باغ فتح آباد کرمان ؛ پربازدید ترین جاذبه کرمان

باغ و عمارت فتح آباد با نام صاحب قدیمی باغ بیگلر بیگی در شهر کرمان قرار دارد. باغی که در منطقه اختیارآباد کرمان و۲۵ کیلومتری مرکز این شهر قرار گرفته است.باغ فتح آباد زمانی رونق زیادی داشته، به طوری که سبک ساخت آن الگوی ساخت مجموعه جهانی باغ شاهزاده ماهان شده است.با درناتریپ همراه باشید تا شما را با این باغ زیبا آشنا کنیم.


تبلیغات | AD


پیشینه باغ فتح آباد کرمان

قدمت این مجموعه به دوره قاجار باز می گردد و در سالهای اخیر مرمت شده است. باغ فتح آباد کرمان امروزه به عنوان یکی از جاذبه های برتر گردشگری کرمان شناخته می شود به طوری که در عید سال 1396 پربازدیدترین جاذبه کرمان لقب گرفت.باغ عمارت فتح آباد برای شب ها و نورپردازی ویژه آن محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. تا اندازه ای که به دلیل نورپردازی های بزرگ کنار حوض آن، این تصور برای هواپیماها به وجود می آید که باند فرودگاه کرمان در این محل قرار گرفته است.

معماری باغ فتح آباد

باغ فتح آباد در زمینی به وسعت 13هکتار و زیربنای 1500 متر بنا شده است. این بنا سبکی اروپایی- ایرانی دارد و زمین های کشاورزی و باغ های گوناگون آن را احاطه کرده اند.زمانی که وارد عمارت فتح آباد می شوید، در مقابل خود حوضی بزرگ و مستطیلی شکل به ابعاد 60 متر در 6 متر می بینید که انعکاس عمارت اصلی در مقابل آن بر شکوه و جلال ساختمان و باغ می افزاید.

بخش های مختلف باغ فتح آباد

این بنا دارای سبکی اروپایی و ایرانی است و زمین های کشاورزی و باغ های گوناگونی در اطراف آن قرار گرفته است. به گونه ای که وقتی وارد عمارت فتح آباد شدید در گویی در بهشت وارد شدید.یک حوضی بزرگ در ابتدای ورود شما به این باغ در مقابلتان وجود دارد که حدودا ۶۰ متر بوده و انعکاس بنای ساختمان بر روی آب حوض می افتد و می توانید عکس های فوق العاده ای را تهیه نمایید.

1.ساختمان اصلی باغ فتح آباد

ساختمان اصلی باغ فتح آباد در انتهای شمالی باغ قرار گرفته و دارای دو طبقه ی اصلی است. این ساختمان با طاق نماها در دو طرف عمارت و اتاق های سه دری و پنج دری در میان مجموعه جلوه بی نظیر را به وجود آورده است.مصالح به کار رفت در این ساختمان تمامی از خشت خام و ملات گل بوده و بر روی آن لایه ای از گج پوشانده شده است.فضای داخلی این باغ نیز دارای گچ بری های بسیار زیبایی را دارا هست. اتاق های این این بنای تاریخی نیز به سبک اتاق های سنتی قاجاری تزیین و به شکل زیبایی نورپردازی شده که معروف ترین اتاق آن،‌ اتاق شاه نشین است.

2. موزه حکام

موزه ی حکام یکی از قسمت های ارزشمند باغ فتح آباد است که در آن مجموعه ای از زندگی نامه ها و تصاویر حاکمان کرمان نگهداری می شود.

3. اتاق نقاشی

در عمارت اصلی باغ فتح آباد یک اتاق نقاشی وجود دارد که در قدیم محل اقامت حاکم کرمان بوده است. دور تا دور این اتاق نقاشی و دیوارنگارهای بسیار نفیس وجود دارد. علاوه بر نقاشی نزئینات آب طلا هم در آن ها به کار برده شدهکه برخی از آنها به سرقت برده شده است. البته هنوز تعدادی از این دیوانگاره ها باقی مانده است. فعلا درهای این اتاق تا زمان تکمیل مرمت و نصب شیشه هایی بر روی نقاشی ها بسته است.

۴- عمارت چهارفصل  

از عمارت اصلی به اندازه سی متر رو به سوی شرق حرکت کنید؛ عمارت چهارفصل را می بینید که با یک طبقه، گنبد مرکزی و ایوان های ستون دار جلوه خاصی به مجموعه باغ داده است.آجرکاری ها و گچ کاری های این سازه به قدری زیباست که تماشای‌شان هوش از سر بازدیدکنندگان می برد و آنها را به تحسین هنر ایرانی وادار می کند. امروزه این اتاق کاربری VIP دارد و برای انجام مراسم و جشن های مختلف به افراد اجاره داده می شود.

5.عمارت جنوبی

در سمت جنوبی عمارت اصلی، حیاطی مستطیلی شکل وجود دارد که در دو طرف آن اتاق هایی ساخته اند. ورودی برخی از آنها از داخل عمارت و ورودی بعضی دیگر از سمت حیاط است.

امکانات باغ فتح آباد کرمان

1. آلاچیق 

در محوطه باغ که گشتی بزنید با چند استراحتگاه چوبی مواجه می شوید که حکم آلاچیق را برای مجموعه دارند. این آلاچیق ها که در اصطلاح محلی به آنها کپر می گویند محلی خوب برای دور کردن خستگی هاست.

2.شربتخانه و چایخانه

در شربتخانه و چایخانه باغ انواع عرقیجات، گیاهان دارویی و معطر، فالوده کرمانی و بستنی سنتی مخصوص سرو می شود. این مجموعه سنتیِ باغ فتح آباد در نزدیکی رستوران واقع شده است و در حدود 25 نوع دمنوش ایرانی و انواع کیک های گیاهی و رژیمی را به مشتریان خود ارایه می دهد. در بیرون نیز صندلی های متعددی گذاشته شده است که به گردشگران این امکان را می دهد تا از فضای باغ لذت ببرند. در برخی فصل های سال در کنار بلیت اصلی مجموعه بلیتی رایگان برای شربتخانه به بازدیدکنندگان داده می شود که با استفاده از آنها می توانید یک شربت رایگان میل کنید.

3.غرفه های فروش صنایع دستی

قسمتی از باغ نیز به غرفه های فروش صنایع دستی اختصاص داده شده است تا در آن صنایع دستی و سوغات بومی کرمان به بازدیدکنندگان عرضه شود.

اطلاعات تکمیلی برای بازدید از بنا

ساعت بازدید: ۱۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰

هزینه ورودی ایرانی ها: ۳۰۰۰ هزار تومان

هزینه ورودی خارجی ها:‌ ۱۲۰۰۰ تومان

جاذبه های اطراف باغ فتح آباد 

  • بازار گنجعلی خان
  • حمام گنجعلی خان
  • بازار وکیل
  • کاروانسرای گنجعلی خان

دسترسی به باغ فتح آباد در استان کرمان

آدرس: استان کرمان، شهر کرمان، بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد، باغ فتح آباد


تبلیغات | AD


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

نظر خودت رو در مورد این مطلب با ما در میون بزار. اگر تجربه ای در این مورد داری خوشحال میشم بشنومش.😍
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.