بندر عسلویه


تبلیغات | AD


بندر عَسَلویه یک شهر بندری، مرکز شهرستان عسلویه و از توابع استان بوشهر در جنوب ایران و در کرانه‌ی خلیج فارس است. منطقه ویژه‌ی اقتصادی انرژی پارس در حوزه‌ی گاز پارس جنوبی که در میان خلیج فارس واقع شده (دنباله‌ی حوزه گنبد شمالی قطر) دسترسی دارد.
درمورد اسم این شهر، حدس و گمان‌های بسیاری وجود دارد: برخی آن را مرکب از عسل + او (آب) به معنای آب عسلی می‌دانند، برخی آن را برگرفته از اسلو(به معنای آبگیر، استخر و محل توقف کشتی‎ها) در زبان ایلامی می‌دانند، دریای خروشان و سرزمین دریانوردانِ چالاک از دیگر معانی است که از عسلویه استنباط کرده‌اند.
این شهرستان در مجاورت استان‌های فارس و هرمزگان واقع شده و به همین دلیل در موقعیت جغرافیایی فوق‌العاده خوبی قرار دارد.

شهر نخل تقی بندر عسلویه

شهر نخل تقی

شهر نخل تقی، یکی از شهرهای گردشگری عسلویه است که در این شهرستان قرار دارد. بزرگ‌ترین دهکده‌ی گردشگری ساحلی کشور در این شهر بندری ساخته شده است و زیبایی‌های این شهر، آن را یکی از پرگردشگرترین شهرهای بندری ایران کرده است.

روستای بنود
روستای بنود

روستای بنود و بندو

دو روستای بنود و بندو، در جنوبی‌ترین قسمت استان بوشهر و در این شهرستان قرار دارند. این روستاها از زیباترین روستاهای عسلویه و استان بوشهرند. ساحل دل‌نواز این دو روستا برای انجام ورزش‌های ساحلی و صید ماهی مناسب است. شهرک سینمایی که فیلم محمد رسول‌الله در آن ساخته شده، در روستای بنود واقع شده و آسیاب‌های آبی بندو نیز که از سنگ و ساروج ساخته شده، نمایانگر پیشینه‌ی کهن این روستا است.

جاهای دیدنی عسلویه:

پارک ملی نایبند، چهارشنبه بازار عسلویه، دهکده‌ی گردشگی ساحلی نخل تقی، بازار ماهی‌فروشان و اسکله‌های عسلویه و نخل تقی، جنگل‌های حرا، ساحل‌های صخره‌ای که بر فراز صخره‌های آن، دیدن دریا، حال و هوای خاص و عجیبی دارد، نخلستان‌ها و باغات، واحدهای عظیم پتروشیمی، معماری سنتی خانه‌های روستایی، چشمه‌ها و آبگیرهای متعدد، از زیبایی‌ها و دیدنی‌های این شهرستان است.

روستای بندو ، تاریخ شهرستان عسلویه
روستای بندو

تاریخچه‌ی بندر عسلویه:

