باغ گلها اصفهان | ترکیبی دلنشین و خوش بو

استان اصفهان از لحاظ جاذبه های طبیعی دارای مناطق بکر و منحصر به فردی می باشد. که باغ گل ها نیز اخیرا به این مجموعه افزوده شده است. این باغ زیبا به عنوان یکی از منحصر به فردترین پارک گل ها در کشورشناخته می شود.ما در درناتریپ قصد داریم شما را با باغ گل ها اصفهان آشنا کنیم.

 

باغ گلها اصفهان

معرفی باغ گلها اصفهان 

در طراحی باغ اقلیم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته است و آب به‌صورت فواره‌هایی کوتاه جریان می‌یابد و سرانجام به برکه می‌ریزد. همچنین عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای این باغ تبلور عینی یافته است. با عنایت به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گل‌ها سازگار با شرایط آب‌و‌هوایی اصفهان، مجموعا درقسمت‌های مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گیاهی کاشته شده است.

باغ گلها اصفهان

طراحی شکل باغ گل

در طراحی باغ گلها فضاهایی برای ایجاد باغ ایرانی، باغ انگلیسی، ایتالیایی، ژاپنی و فرانسوی در نظر گرفته شده است .که در فصل بهار و تابستان شاهد رویش زیباترین گل‌های بهاری در این باغ‌ها خواهید بود. در قسمت‌های دیگر باغ گلها شما شاهد برکه‌ها، تپه‌های چمنی، آکواریوم، باغ صخره‌ای، آبراه و …. خواهید بود که زیبایی این باغ را صد چندان کرده است.

قسمت های مختلف باغ گل ها

پاویون ورودی

پایون ورودی اولین ساختمان دو طبقه ای است که هنگام ورود خواهید دید. طبقه ی اول این ساختمان مرکز نشر بروشور ایست و دفتر اصلی در آن جا دارد و به شکل ایوان ساخته شده است. طبقه ی دوم این بخش مکانی برای نمایش فیلم و البته انواعی از گیاهان اختصاص داده شده است.

 محوطه باغ

در سطح باغ چمن کاری انجام شده است و انواع باغچه‌ها در طرح های متنوع در آن قرار دارند. باغچه ها با استفاده از گل های فصلی یک‌ساله، دو ساله، دائمی و درختچه‌های زینتی ایجاد شده اند و میزبان انواع گیاهان و گل ها هستند. گذرگاه های باغ حدود ۵۰۰۰ متر مربع از وسعت کلی این فضا را در بر دارند. این مکان ها با طرح های خاص زینت یافته و با نوعی کفپوش از سنگ های گرانیت مفروش شده اند.

برکه باغ

به‌منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ برکه‌ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ ساخته شده است.

آب‌نما

این آب‌نما در سمت شرقی باغ صخره‌ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه ریزش می‌کند. در ساختمان آبشار از انواع سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده شده است تا آبشار کاملا طبیعی جلوه کند.

باغ گلهای اصفهان

گلخانه

شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان باعث شده تا مجموعه گلخانه در ضلع شمال شرقی باغ ایجاد شود. مساحت این بخش به ۷۰۰ متر مربع می رسد و با فراهم کردن انواع اقلیم نگهداری از گل ها را در هر شرایطی ممکن می کند.

باغ رز
باغ رز از دیگر بخش های محبوب و زیبای باغ گلها است. در این بخش می توان تنوع وسیعی از گل های رز به رنگ های مختلف را مشاهده کرد. در باغ رز باغچه های متفاوتی ‌موجود است که هر کدام از آنها به کاشت یک نوع از گل رز اختصاص داده شده است.

باغ سوزنی برگان 

این قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ است که مساحتی بیش از ۲۱۶۶ مترمربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی‌الیه دریاچه واقع شده است. تنوع گونه‌ها در این مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه است.

فرش ایرانی
از دیگر زیبایی های این باغ می توان فرش ایرانی اشاره کرد. این طرح بی نظیر دقیقا در مرکز باغ گل های اصفهان قرار گرفته است، از تنوع وسیعی از گل ها برای ایجاد آن استفاده شده است به گونه ای که هر بخش تجلی دهنده ی یک فصل می باشد. این اثر یکی از زیباترین دیدنی در باغ گل ها است. فرش ایرانی از جمله مهمترین طرح های اصیل شهر اصفهان می باشد.

مجموعه گیاهان دارویی

بخشی با مساحت 1170 مترمربع از باغ گل ها اصفهان به گیاهان دارویی گوناگون که در سراسر کشورمان می روید مربوط می شود. اگر تمایل دارید با گیاهان دارویی مختلف آشنایی پیدا کنید حتما به این قسمت سر بزنید

باغ گونه های داوودی

این بخش با وسعت حدودی 900 مترمربع در شرق باغ واقع شده و 26 گونه مختلف داوودی را در خود جای داده است.

جشنواره لاله ها
جشنواره لاله ها یکی از مراسم های پرطرفدار  است. هر ساله با حضور فصل بهار انواع مختلفی از لاله ها را می توان در سراسر باغ مشاهده کرد. طرفداران این جشنواره همواره سعی دارند در فصل بهار با مراجعه به باغ گل های اصفهان از زیبایی های به وجود آمده لذت ببرند

مجموعه پرچین

در قسمت های مختلف باغ انواع مورت، انواع شمشاد و زرشک و کاکتوس را می بینید که به منظور جداسازی و تفکیک قطعات به صورت پرچین درآمده اند. طول این پرچین ها به طور کلی بیش از  ۱۵۴۰ متر است.

امکانات باغ گلها اصفهان 

  • سرویس بهداشتی
  • مسیر ویژه بازدید
  • نمازخانه
  • آلاچیق
  • زمین بازی کودکان
  • پارکینگ
  • برگزاری کلاس های آموزشی
  • فروشگاه خرید محصولات باغی
  • آمفی تئاتر

بهترین زمان برای بازدید

بهترین فصل بازدید از باغ گلها اصفهان بهار و تابستان می باشد زیرا در این زمان ها زیبایی های این مکان دل انگیز به بیشترین حد خود رسیده و شکوفایی گل ها گردشگران تور اصفهان را به وجد می آورند. البته باغ گلها اصفهان در پاییز هم جذابیت های خاص خودش را داشته و عاشقان زیادی برای قدم زدن در میان برگ های خزان پاییزی زیر نم نم باران راهی این مکان می شوند.

آدرس باغ گل های اصفهان: اصفهان، میدان بزرگمهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی

زمان بازدید از باغ گلهای اصفهان: همه روزه از 08:00 تا 20:00

هزینه بلیط:  4000 تومان می باشد که البته برای اتباع ایرانی و برای تومان برای اتباع خارجی 50000 تومان

تلفن باغ گلها: 03132672059

 

عکس از ایمنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

لطفاً با کلمات فارسی تجربه سفر خود را بنویسید.

3 × 3 =