تالاب لیپار | تالابی صورتی در چابهار

تالاب لیپار از جاذبه‌های منحصر به فرد به حساب می‌آید که در نزدیکی شهر چابهار قرار دارد. این تالاب از گنجینه‌های کمیاب محسوب میشود، زیرا از آن میتوان تعداد بسیار نادری را در جهات یافت. وجود پلانکتون‌ها و باکتری‌ها در آب‌های این تالاب باعث ایجاد رنگ منحصر به فردی در آنها شده است.

فهرست محتوای این مطلب

پوشش گیاهی و جانوری

رویش گونه‌های بلوط و گزنه در آب صحنه فوق‌العاده زیبایی خلق کرده که نمونه آن در ایران کمتر دیده می‌شود. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند.

وجود پلانکتون‌های گیاهی زیاد در منطقه (۹۰ درصد پلانکتون‌های گیاهی در این حوزه یافت می‌شوند)، وفور مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه‌ها و خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می‌شوند، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال خواهد شد؛ به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان‌های مونسون که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است، موجب افزایش بیش از حد تعداد پلانکتون‌های گیاهی در ماه‌های بعد از فصل مونسون (از اواسط خرداد تا اواسط شهریور ) می‌شود؛ این تعداد در آذرماه به حداکثر میزان خود می‌رسد.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

جغرافیا

این تالاب در تنگه و دره صخره‌ای نزدیک به کوه و در مسیر جاده‌‌ی ساحلی چابهار به گواتر در ساحل عمان قرار دارد و اوج زیبایی این جاذبه در دره لیپار قابل مشاهده است. مواد آلی و معدنی زیادی از رودهای مختلف به این نقطه وارد میشوند. در بعضی مواقع سال نیز شاهد جزر و مد این تالاب خواهید بود که در نوع خود جذاب است. این تالاب در سال ۱۳۶۲ با کمک بودجه  شخصی آقای دادعلی شیخ‌زاده و اهالی روستای دمبدف احداث شد. از گونه‌های جانداران دیگر در این تالاب میتوان به سخت پوستان، جلبک‌ها، پلانکتون‌ها، انواع ماهی و….اشاره کرد.

کنار این تالاب دشتار قرار دارد که اهالی منطقه به آن عروس نیز می‌گویند. دشتار در زبان بلوچی به نامزد گویند. دلیل این نامگذاری، زیبایی منطقه و درختان سرسبز آن است.

آدرس: ایران، استان سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار، تالاب لیپار.

منبع سیری در ایران
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

نه − هشت =