بندر عسلویه، سابقه‌ی بسیار دیرینه‌ای دارد . بر اثر تنش‌ها، حوادث و دشمنی‌ها آثار تاریخی آن، مانند: قلعه‌ها و مساجد متعدد، ویران و نابود شدند. بندر عسلویه، از بنادر اولیه‌ی خلیج فارس به شمار می‌آید که آن‌زمان بیش از پنج‌بندر فعال نبوده است! آن پنج بندر عبارتند از : بوشهر، بصره، سیراف، عسلویه و کنگ.
این موضوع حاکی از آن است که در دوران ساسانیان یا حتی شاید قبل از آن این بندر بوده و بعضی‌ها می‌گویند: «۴۰۰۰ سال قبل از اسلام بندر عسلویه به‌وجود آمده است». تاریخ ذکر می‌کند: زمانی که می‌خواستند بغداد را بسازند، از بندر عسلویه و سیراف، مالیات دریافت می‌کردند!
لازم به ذکر است عسلویه جای فعلی خود نبوده است؛ بلکه در دامنه‌ کوه قرار گرفته و بین دریا و خودِ بندر جنگل‌های حرا فاصله می‌انداخته است. به مرور زمان، این جنگل‌های حرا خشک شده و دریا عقب نشینی کرده است. مردم هم به دنبال آن کم‌کم از جای خود هجرت کرده و جای فعلی سکونت گزیده‌اند.
تاریخ غزالی در بغداد از زبان سندباد بحری می‌نویسد: در سال ۴۰۰ ه.ق وقتی که از بندر لنگه به‌طرف بصره عزیمت می‌کردیم، سکان کشتی را به طرف عسلویه می‌بستیم و برای این‌که از نیروی دریایی عسلویه درامان باشیم، شبانه از دماغه‌ی نایبند می‌گذشتیم! یعنی هزار و چندصدسال پیش صاحب قدرتی این‌چنین شگرف بوده است!
جمعیت این بندر در قدیم، چندین برابر جمعیت فعلی بوده است! ساختمان‌ها و مساجد بسیاری در این شهر وجود داشته است.
دوطایفه‌ی بزرگ به نام حرمی‌ها و نصوری‌ها که در عسلویه بوده‌اند، جنگ بزرگی در روز عید فطر به‌راه می‌اندازند و بسیاری از مردم شجاع و با‌غیرت که سینه سپر کردند و سعی داشتند جلوی این درگیری و جنگ بأیستند، به شهادت رسیدند.

این بندر از قلعه‌های متعددی برخوردار بوده و یکی از این قلعه‌های بزرگ که دور تا دور آن بازارچه بوده، به‌وسیله‌ی انگلیسی‌ها، از طریق دریا به توپ بسته و تخریب شد. دومین قلعه‌ی مهم و بسیاری از مکان‌های پراهمیت این بندر، توسط قشون رضاخان و خوانین، تخریب شده است.
هرچه به عقب برگردیم، بندر عسلویه از رونق و آبادانی بهتری برخوردار بوده است! به مرور زمان، از آبادانی این بندر کم شده و جمعیت نیز رو به کاهش رفتند. سید احمد خمینی (رضوان الله علیه) فرمودند: «زمانی که بندر عسلویه آباد بوده است از بندرعباس خبری نبود!»

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

بخش عسلویه

  • بخش عسلویه

بخش عسلویه، شرقی‌ترین و جنوبی‌ترین بخش استان بوشهر می‌باشد. موقعیت ممتاز و جالب این بخش این است که با استان‌های هرمزگان و فارس همسایه است. این موضوع، ویژگی‌های خاصی به این منطقه بخشیده است.
بخش عسلویه را از شمال، رشته کوه‌های بلند زاگرس، از شرق، شهرستان پارسیان (استان هرمزگان)، از غرب، بندر کنگان(استان بوشهر) و از جنوب، خلیج نیلگون و تاابد فارس احاطه کرده است.
بخش عسلویه از دوشهر عسلویه و نخل تقی و ۲۱ روستا از جمله: بنود، بندو، سهمو، چاه مبارک، زبار، بیدخون، اخند، خره، خیارو، هاله، بساتین، عسکری، صفیه، بستانو، کلات، کنارخیمه، دهنو، بزباز، مروع و سواحل، تشکیل شده است.
راه‌های دسترسی به این بخش از سه طریق هوایی، زمینی و دریایی امکان‌پذیر است.
شهر نخل تقی در شمال شرقی، شرق آن تأسیسات پارس جنوبی و طرف غرب آن خلیج همیشه فارس قراردارد. از شهر عسلویه تا مرکز شهر کنگان ۷۰ کیلومتر فاصله است و تا منطقه زیبای نای‌بند ۳۰ کیلومتر مسافت وجود دارد. ادارات بخش، نهادها، بانک‌ها و مؤسسات مالی در این شهر رونق خاصی نسبت به بقیه شهرها و روستاه‌های استان دارند.

