برج ساعت تبریز | یادگاری از معماران آلمانی

تبریز یکی از زیباترین شهرهای غربی ایران است که هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.


تبلیغات | AD


ایرانیان بر این باورند که تبریز یک شهر صنعتی است؛ زیرا کارخانه های بزرگی در آن وجود دارد و انواع مختلفی از محصولات را تولید می کنند.

به غیر از این واقعیت که شهر تبریز یک شهر صنعتی است، بسیاری از مکان های تاریخی و ساختمان ها را می توان در تبریز پیدا کرد که یکی از آنها برج ساعت است که ساختمان شهرداری تبریز نیز نامیده میشود. با درناتریپ جهت آشنایی با کاخ شهرداری تبریز همراه باشید.

برج ساعت تبریز
برج ساعت تبریز

آشنایی

این بنا با نام های دیگری همچون کاخ شهرداری یا میدان ساعت تبریز هم شناخته میشود. این ساختمان بین سالهای ۱۹۳۹ و ۱۹۴۵ توسط رضا شاه پهلوی ساخته شد. قبل از ساختن ساختمان، زمین آن را به عنوان یک قبرستان رها شده می پنداشتند. معماران آلمانی، مسئول ساخت برج بودند.

پس از گذشت ۱۰۰ سال، دولت ایران برج را به یک موزه تبدیل کرد که امروزه علاوه بر کاربری آن به عنوان ساختمان شهرداری، شورای اسلامی تبریز هم در آن برگزار می شود. قسمت های مختلف برج، آمفی تئاتر، دفاتر و ادارات هستند.

برج ساعت تبریز
برج ساعت تبریز

ساختمان شهرداری تبریز یا بهتر است بگوییم برج ساعت، در مرکزی ترین بخش تبریز واقع شده است.

خواندن این نوشته ها توصیه می شود

ساختمان شهرداری تبریز دارای ساعت چهار طرفه ای است که حدود ۳۰٫۵ متر ارتفاع دارد و هر ۱۵ دقیقه زنگ آن به صدا در می آید. نکته جالب در مورد این ساعت بزرگ این است که هر ۲۴ ساعت کوک میشود که در کل جهان، تنها ۲ ساعت وجود دارند که از این قابلیت برخوردار میباشند: یکی برج ساعت لندن و دیگری برج ساعت تبریز.

شکل برج مانند یک عقاب در حال پرواز می باشد که شبیه معماری آلمان قبل از جنگ جهانی دوم است.

اگر علاقه مند به معماری اروپا و به خصوص آلمان هستید، درناتریپ پیشنهاد می کند که از برج بازدید کنید.

توجه داشته باشید که به دلیل آب و هوای سرد تبریز در زمستان، توصیه می کنیم که در فصول گرم سال مانند بهار و تابستان از این شهر دیدن کنید. این اثر در ۲۹ تیر ۱۳۷۷در لیست آثار ملی ثبت ملی گردید.

چگونه می توانم آنجا بروم؟

از آنجا که برج ساعت در قسمت مرکزی تبریز واقع شده است، با یک تاکسی و یا استفاده از اتوبوس می تواند راهی برای رسیدن به این ساختمان باشد.

آدرس: ایران، استان آذربایجان شرقی، تبریز، مرکز شهر، برج ساعت.

منبع ویکی پدیا

تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.