونومی امکان شارژ کردن وسایل الکترونیکی مثل گوشی موبایل یا لپتاپتان وجود ندارد. البته همه ی این امکانات بستگی به ایرلاین شما دارد در هواپیما ای جدید  تمامی این تعاریف در مورد کلاس اکونومی را کاملاً زیر سوال می رود.

در این ویدئو می توانید صندلی های کلاس اکونومی قطر ایرلاین را ببنید صندلی ها مهمترین تفاوت پرواز اکونومی و بیزینس هستند.

غذا و پذیرایی

در پرواز های اکونومی وعده های صبحانه ناهار یا شام بستگی به طول مدت پرواز سرو می شوند. البته در معمول ترین حالت وعده غذایی از قبل سرو شده و به صورت بسته بندی شده در اختیارشما قرار می گیرد. البته در برخی از ایرلاین ها نیز شما حق انتخاب بین دو نوع غذا را دارید. سرو نوشیدنی نیز معمولاً یکبار در طول پروآز صورت می گیرد. البته در برخی پروازها به خاطر زمان پرواز این دفعات تغییر می کنند.

تفاوت پرواز بیزینس و اکونومی

فضای استراحت

فضای استراحت و شما در نوع  و شکل قرار گیری صندلی ها خلاصه می شود. در کلاس اکونومی بستگی به نوع هواپیما صندلی ها در ردیف های دو سه دو، دو چهار دو یا سه سه قرار دارند. این بدان معناست که فضای شما محدود به همان صندلی است. البته این صندلی ها چند درجه ای به عقب خم می شوند. تا کمی راحت تر باشید. البته تعداد افراد در کلاس اکونومی بسیار زیاد است و گاهاً صدای این جمعیت آزاردهنده خواهد بود. در پروازهای طولانی و شبانه نیز پتو و بالشت در اختیارتان قرار می گیرد.

موقعیت در هواپیما

کلاس اکونومی معمولاً در انتهای هواپیما قرار دارد. و مسافران کلاس اکونومی حق وروئ به بخش بیزینس را ندارند.نکته مهم دیگر این است که مسافران کلاس اکونومیس از مسافران بیزینس سوار هواپیما می شوند و پس از آنان از هواپیما پیاده می شوند.

تفاوت بیزینس و اکونومی
کلاس بیزینس

کلاس بیزینس

کلاس بیزینس یا همان کلاس تجاری، به خاطر امکانات و وبژگی های مطلوبی که دارد برای سفرهای طولانی مدت توصیه می شوند. البته قیمت بلیط بیزینس تفاوت خاصر با قیمت بلیط اکونومی دارد. که البته زمانی که وارد قسمت بیزینس می شوید تفاوت آن را به خوبی درک خواهید کرد. همچنین مسافران این کلاس  حمل و نقل  مجزا از ترمینال تا هواپیما و بالعکس نیز برخوردارند.

امکانات رفاهی

در این کلاس رفاهی امکانات بسیار بیشتر و دلپذیرتر است. برای  صندلی یک نمایشگر برزگ تعبیه شده امکان شارژ کردن انواع وسایل الکترونیکی را دارید.  شما به انواع مجلات و روزنامه ها دسترسی دارید و می توانید از بین طیف متنوعی از فیلم های سینمایی و برنامه های خاص انتخاب کنید.

تفاوت اکونومی و بیزینس
پذیرای در هماکلاس

غذا و پذیرایی

غذا معمولاً در کلاس بیزینس به صورت گرم در ظروف چینی سرو می شود و شما انتخاب های زیادی برای نوع غذایتان دارید. البته برخی از ایرلاین ها قبل از سفر باید غذای خود را انتخاب کنید. در تمام طول پرواز و دفعات متعدد می توانید درخواست سرو نوشیدنی نمایید. همچنین کانتر مستقل تنها در اختیار مسافران کلاس بیزینس هستند.

فضای استراحت

کلاس بیزینس به صورت مبلمان شده است و هر کدام از صندلی ها امکان خم شدن تا زاویه ۱۵۰  یا  ۱۶۰درجه نسبت به سطح کف هواپیما  دارند همانند تخت خواب. همچنین محیط کلاس بیزینس به خاطر تعداد کمتر مسافران در این کلاس بسیار آرامتر است.

موقعیت در هواپیما

کلاس بیزینس همیشه در ابتدای هواپیما قرار دارد. و بین کابین خلبان و درهای خروجی قرار دارند. این بدان معناست که خدمه پرواز بیشتر در اختیار مسافران کلاس بیزینس هستند. و البته ابتدا مسافران کلاس بیزینس سوار می شوند.

در آخر می توانید درون هواپیمای  قطرایرلاین را به صورت ۳۶۰ درجه تماشا کنید و تفاوت کلاس های اکونومی و بیزینس را درک کنید. برای جابه جایی و رفتن به جلو از از فلش های سفید استفاده نمایید. همچنین برای چرخش درتصویر در قسمتی از تصویر کلیک کنید و موس را به هر طرف که می خواهید بکشید. (کلاس بیزینس در ابتدای هواپیما قرار دارد.)

نظر شما چیست؟ به نظر شما مقاله کامل بود؟ نظرهای خودتان را برای ما بفرستید 🙂

منبع درنا تریپ

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. جیران می‌گه

  پس فرست کلس چیه؟ همون کلاس بیزینس میشه؟

  1. مهدی داوری می‌گه

   فرست کلس یه کلاس ویژه س که توی تمام ایرلاین ها وجود نداره. امکاناتش خیلی بیشتر و حتی به صورت غرفه بندی شدس و کاملاً فضای شخصی برای هر مسافر وجود داره. در صورتی که کلاس بیزینس تقریبا توی تمام هواپیما ها وجود داره و کاملا متداول شده.

 2. میترا رضایی می‌گه

  عجب صندلی های اکونومی هواپیمایی امارت بیاد ایران فرست کلس محسوب میشه. والا من این همه با هواپیما سفر کردم هواپیمای اینجوری ندیدم

 3. پژواک می‌گه

  عالی مخصوصا تصویر ۳۶۰ درجه آخرش قشنگ فرق کلاس اکونومی با بیزینس خیلی خوب فهمیدم.

  1. مهدی داوری می‌گه

   ممنون از لطفتون تمام سعی ما از نوشتن این سری مقالات رسوندن کاربرا به اطلاعات صحیح و قابله فهمه. خوشحالیم که تلاش هامون نتیجه میده و رضایت شما کاربرای عزیزمون رو در پی داره

ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

10 − هفت =