 

  • محدوده و وسعت منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس عسلویه

محدوده‌ی منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی انرژی پارس، براساس مصوبه هیأت وزیران و شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی، به این شرح تعیین گردیده است: از غرب تا روستای شیرینو، از جنوب تا خلیج فارس، از شمال تا دامنه‌ی رشته‌کوه زاگرس و از شرق تا روستای چاه مبارک. این محدوده، طبق مصوبه‌ی هیئت وزیران، ۱۰۰۰۰ هکتار بوده که براساس استانداردها تفکیک می‌گردد.

منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس عسلویه
منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس عسلویه

توسعه‌ی منطقه‌ی ویژه

باتوجه به پتانسیل‌های این منطقه، کمبود زمین‌های مناسب و لزوم توسعه‌ی صنایع بالادست نفت و گاز(با دسترسی مناسب به دریا)، درمحدوده‌ی منطقه‌ی ویژه و همچنین قرار داشتنِ مکان فعلی شهرهای نخل تقی و عسلویه در محدوده‌ای باخطرسنجی بالا، عدم دسترسی مناسب به شریان‌های پیرامون منطقه و نامناسب بودن مکان فرودگاه نظامی فعلی (خطرسنجی بالا در همجواری با صنایع بالادست، عدم امکان استفاده‌ی بهینه‌ی اهالی منطقه از آن و…) درنظر است در آینده‌ای نزدیک، نسبت به جابه‌جایی فرودگاه و روستاهای نخل تقی و عسلویه، سایت نیروهای نظامی به مکان‌های مناسب و استفاده از اراضی آن‌ها به عنوان توسعه‌ی صنایع بالادست اقدام شود.
ضمناً با توجه به لزوم استقرار واحدهای مایع‌سازی گاز(DME, GTL, LNG) درمنطقه، مسائل ایمنی و حریم و فاصله‌ی لازم این واحدها از دیگر واحدهای صنعتی، زمینی و ساحلی به وسعت تقریبی ۲۰۰۰ هکتار، واقع در ۲۰ کیلومتری غرب منطقه، جهت استقرار این واحدها پیش‌بینی شده است.
عسلویه معروف‌ترین بخش منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی پارس است که هرساله شاهد حضور تعداد قابل توجهی از افراد جویای کار است. جمعیت بومی منطقه‌ی عسلویه حدود ۹۰۰۰ نفر است که ۸۰ درصد آن‌ها اهل سنت هستند. با احداث پروژه‌های توسعه‌ای منطقه و تخمین‌های مقایسه‌ای، رقم کل جمعیت شاغل در پایان دوره بهره‌برداری کامل، به رقمی بالغ بر یک‌صدهزار نفر خواهد رسید. در سال ۱۳۸۷ مسئولان منطقه ویژه اقتصادی پارس به تمامی کارکنان خود مهلت دادند که تا اول آبان‌ماه همان‌سال یا ازدواج کنند یا از کار اخراج شوند.

فرودگاه خلیج فارس عسلویه
فرودگاه خلیج فارس عسلویه
  • منطقه‌ی صنعتی و فرودگاه

دارای واحدهای عظیم و پرشمار پتروشیمی و پالایشی. پیرو صحبت‌های انجام شده در بالا فرودگاه قدیم تعطیل گردید و فرودگاه جدید با نام خلیج فارس در ۳۵ کیلومتری شرق عسلویه، احداث و مورد استفاده قرار گرفته است.

 

موقعیت شهرعسلویه:

  • عرض جغرافیایی: ۲۷ درجه ۴۹ دقیقه و ۹۴ ثانیه
  • طول جغرافیایی: ۵۲ درجه ۶۲ دقیقه و ۱۹ ثانیه
  • ارتفاع از سطح آب‌های آزاد: ۱۸ متر (۶۲ فوت)

منبع بندر عسلویه | سازمان بنادر و دریا نوردی استان بوشهر

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.